پنج شنبه 28 تیر 1397
نسخه آزمایشی
  • شورا و شهر
  • شماره خبر: 9505139
  • 19 مرداد 1395
  • 10:09
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
آغاز توزیع  قبض‌های بهای خدمات شهری

آغاز توزیع قبض‌های بهای خدمات شهری

مدیرعامل سازمان آمار و فن‌آوری اطلاعات شهرداری کرمان از توزیع قبض‌های بهای خدمات شهری خبر داد.

مرتضی عرب‌نژاد در گفت‌و‌گو با خبرنگار کرمان‌شهرآن‌لاین، گفت: براساس قبض‌هایی که توزیع می‌شود، شهروندان بهای خدمات شهری سه سال 92، 93 و 94 را به‌صورت علی‌الحساب پرداخت خواهند کرد.

• پرداخت ماهانه حداکثر 5000 تومان برای هزینه‌های خدمات شهری
وی با بیان این‌که مجموع رقم قبض‌هایی که توزیع می‌شود، مبلغ 102 هزار تومان است، گفت: حدود 200 هزار قبض توزیع می‌شود که پس از پرداخت قبض‌ها توسط شهروندان، نزدیک به 20 میلیارد تومان مردم به شهرداری پرداخت می‌کنند.
مدیرعامل سازمان آمار و فن‌آوری اطلاعات شهرداری کرمان افزود: به استناد تبصره‌ی یک ماده 50 قانون مالیات بر ارزش افزوده، تعیین بهای خدمات شهری و پسماند به عهده‌ی شوراهای اسلامی شهر گذاشته شده و شوراهای اسلامی هر سال هزینه‌ی بهای خدمات شهری و پسماند را تعیین و به شهرداری‌ها ابلاغ می‌کنند تا این هزینه را از شهروندان دریافت کنند.
وی بیان کرد: آیین‌نامه و دستورالعمل اجرایی مربوط توسط شورای اسلامی شهر کرمان مصوب و برای اجرا به شهرداری ابلاغ شده است.
عرب‌نژاد افزود: در این راستا شهرداری کرمان با برنامه‌ریزی برای تحقق شهر هوشمند، کاهش مراجعات حضوری شهروندان به شهرداری به‌منظور کاهش سفرهای درون‌شهری و جلوگیری از اتلاف وقت شهروندان، تکریم ارباب‌رجوع و بهره‌مندی از مشارکت شهروندان در مدیریت شهری، نسبت به صدور و توزیع فیش‌های بهای خدمات شهری و پسماند اقدام کرده است.
عرب‌نژاد ادامه داد: طبق مصوبه شورای اسلامی شهر کرمان، بهای خدمات شهری و پسماند در شهر کرمان در سال 87 مبلغ 9996 تومان، سال 88 مبلغ 12600 تومان، سال 89 مبلغ 14400 تومان، سال 90 مبلغ 16560 تومان، سال 91 مبلغ 19 هزار تومان، سال 92 مبلغ 24 هزار تومان، سال 93 مبلغ 27 هزار و 600 تومان و سال 94 مبلغ 50 هزار و 400 تومان تعیین شده است.
وی بیان کرد: بهای خدمات شهری و پسماند در شهر کرمان برای سال 95 نیز 60 هزار تومان تعیین شده است؛ یعنی این‌که مردم فقط ماهانه باید پنج هزار تومان بابت هزینه‌ی خدمات شهری و پسماند پرداخت کنند.
عرب‌نژاد افزود: هزینه‌ی شهرداری برای ارایه‌ی خدمات شهری، بیش‌تر از رقمی است که تعیین شده است؛ ضمن این‌که بهای خدمات شهری و پسماند، بابت نظافت معابر، جمع‌آوری، حمل و دفع زباله، ایجاد و نگه‌داری فضای سبز، ایجاد و بازسازی جدول‌های معابر، ایمنی و سلامت شهری و حمل‌ونقل عمومی از شهروندان گرفته می‌شود.
وی ادامه داد: پرداخت ماهانه 5000 تومان برای یک واحد مسکونی، رقم زیادی نیست؛ بنابراین، اگر مردم مشارکت کنند، بخشی از هزینه‌ای که شهرداری بابت خدمات شهری می‌پردازد، توسط مردم تأمین می‌شود.
مدیرعامل سازمان آمار و فن‌آوری اطلاعات شهرداری کرمان خاطرنشان کرد: اگر شهروندان بهای خدمات شهری و پسماند را پرداخت نکنند، این هزینه از بودجه‌ی پروژه‌های عمرانی کسر و موجب می‌شود سرعت اجرای پروژه‌ها کاهش پیدا کند و بودجه‌ی پروژه‌های عمرانی، صرف تنظیف و جمع‌آوری زباله شود.

