سه شنبه 22 آبان 1397
نسخه آزمایشی
  • جامعه
  • شماره خبر: 950617
  • 3 شهریور 1395
  • 11:23
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
افزایش توانایی شناختی انسان در دوره‌ی میان‌سالی

میان‌سالان نبض تپنده‌ی جامعه هستند

افزایش توانایی شناختی انسان در دوره‌ی میان‌سالی

سلامت خانواده در گرو سلامت میان‌سالان


نیمی از جمعیت کشورهای در حال توسعه را میان‌سالان تشکیل می‌دهند. جمعیت گروه سنی میان‌سالان(59-30ساله) در کشور ما بالاست و این جمعیت به‌طور روزافزونی در حال افزایش است. بیماری در این گروه بیش‌ترین فشار اجتماعی و اقتصادی را به جامعه وارد می‌کند. بیماری‌ها در این گروه سنی هم بر مشکلات اقتصادی می‌افزاید و هم در مورد مسایل اجتماعی مشکلاتی ایجاد می‌کند.
میان‌سالان که معمولا در خانواده نقش والدین را دارند، محور سلامت خانواده هستند و مشکلات و ناتوانی ایشان همه‌ی ابعاد سلامت خانواده را تحت تاثیر قرار می‌دهد. خطرات تهدید‌کننده‌ی سلامتی این گروه بر سلامت سایر گروه‌های سنی در خانواده نیز موثر است.

برنامه‌ی سلامت میان‌سالان
رسالت برنامه‌ی سلامت میان‌سالان، ارتقا‌ و حفظ سلامت کلیه‌ی میان‌سال صرف نظر از ملیت، مذهب، قومیت و محل سکونت آن‌هاست.
بخشی از مشکلات سلامت میان‌سالان به‌دلیل ناکافی بودن آگاهی آن‌ها از اهمیت توجه به روش‌های پیش‌گیری از ابتلا به این معضلات ایجاد می‌شود و بر همین اساس در همه‌ی برنامه‌های میان‌سالان آموزش گروه هدف از اصلی‌ترین فعالیت‌ها محسوب می‌شود. با توجه به این‌که امید به زندگی در کشور در حال افزایش است، باید با اهمیت دادن به سلامت میان‌سالان از افزایش طول عمر هم‌راه با سلامت کامل جسمی، اجتماعی و روانی آن‌ها حمایت شود. برنامه‌ی کشوری میان‌سالان شامل برنامه‌ی سلامت زنان و مردان است و گروه سنی 30-59 سال را مدنظر دارد. این برنامه‌ها با هم‌کاری کارشناس بهداشت خانواده، ماما و پزشک و با استفاده از دستورالعمل‌های کشوری در کلیه‌ی واحدهای ارائه‌ی خدمت انجام می‌شود.
هدف کلی و دراز مدت برنامه کاهش ناتوانی‌ها و مرگ و میر و بهبود کیفیت زندگی و اهداف کوتاه‌مدت آن شامل ارتقای شیوه‌ی زندگی، پیش‌گیری و تشخیص زودهنگام عوامل خطر و بیماری‌های مهم در افراد میان‌سال است.
در جهان امروز سرطان یکی از علل عمده‌ی مرگ و میر در جوامع بشری بوده و در بعضی از کشورها پس از بیماری‌های غیرواگیر به‌ویژه بیماری‌های قلبی و عروقی، مهم‌ترین علت مرگ و میر است. شیوه‌ی زندگی کنونی، افزایش مصرف دخانیات و برخورد با عوامل سرطان‌زای محیطی در افزایش ابتلا به سرطان سهم عمده‌ای دارند. سرطان سینه و سرطان دهانه‌ی رحم در زنان و سرطان پروستات و سرطان مثانه در مردان در بسیاری از کشورها جزو شایع‌ترین بدخیمی‌ها است که انجام به‌موقع معاینات و آزمایشات کلینیکی و پاراکلینیکی ازجمله پاپ‌اسمیر و معاینات کلینیکی سینه به شیوه‌ی صحیح و در فواصل معین در زنان می‌تواند نقش مهمی در تشخیص و درمان به‌موقع داشته باشد.

