یک شنبه 28 آبان 1396
نسخه آزمایشی
  • جامعه
  • شماره خبر: 9605647
  • 16 آبان 1396
  • 12:21
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
احتمال شيوع بيماري‌هاي تنفسي طيور

هشدار اداره‌کل دامپزشكي به مرغ‌داران؛

احتمال شيوع بيماري‌هاي تنفسي طيور

مدیرکل دامپزشكي استان كرمان به مرغ‌داران به‌منظور جلوگیری از احتمال شيوع بيماري‌هاي تنفسي طيور هشدار داد.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، حسین رشیدی گفت: اگر مرغ‌داران مسائل بهداشتي مربوط به مديريت مرغ‌داري را رعايت نكنند، به‌دليل وضعيت خاص آب‌وهوايي و ايجاد شرايط مساعد مي‌توان شاهد بروز موج جديدی از بيماري‌هاي تنفسي و تلفات زياد طيور در مرغ‌داري‌هاي استان كرمان باشيم.

وی اظهار داشت: عوامل زمينه‌اي مختلف ازجمله عدم رعایت موازین امنيت زيستي مرغ‌داري‌ها، تراكم منطقه‌اي، حضور و چرخش عوامل بيماري‌زا و سركوب‌كننده‌ی سيستم ايمني و شرایط نامطلوب سالن‌های مرغ‌داری از بابت تهویه و گرمایشی در فصل زمستان در تشديد اين بيماري‌ها موثر است.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان افزود: با کاهش دما، سرد شدن هوا و هم‌چنین شروع فصل مهاجرت پرندگان آبزی که به‌عنوان مخازن بیماری آنفلوآنزا محسوب می‌شوند، شرایط برای فعالیت بیش‌تر عوامل ویروسی و باکتریایی نیز فراهم می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به سردی هوا، ماندگاری ویروس در محیط بیش‌تر می‌شود که این موضوع باعث انتقال بیش‌تر و راحت‌تر ویروس از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر خواهد شد؛ در کنار مهیا بودن شرایط محیطی، با توجه به فصل کوددهی باغ‌ها و مزارع توسط کشاورزان و با توجه به این‌که ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان می‌تواند به مدت سه‌ماه در کود زنده بماند، زمینه برای انتقال عامل بیماری و شیوع آن فراهم می‌شود.

رشیدی بیان كرد: مسائلي مانند عدم آگاهي كافي مديران و كارگران مرغ‌داري‌ها از مسائل بهداشتي، وجود مرغ‌داري‌هاي غيرمجاز و غيربهداشتي، عدم وجود زنجيره‌هاي منسجم توليدي و تفاوت مديريت مرغ‌داري‌ها، شرايط را براي بروز اپيدمي‌هاي خطرناك كه موجب خسارات جبران‌ناپذير در سطح مرغ‌داري مي‌شود، فراهم مي‌كند.

وی تاکید کرد: رعايت ضدعفوني و جلوگيري از تردد افراد غيرمسئول به محل مرغ‌داري مي‌تواند در پيش‌گيري از بسياري از بيماري‌ها مؤثر باشد.

مدیركل دامپزشكي استان كرمان با توصيه به مرغ‌داران براي پيش‌گيري از بروز چنين مشكلاتي گفت: مرغ‌داران محترم ضمن رعایت کامل اصول بهداشتي در مديريت مرغ‌داري، در صورت مشاهده‌ی نشانه‌هاي بيماري و تلفات غيرعادي در جمعيت طيور خود، فوراً به دامپزشك مربوط و یا به شبكه‌هاي دامپزشكي سراسر استان به‌منظور انجام اقدامات فوری اطلاع دهند.

0