چهارشنبه 5 تیر 1398
  • شورا و شهر
  • شماره خبر: 9607558
  • 13 بهمن 1397
  • 12:19
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
استفاده از ظرفیت شوراهای اجتماعی محله‌ها برای آموزش‌ شهروندی تفکیک زباله از مبدأ

معاون خدمات شهری شهردار کرمان بیان کرد:

استفاده از ظرفیت شوراهای اجتماعی محله‌ها برای آموزش‌ شهروندی تفکیک زباله از مبدأ

معاون خدمات شهری شهردار کرمان گفت: آموزش‌های شهروندی، تفکیک زباله از مبدأ و تفکیک زباله خشک از تر، یکی از اولویت‌های سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرمان است.

به گزارش کرمان‌شهر، مهدی نیکویی با بیان این‌که در شهر کرمان روزانه ۴۰۰ هزار کیلوگرم زباله جمع‌آوری می‌شود، افزود: میانگین تولید زباله هر نفر در روز ۶۵۰ تا ۷۰۰ گرم است.

وی با بیان این‌که برخی شهروندان زباله‌های خشک و تر خود را همراه با کارتن و فلزها یک‌جا بیرون می‌ریزند، و زباله‌گردها برای برداشتن مواد بازیافتی، کیسه‌های زباله را پاره کرده و زباله‌ها را در سطح شهر رها می‌کنند، گفت: این کار باعث تحمیل هزینه‌ای اضافه برای جمع‌آوری زباله می‌شود.

معاون خدمات شهری شهردار کرمان افزود: بهای خدمات مدیریت پسماند شهرداری، جواب‌گوی هزینه‌های خدمات شهری نیست؛ بنابراین، از شهروندان درخواست داریم زباله‌های خود را تفکیک کنند و در ساعت تعیین‌شده درِ منزل بگذارند.

نیکویی با بیان این‌که تمام تلاش ما این است که فرهنگ شهروندی را در این حوزه ارتقا داده و آموزش‌های لازم را در این زمینه گسترش دهیم، گفت: قطعاً بدون همکاری و همراهی مردم، نمی‌توانیم مشکلات این حوزه را حل کنیم.

معاون خدمات شهری شهردار کرمان ادامه داد: در این راستا علاوه بر این‌که در سال آینده تمام سازمان‌های خدمات شهری و واحدهای زیرمجموعه برای آموزش شهروندان فعالیت می‌کنند، هماهنگ‌ شده تا در حد امکان از ظرفیت شوراهای اجتماعی محله‌ها برای  مدیریت محله‌ها استفاده کنیم تا این شوراها به این مسأله ورود کرده و محله‌ها را نسبت به این موضوع حساس کرده و آموزش دهند.

نیکویی افزود: با اداره‌کل آموزش و پرورش در حال رایزنی هستیم تا ابتدا در مدارس حومۀ شهر ضمن آموزش دانش‌آموزان، در قبال زباله‌های خشکی که دانش‌آموزان تحویل ما می‌دهند، به‌آن‌ها لوازم‌التحریر و جوایزی داده شود.

وی بیان کرد: هم‌چنین سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرمان در نمایشگاه دستاوردهای چهل‌سالۀ انقلاب اسلامی، به کودکان به‌عنوان تأثیرپذیرترین قشر جامعه، آموزش‌های عملی پسماند و تفکیک زباله خشک و تر را در قالب نمایش عروسکی ارائه می‌دهد.

0