• وجود 200 هزار واحد مسکونی در شهر کرمان
عرب‌نژاد درباره‌ی نحوه‌ی توزیع قبض‌های بهای خدمات شهری و پسماند گفت: براساس اعلام اداره‌ی پست و تخصیص کدپستی به واحدهای مسکونی سطح شهر، حدود 200 هزار واحد مسکونی در شهر کرمان وجود دارد که شهرداری به این واحدها خدمات می‌دهد و باید هزینه‌ی خدمات شهری و پسماند و هم‌چنین عوارض نوسازی را پرداخت کنند.
وی افزود: پروژه‌ی توزیع قبض‌های بهای خدمات شهری و پسماند، از سه ماه پایانی سال گذشته آغاز شد و طی جلساتی که با اداره‌ی پست داشتیم، مقرر شد براساس اطلاعاتی که پست از شهر کرمان جمع‌آوری و این اطلاعات را به‌روزرسانی کرده، قبض‌ها از توسط مأموران پست توزیع شوند.
عرب‌نژاد ادامه داد: پس از دریافت اطلاعات از شرکت پست، نرم‌افزار مربوط تهیه شد؛ ضمن این‌که به ازای هر کدپستی و آدرس، مبلغ 545 تومان به شرکت پست پرداخت می‌کنیم.
وی بیان کرد: اطلاعات واحدهای مسکونی در نرم‌افزار ثبت شده و پس از پرداخت قبض‌ها توسط شهروندان، اطلاعات پرداخت بهای خدمات شهری و پسماند توسط شهروند نیز، در سامانه ثبت می‌شود.

• توزیع بروشور به‌هم‌راه قبض‌ها برای فرهنگ‌سازی
مدیرعامل سازمان آمار و فن‌آوری اطلاعات شهرداری کرمان به دیگر هزینه‌های چاپ قبض‌ها نیز اشاره کرد و گفت: علاوه بر جلسات مکرری که در این رابطه گذاشته شد، طراحی نرم‌افزار، طراحی و چاپ قبض‌ها، طراحی و چاپ بروشوری که به‌هم‌راه قبض به شهروندان داده می‌شود، طراحی پاکت و پاکت‌گذاری قبض و بروشور از جمله دیگر هزینه‌هایی است که شهرداری برای انجام این کار متحمل شده است.
عرب‌نژاد افزود: هر پاکت حدود 2500 تومان برای شهرداری هزینه دارد و در مجموع توزیع این قبض‌ها، نزدیک به 500 میلیون تومان هزینه داشته است؛ ضمن این‌که سازمان آمار و فن‌آوری اطلاعات نیز شش ماه درگیر این پروژه بوده است.
عرب‌نژاد ادامه داد: در بروشوری هم که به‌هم‌راه قبض توزیع می‌شود، انواع عوارضی که شهروندان باید پرداخت کنند، روش‌های پرداخت، وظایف شهرداری در قبال شهروندان و وظایف شهروندان در قبال شهرداری بیان شده است.
مدیرعامل سازمان آمار و فن‌آوری اطلاعات شهرداری کرمان با بیان این‌که این بروشور توسط کمیته‌ی شهروندی تهیه شده است، گفت: هدف از تهیه‌ و توزیع این بروشور، فرهنگ‌سازی است تا مردم نسبت به وظایف خود برای داشتن شهری آباد و زیبا، بیش‌تر آشنا شوند.
عرب‌نژاد هم‌چنین بیان کرد: تا سال گذشته بهای خدمات شهری و پسماند، به‌هم‌راه عوارض نوسازی گرفته می‌شد؛ به این شکل که صاحبان املاک به هر دلیلی که به شهرداری مراجعه می‌کردند، عوارض نوسازی و بهای خدمات شهری و پسماند از آن‌ها دریافت می‌شد، اما چون بهای خدمات شهری و پسماند، مثل عوارض نوسازی نیاز به محاسبه ندارد، دریافت هزینه‌ی بهای خدمات شهری را از عوارض نوسازی جدا کردند تا مشارکت مردم در این رابطه بیش‌تر شود.
مدیرعامل سازمان آمار و فن‌آوری اطلاعات شهرداری کرمان از توزیع قبض‌ها از یک‌شنبه‌ی هفته‌ی گذشته خبر داد و گفت: تاکنون، حدود 40 هزار قبض به پست تحویل داده‌ایم.
عرب‌نژاد افزود: روزانه 4000 قبض توسط سازمان آماده و به پست تحویل داده می‌شود.

