دوشنبه 1 مرداد 1397
نسخه آزمایشی
  • اقتصاد
  • شماره خبر: 9606573
  • 20 اردیبهشت 1397
  • 12:42
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
ارزش‌گذاری مادی اختراعات ضروری است

رئیس اتاق کرمان:

ارزش‌گذاری مادی اختراعات ضروری است

رئیس اتاق کرمان با تاکید بر ارزش‌گذاری مادی اختراعات گفت: هنگامی که فردی همه دارایی خود را هزینه می‌کند تا اختراعی را به ثبت برساند، باید حاصل کارش ارزش مادی داشته باشد.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، رئیس اتاق کرمان در کارگاه آموزشی "ثبت اختراع، حقوق مالکیت فکری و روند داوری و ارزیابی اختراع" گفت: با توجه به این‌که انجام دادن بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی بدون دریافت تسهیلات مالی امکان پذیر نیست بنابراین سند ثبت اختراع باید در بانک‌ها حداقل به عنوان وثیقه، مورد پذیرش قرار گیرد.

سیدمهدی طبیب زاده با اشاره به این‌که سازمان ثبت اسناد و املاک کشور متحول شده و اتفاقات جدی روی داده است، ادامه داد: رشد پدیده‌های جدید و کسب و کارهای نوین با عدم دخالت حاکمیت در اینگ‌ونه فعالیت‌ها اتفاق می‌افتد و حاکمیت و دولت باید فضا را برای فعالیت‌های بیش‌تر این گروه‌ها فراهم کنند.

طبیب‌زاده، افزود: امیدواریم این افراد فعالیت‌های اقتصادی خود را آغاز کنند و به عضویت اتاق کرمان درآیند.

رئیس اتاق کرمان تصریح کرد: نجات اقتصاد استان از بحران کم آبی و سایر محدودیت‌ها با توان و کفایت فرهیختگان، مخترعان و مکتشفان محقق می‌شود.

در ادامه‌ی این کارگاه آموزشی رئیس اداره ثبت اختراعات کشور با تاکید بر اینک‌ه باید به حقوق مالکانه افراد (مالکیت‌های مادی و معنوی) احترام بگذاریم، گفت: همچنین نگاه و رویکرد بخش خصوصی باید تغییر کند زیرا در حال حاضر این نگاه به سمت خلق تکنولوژی و رویکرد فناورانه نیست.

مهرداد الیاسی افزود: در این رابطه به ساختارهای صحیح و بلندنظرانه نیاز داریم و اگر بخش خصوصی رشد مند می‌تواند به انتقال تکنولوژی بسیار کمک کند.

وی ادامه داد: هنوز یک شرکت خصوصی بزرگ در کشور نداریم و به همین دلیل ایران در 500 برند برتر دنیا جایگاهی ندارد.

الیاسی، با اشاره به این‌که استارت‌آپ‌ها می‌توانند بسیار کارگشا و تاثیرگذار باشند، بیان کرد: بخش خصوصی باید در بسیاری از تصمیم گیری‌های کشور دخالت و نظر داشته باشد اما متاسفانه بسیاری از ساختارها در دست دولت است که کارآمدی لازم را ندارد.

وی در ادامه با بیان این‌که اختراعات باید در بین دانش‌آموزان مطرح شود، گفت: در این زمینه تلاش و پیگیری‌های بسیاری انجام شد اما نتیجه‌ای به دست نیامد و به همین دلیل از پارک‌های علم و فناوری و اتاق‌های بازرگانی درخواست داریم به ایجاد تفکر خلاقانه در مدارس کمک کنند.

در این کارگاه آموزشی مواردی مانند آشنایی با کلیات مالکیت معنوی، مدارک لازم برای ثبت اختراع، چگونگی تهیه و مستندسازی مدارک اختراع، حقوق دارنده‌ی حق اختراع، نقض حق اختراع، فرآیند ثبت اختراع در ایران، بررسی چند نمونه‌ی اختراع خارجی و چگونگی نحوه‌ی طبقه بندی اختراع مطرح شد.

 

0