میان‌سالی دوره‌ی بازگشت به اصالت وجود است
زنان در دوره‌ی میان‌سالی، نگاه نافذ و عمیق به زندگی خود می‌افکنند و به ارزیابی دقیق آن می‌پردازند. این نگاه عمیق و دقیق به زندگی، آن‌ها را دچار تحولات خاص دوره‌ی میان‌سالی می‌کند. این دوره، دوره‌ی بازگشت به اصالت وجودی است. زنان در دوره‌ی میان‌سالی، مفهوم واقعی زندگی را در سه اصل عشق و محبت، آرامش خیال و خدمت به دیگران می‌بینند که حکایت از عقل و درایت زنان میان‌سال دارد.
به هر حال دوره‌ی میان‌سالی از دوره‌های حساس در زندگی زنان است و اگر با تحولات فیزیولوژیکی، درونی و بیرونی این دوره آشنا باشند، می‌توانند میان‌سالیِ پربار و پویایی داشته باشند. طبیعی‌ست هرقدر انسان درباره‌ی شرایطی که در آن قرار دارد، اطلاعات بیش‌تری داشته باشد، با موفقیت بیش‌تری آن مرحله از زندگی را طی می‌کند. در غیر این صورت، این دوره را در خمودگی، افسردگی و کسالت خواهد گذراند.

میان‌سالان نبض تپنده‌ی جامعه هستند
در میان دوره‌های مختلف زندگی، میان‌سالی یکی از مهم‌ترین دوران است.
بیش‌تر افراد در این مرحله از نظر موقعیت شغلی، تحصیلی و اجتماعی به نوعی ثبات دست یافته‌اند و برای خود و اجتماع سودمند واقع می‌شوند. درصد بالایی از نیروی کار در جوامع را افراد میان‌سال تشکیل می‌دهند و می‌توان گفت نبض تپنده‌ی هر اجتماع انسانی، میان‌سالان هستند. شاید اگر از هر فردی درباره‌ی اهداف آینده‌اش بپرسید، درباره‌ی شغل و موقعیت اجتماعی خود سخن بگوید و این نشان‌دهنده‌ی تمایل انسان به برآوردن نیازهای خود در این دوران است. فردی که احساس کند به تمام یا بخش قابل توجهی از اهداف دوران کودکی یا نوجوانی‌اش دست یافته است، در سنین میان‌سالی با شور و شوق وصف‌ناپذیری به کار و تلاش می‌پردازد؛ اما فردی که به‌اصطلاح چیز دیگری می‌خواسته که به آن نرسیده است، دچار بحران و احساس بی‌حاصلی و بی‌خاصیتی می‌شود.

افزایش توانایی شناختی انسان در دوره‌ی میان‌سالی
از نظر علم عصب‌شناسی در سنین میان‌سالی و به‌خصوص حدود چهل سالگی تعداد سیناپس‌ها(فضاهای ارتباطی بین نورون‌ها که هرچه تعداد آن‌ها در قشر خاکستری مغز بیش‌تر باشد، توانایی شناختی فرد بیش‌تر می‌شود) به اوج خود می‌رسد و همین امر موجب می‌شود که گاهی یک جرقه‌ی ذهنی بسیار خلاقانه به ذهن فرد میان‌سال برسد که به کشف یا اختراعی بزرگ منجر شود یا در سطحی‌ترین حالت، باعث می‌شود که فرد میان‌سال در شغل خود بهتر از جوان‌ها به فوت و فن امور و کارها آشنا باشد. خوب است بدانید زمانی‌که یک نوزاد متولد می‌شود، سیناپس‌ها بیش‌ترین تراکم را دارند و به‌مرور و با افزایش سن، تراکم سیناپس‌ها کم‌تر، اما اختصاصی‌تر می‌شود و به این دلیل است که ذهن فرد میان‌سال گاه مهارت و تبحر خاصی در انجام کارها پیدا می‌کند و تمام ذهنش درگیر کاری که در حال انجام آن است، می‌شود.
رسیدن به دوره‌ی میانسالی نباید به‌عنوان یک بحران و یا اتفاق ترسناک تلقی شود؛ مهم تلنگری‌ست که به فرد وارد می‌شود و وی را وادار به مراقبت بیش‌تر از سلامتی‌اش می‌کند.

زیبا کامیابی

15.6231