• روش‌های پرداخت
وی درباره‌ی روش‌های پرداخت نیز گفت: شهروندان می‌توانند از طریق دستگاه خودپرداز، تلفن‌بانک، اینترنت‌بانک و موبایل‌بانک از طریق بانک‌های ملی و ملت قبض‌ها را پرداخت کنند.
مدیرعامل سازمان آمار و فن‌آوری اطلاعات شهرداری کرمان افزود: هر قبض یک شناسه‌پرداخت مختص به خود دارد؛ بنابراین، افرادی که به‌طور مثال قبض سال 92 را پرداخت کرده‌اند، می‌توانند براساس شناسه‌قبض و شناسه‌پرداخت که روی قبض‌هاست، بهای خدمات شهری مربوط به سال‌های 93 و 94 را پرداخت کنند.
عرب‌نژاد ادامه داد: اگر شهروندی هزینه‌ی بهای خدمات شهری و پسماند هر سه سال ملک خود را پرداخت کرده‌ است، نیازی به حضور در شهرداری و اعلام پرداخت ندارد؛ چراکه مبلغ پرداخت شده توسط آن شهروند، در سامانه ثبت شده است.

• برگزاری جشن شهروندی و اعطای جایزه‌ی خوش‌حسابی
وی هم‌چنین بیان کرد: شهروندانی که عوارض خدمات شهری و یا نوسازی را در موعد مقرر پرداخت کنند، علاوه بر شرکت در قرعه‌کشیِ ویژه‌ی جوایز خوش‌حسابیِ جشنِ شهروندی، از تخفیف دوره‌ی بعد نیز بهره‌مند خواهند شد.
مدیرعامل سازمان آمار و فن‌آوری اطلاعات شهرداری کرمان افزود: شهروندان برای قرعه‌کشی ویژه‌ی جوایز خوش‌حسابیِ جشنِ شهروندی، باید شناسه‌قبض و کدملی خود را به سامانه‌ی پیامکی به شماره‌ی 300071309 ارسال کنند.
عرب‌نژاد ادامه داد: شهروندانی هم که تا سال 94 بهای خدمات شهری و پسماند خود را پرداخت کرده‌اند و می‌خواهند بهای خدمات شهری و پسماند سال 95 را پرداخت کنند، می‌توانند از طریق شماره‌ی سامانه‌ی پیامکی که ذکر شد، کدپستی، شماره موبایل مالک و کد نوسازی را پیامک کنند تا قبض سال 95 به‌صورت پیامکی برای آن‌ها ارسال شود.
وی گفت: قبض‌های بهای خدمات شهری و پسماند سال 95 نیز در شش ماهه‌ی دوم امسال صادر و توزیع خواهد شد.
مدیرعامل سازمان آمار و فن‌آوری اطلاعات شهرداری کرمان با بیان این‌که توزیع قبض‌ها طی دو ماه آینده به پایان خواهد رسید، تصریح کرد: اگر شهروندان بهای خدمات شهری و پسماند را پرداخت نکنند، طبق قانون شهرداری می‌تواند برای قطع برق آن واحد مسکونی اقدام کند؛ اما به هیچ‌وجه قصد برخورد قهری را نداریم و بیش‌تر به‌دنبال مشارکت مردم هستیم.
عرب‌نژاد افزود: اجبار در این زمینه هیچ فایده‌ای ندارد؛ ضمن این‌که شهروندان باید به این نکته توجه کنند که ارزشی ندارد برای حداکثر پرداخت ماهانه 5000 تومان، برقِ خانه‌ای قطع شود.
وی با اشاره به آمار پایین مشارکت مردم در پرداخت هزینه‌های خدمات شهری و عوارض نوسازی گفت: در سال 94 از 200 هزار ملک، مالکِ حدود 30 هزار ملک برای پرداخت عوارض نوسازی و بهای خدمات شهری و پسماند، به چهار منطقه‌ی شهرداری مراجعه کرده‌اند که نشان می‌دهد مشارکت مردم خیلی پایین است.
عرب‌نژاد یکی از دلایل پایین بودن مشارکت مردم را عدم اطلاع شهروندان دانست و تأکید کرد: باید در این زمینه اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی شود.
وی هم‌چنین گفت: مأمور پست پس از تحویل پاکت‌ها، از شهروندان امضا می‌گیرد و به نوعی قبض‌ها از طریق پست سفارشی به شهروندان ارسال می‌شود.
مدیرعامل سازمان آمار و فن‌آوری اطلاعات شهرداری کرمان افزود: شهرداری می‌توانست قبض را بدون پاکت تحویل دهد تا هزینه‌های پاکت و پاکت‌گذاری قبض‌ها نیز کم‌تر شود، اما آقای مهندس بابایی، شهردار کرمان، می‌خواستند با ارایه‌ی قبض در پاکت، برای شهروندان احترام قائل شویم.
عرب‌نژاد تأکید کرد: از مردم تقاضا می‌کنیم قبض‌ها را پرداخت کنند تا از این طریق برای آبادانی بهتر شهر و بیش‌تر شدن سرعت اجرای پروژه‌های عمرانی به شهرداری کمک کنند.

