سه شنبه 3 مهر 1397
نسخه آزمایشی
  • اقتصاد
  • شماره خبر: 9605444
  • 18 مهر 1396
  • 16:18
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
احیای خانه‌ی حاج‌آقاعلی رفسنجان در جهت خلق ثروت است

استاندار کرمان:

احیای خانه‌ی حاج‌آقاعلی رفسنجان در جهت خلق ثروت است

استاندار کرمان گفت: خانه‌ی حاج‌آقاعلی رفسنجان که براساس استانداردهای میراث فرهنگی احیا شده، اقدام بزرگی در جهت خلق ثروت است.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، علیرضا رزم‌حسینی در بازدید از خانه‌ی حاج‌آقاعلی در قاسم‌آباد رفسنجان با بیان این‌که این اثر تاریخی می‌تواند رفسنجان را در کنار محصول ارزآور پسته به دنیا معرفی کند، گفت: ارزش و ارزآوری آثار گردشگری بالاتر از نفت و منابع خدادادی است و احیای آثار باستانی و تاریخی و توجه به نقش گردشگری می‌تواند در تولید ثروت و درآمدزایی نقش به‌سزایی داشته باشد.

رزم‌حسینی با اشاره به این‌که مردم و مسئولان درصدد اجرای اقتصاد مقاومتی در بخش‌های مختلف جامعه هستند، ادامه داد: در سایه‌ی همدلی و مثلث توسعه‌ی اقتصادی می‌توانیم مجموعه‌های ماندگار و درآمدزایی را در حوزه‌ی گردشگری احیا کنیم و شاهد رونق اقتصادی باشیم.

وی بیان کرد: ایران در حوزه‌ی گردشگری کمترین درآمدزایی را در خاورمیانه دارد و این درحالی است که صنعت گردشگری در جهان بعد از صنعت خودروسازی و نفت رتبه‌ی دوم را دارد.

وی ادامه داد: سال گذشته حدود 1.4 میلیارد گردشگر در سراسر دنیا از مناطق گردشگری بازدید کردند؛ ضمن این‌که به ازای هر گردشگر خارجی 12 شغل پایدار ایجاد می‌شود.

وی گفت: برای ایجاد یک مجموعه‌ی پتروشیمی بالغ بر پنج هزار میلیارد تومان و برای ایجاد یک کارخانه‌ی فولاد نیز سه هزار میلیارد تومان هزینه و به‌ترتیب برای 600 و 500 نفر اشتغال ایجاد می‌شود؛ در حالی که مجموعه‌های گردشگری و آثار باستانی نظیر خانه‌ی حاج‌آقاعلی در رفسنجان، باغ فتح‌آباد و سایر آثار تاریخی با کمترین هزینه می‌تواند احیا شود و درآمدزا باشد.

استاندار کرمان در بخش دیگری از سخنانش به محصول ارزآور پسته اشاره کرد و گفت: سال گذشته از طریق بانک کشاورزی بیش از 400 میلیارد تومان تسهیلات برای تجار پسته و کشاورزان استان کرمان جذب شد و امسال نیز راه‌اندازی بورس پسته به خرید پسته‌ی کشاورزان کمک بزرگی خواهد کرد.

رزم‌حسینی افزود: کشاورزان می‌توانند در بورس پسته محصول خود را در انبارهای سازمان بورس قرار دهند و امیدواریم که فعالیت بورس رونق بگیرد و مشکلات این بخش برطرف شود.

استاندار کرمان با اشاره به مصرف زیاد آب در روش‌های غرق‌آبی گفت: دولت برای صرفه‌جویی آب در کشاورزی برنامه‌هایی دارد که یکی از آن‌ها طرح همیاران آب است که کاملاً تخصصی است.

وی ادامه داد: این الگو می‌تواند به کشورهایی که مشکل آب دارند کمک کند؛ ضمن این‌که این طرح به یکپارچه‌سازی اراضی خرده‌مالکان کمک خواهد کرد.

رزم‌حسینی گفت: در فاز نخست قرار است تا پنج هزار هکتار از اراضی پسته در استان کرمان یکپارچه‌سازی شود که این کار مستلزم فرهنگ‌سازی بین کشاورزان و خرده‌مالکان است.

لازم به ذکر است؛ استاندار و هیأت همراه ضمن افتتاح مدرسه‌ی غیرانتفاعی شهید احمدی رفسنجان، از ترمینال ضبط پسته‌ی آگاه و مجموعه‌ی ورزشی بانوان آگاه بازدید کرد.

46.881