شنبه 3 اسفند 1398
  • شورا و شهر
  • شماره خبر: 9608034
  • 11 شهریور 1398
  • 12:28
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
ابلاغ استاندار برای تعدیل نرخ عوارض/ طرحی جامع برای طرح احیای جنگل قائم

در نشست عمومی شورای اسلامی شهر مطرح شد؛

ابلاغ استاندار برای تعدیل نرخ عوارض/ طرحی جامع برای طرح احیای جنگل قائم

نودوچهارمین نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان، عصر یک‌شنبۀ هفتۀ جاری، با حضور رییس و سایر اعضای شورا و شهردار کرمان برگزار شد.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین به نقل از روابط‌عمومی شورای اسلامی شهر کرمان، رییس شورای اسلامی شهر کرمان در این نشست با بیان این‌که شورای شهر با ضابطه‌مند کردن نرخ عوارض، تبعیض‌های موجود در سال‌های گذشته را از بین برده است، گفت: این شورا با توجه به وضعیت اقتصادی جامعه، ضریب کاهنده را تصویب کرد که دوبار ازسوی کمیته انطباق فرمانداری رد شد.

محمد فرشاد از برگزاری جلسات کارشناسی متعدد در کمیسیون برنامه و بودجه شورا خبر داد و خاطرنشان کرد: اعضای این کمیسیون تلاش کردند شرایطی برای کاهش نرخ عوارض فراهم کنند که باز ازسوی فرمانداری برگشت خورد.

وی با اشاره به حضور اکثریت اعضای شورای اسلامی شهر در جلسات شورای حل اختلاف افزود: اما در شورای‌ حل اختلاف، از تفویض اختیارات استانداری برای تعدیل نرخ عوارض و کسب رضایت و منفعت شهروندان استفاده شد.

به گفته فرشاد، افرادی که براساس معیارهای گذشته پرداخت‌هایی به شهرداری داشتند، با ابلاغ دستور استاندار، مابه‌التفاوت آن را دریافت می‌کنند.

نائب‌رییس شورا نیز در نطق پیش از دستور با اشاره به شبهات ایجاد شده دربارۀ عوارض پروانه ساختمانی گفت: متأسفانه در برخی محافل و مجالس مطرح شده شورای شهر و شهرداری در تعیین نرخ عوارض، غیرکارشناسی پیش رفته و این افزایش را رقم زدند.

رامین ارجمند کرمانی با بیان این‌که اعضای شورا در جلسات متعددی بررسی‌های لازم را انجام دادند، افزود: در ماده 64 قانون مالیات‌های مستقیم در سال 94، مبنای ارزش معاملاتی، قیمت روز املاک تعیین شده است.

به گفته وی تعیین ارزش معاملاتی املاک بر عهده کمیسیون تقویم املاک است و براساس معادل قیمت‌های روز منطقه محاسبه می‌شود.

ارجمند با بیان این‌که محل این کمیسیون در سازمان امور مالیاتی کشور است، اظهار داشت: نماینده شورای شهر تنها یک عضو از پنج عضو کمیسیون تقویم املاک است.

این عضو شورا هم‌چنین با اشاره به تبصره 3 این ماده گفت: در این تبصره آمده ماخذ عوارض یادشده بر مبنای درصدی از ارزش معاملاتی محاسبه شود که ازسوی وزارت اقتصاد و دارایی و دستگاه‌های ذی‌ربط تعیین و توسط هیأت وزیران تصویب می‌شود.

ارجمند با بیان این‌که نرخ عوارض تا قبل از سال 94 براساس قیمت منطقه‌ای املاک محاسبه می‌شد، افزود: اما در سال‌های بعد این میزان براساس قیمت روز منطقه‌ای و نوع اراضی و کاربری آن‌ها مشخص شده است.

وی با اشاره به لازم‌الاجرابودن این قانون تأکید کرد: افزایش قیمت در نرخ صدور پروانه ساختمانی براساس قانون مجلس و مصوبه هیأت دولت و متأثر از دفترچه دارایی است که از سال 97 ملاک عمل شهرداری‌های سراسر کشور قرار گرفته است.

نائب‌رییس شورا با بیان این‌که در هیچ‌جای این قانون به شورا اختیاری داده نشده است، گفت: اما وزارت کشور به‌عنوان نمایندۀ شوراها و شهرداری‌ها ضریب کاهنده را پیشنهاد داده که با دستوراستانداری‌ها به شوراها ابلاغ می‌شود.

ارجمند با اشاره به ابلاغ این مصوبه ازسوی رییس‌جمهور در سال 96 و تعلیق آن ازسوی کمیته انطباق افزود: با این حال در سال‌های 97 و 98 و در راستای رفاه شهروندان، ضریب کاهنده تا 70 درصد ازسوی شورای شهر کرمان تصویب شد که با مخالفت فرمانداری به شورای حل اختلاف رفت و سپس به استانداری محول شد.

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورا با اشاره به موضوع قدرالسهم املاک زیر 500 مترمربع نیز گفت: براساس گزارش‌های ارسالی شهرداری، سوءاستفاده‌هایی در مبنای تفکیک اراضی صورت گرفته است.

ارجمند در ادامه، اظهار داشت: در جلسه کمیسیون معماری و شهرسازی شورا مقرر شد شهرداری با کارشناسی واحد حقوقی گزارشی از این سوءاستفاده‌ها و هم‌چنین دستورالعمل‌های مرتبط تهیه کرده و به شورا ارائه دهد.

رییس کمیسیون اجتماعی، ورزش و جوانان نیز با اشاره به برگزاری انتخابات مشاوران جوان شورا در هفته گذشته گفت: باید فضا و بستر برای استفاده از فکر و اندیشه و آرمان‌های جوانان در مدیریت شهری فراهم شود.

احمد حسن‌زاده از تشکیل کمیته‌ای متشکل از معاونت فرهنگی، حراست، فاوا و شورای شهر برای آسیب‌شناسی دور اول این انتخابات خبر داد و خاطرنشان کرد: این کمیته هم‌چنین برگزاری دور دوم انتخابات را با اصلاح و تمدید روند ثبت‌نام متقاضیان بر عهده گرفت.

وی با اشاره به ثبت‌نام 125 متقاضی برا