• ارایه‌ی خدمات شهرداری به‌صورت الکترونیکی
مدیرعامل سازمان آمار و فن‌آوری اطلاعات شهرداری کرمان هم‌چنین با بیان این‌که شهرداری کرمان دارد به سمت ارایه‌ی خدمات الکترونیکی پیش می‌رود، گفت: در زمینه‌ی پرداخت عوارض خوردو هم داریم به همین سمت می‌رویم.
عرب‌نژاد افزود: برای گرفتن عوارض خودرو، باید سامانه‌ی الکترونیکی در مناطق شهری وجود داشته باشد تا شهروندان بتوانند با مراجعه به شهرداری‌های مناطق، عوارض خود را به‌راحتی پرداخت کنند.
وی ادامه داد: برای این کار چون نیاز به اخذ اطلاعات است، شهروندان می‌توانند اطلاعات خودروی خود را به سامانه‌ای که تا یکی‌دو هفته‌ی آینده اعلام می‌شود، ارسال و عوارض خودروی خود را از طریق خدمات الکترونیکی پرداخت کنند.
عرب‌نژاد بیان کرد: پس از پرداخت عوارض خودرو، رسید قبض، مفاصاحساب و برچسب توسط پست به درِ خانه‌ی شهروند فرستاده می‌شود.
مدیرعامل سازمان آمار و فن‌آوری اطلاعات شهرداری کرمان با بیان این‌که پرداخت از طریق سامانه‌ی 137 شهرداری از دیگر خدمات غیرحضوری شهرداری خواهد بود، گفت: در تلاش هستیم تا مردم بتوانند از طریق سامانه‌ی 137 عوارض خودرو را پرداخت کنند.
عرب‌نژاد افزود: از این طریق شهروندان با سامانه‌ی 137 تماس می‌گیرند و مشخصات خودروی خود را به اپراتور اعلام می‌کنند؛ پس از آن بر اساس اطلاعاتی که شهروند اعلام کرده، عوارض خودرو محاسبه و شناسه‌قبض و شناسه‌پرداخت به فرد پیامک می‌شود.
وی با بیان این‌که تمام این اقدامات در راستای کاهش مراجعه‌ی شهروندان به شهرداری است، گفت: در تلاش هستیم خدمات الکترونیک در اختیار شهروندان قرار گیرد تا تمام کارهای مربوط به شهرداری را از این طریق انجام دهند و دیگر نیاز به مراجعه‌ی حضوری در شهرداری نباشد.
عرب‌نژاد افزود: زیرساخت‌های این کار فراهم شده و اکنون در حال دریافت ایزوی امنیت هستیم که پس از آن می‌توانیم این خدمات را ارایه دهیم.

محمدرضا احمدی

0