دوشنبه 16 تیر 1399
  • شورا و شهر
  • شماره خبر: 9609131
  • 9 تیر 1399
  • 17:32
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
افزایش مشارکت شهروندان در این دورۀ مدیریت شهری

در نشست اعضای شوراهای اجتماعی محله و شهرداران محله مطرح شد:

افزایش مشارکت شهروندان در این دورۀ مدیریت شهری

نشست اعضای شوراهای اجتماعی محله و شهرداران محله‌ با موضوع پیشگیری و مقابله با سرقت در محله‌ها برگزار شد.

به گزارش کرمان‌شهر‌آنلاین، مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان در ابتدای این نشست که ظهر امروز نهم تیرماه در سالن شهید مرتضوی استانداری و با حضور فرماندار، شهردار، فرمانده انتظامی استان، شهرداران مناطق پنج‌گانۀ شهرداریُ اعضای شوراهای اجتماعی محله و شهرداران محلۀ کرمان برگزار شد، گفت: این جلسه پیرو مصوبۀ شورای امنیت کشور درخصوص مقابله با سرقت تشکیل شده که این مصوبه، وظایف تمام دستگاه‌های عمومی و خصوصی را در این رابطه مشخص کرده است.

حمید شمس‌الدینی خاطرنشان کرد: وضعیت جرم سرقت در استان کرمان نسبت به سایر استان‌ها چندان مطلوب نیست؛ استان کرمان به‌دلایل مختلف ازجمله وسعت، موقعیت جغرافیایی، ترکیب جمعیتی و تنوع قومیتی، بستری برای برخی جرایم دارد؛ ضمن اینکه سارقان غیربومی هم در استان مرتکب جرم می‌شوند.

وی بیان کرد: مهم‌تر از خسارت مالی که بر اثر سرقت متوجه افراد می‌شود، موضوع ناامنی و اثر روانی ناشی از سرقت در افراد خسارت‌دیده است که آسیب آن به‌مراتب زیان‌بارتر است.

 

شهرداران محله در تأمین امنیت حاشیۀ شهر مشارکت کنند

در ادامۀ نشست، فرماندار کرمان گفت: در دورۀ شهرداری آقای عالم‌زاده و با حضور محمد جهانشاهی در سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمان، زمینۀ حضور و مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف حیات شهری فراهم شده است.

علی بابایی افزود: شهرداران محله در سال‌های اخیر، فعالیت افتخاری ارزشمندی در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و حتی عمرانی شهر داشته‌‌‌اند.

وی خاطرنشان کرد: جلوگیری از بزه سرقت در جاهایی از قبیل اماکن تاریک، خرابه‌ها، پارک‌ها و انجام پایش تصویری در این مناطق در حوزۀ شهرداری است که از تلاش‌های شهرداری کرمان در این زمینه قدردانی می‌کنیم.

فرماندار کرمان تأکید کرد: مدیران استان با هم‌افزایی در حوزه‌های مختلف می‌توانند در زمان کوتاه‌تری به اهداف توسعه‌ای و رساندن شهر و استان کرمان به وضعیت مطلوب دست پیدا کنند.

بابایی خاطرنشان کرد: آمار سرقت در سه ماهۀ نخست سال‌جاری در شهر کرمان روند کاهشی داشته که حاصل تلاش‌های نیروی انتظامی بوده است.

وی یادآور شد: انتظار ما از شهرداران محله، مشارکت در پُر کردن خلاءهای امنیتی در شهرک‌های حاشیۀ شهر است که اخیراً نیز مواردی از سرقت و مسایل امنیتی در این مناطق رخ داده است.

 

ترویج استفاده از نگهبان محله با هدف ارتقای امنیت محله‌ها

سپس فرمانده انتظامی استان کرمان با تأکید بر لزوم تلاش در حوزۀ پیشگیری از وقوع جرم افزود: انضباطی که هر یک از دستگاه‌های اجرایی در حوزۀ فعالیت‌های نهادی خود ایجاد می‌کنند، بسیار اهمیت دارد.

سردار عبدالرضا ناظری با اشاره به اهمیت ارتقای نظم در محله‌ها بیان کرد: در هر طرح و پروژه‌ای که اجرا میشود حتی قبل از صدور پایان کار، پیوست و تأییدیۀ انتظامی هم در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از سرقت‌ها از ساختمان‌های در حال ساخت و اماکن خصوصی صورت می‌گیرد، تأکید کرد: ترویج استفاده از نگهبان محله که در کرمان مغفول مانده، می‌تواند علاوه بر تأمین امنیت، زمینۀ اشتغال جوان‌های محله را فراهم کند.

فرمانده انتظامی استان افزود: احساس امنیتی که حضور نگهبان در محله به اهالی می‌دهد، بسیار ارزش دارد؛ حقوق این شخص را هم اهالی محل می‌توانند به‌صورت توافقی پرداخت کنند.

ناظری بیان کرد: شهرداران محله با کلانتری منطقۀ خود در ارتباط باشند و تخلفاتی که در محله رخ می‌دهد را گزارش دهند.

وی یادآور شد: شهر کرمان جهش بسیار خوبی در زمینه شهردارمحله داشته است.

 

شهروندان برای امنیت محله‌هایشان طرح و ایده بدهند

شهردار کرمان نیز در ادامۀ نشست شوراهای اجتماعی محله و شهرداران محله گفت: ذی‌نفعان اصلی امنیت در شهر، مردم هستند و ارتقای امنیت موجب افزایش رضایتمندی آن‌ها از شهر می‌شود.

سیدمهران عالم‌زاده افزود: تحقق شهر پایدار بدون تأمین امنیت امکان‌پذیر نخواهد بود و امنیت و نظم عمومی در بخش‌های اجتماعی و ترافیکی، جزو اولویت‌های ما در مدیریت شهری است.

وی خاطرنشان کرد: پایین بودن سطح امنیت در شهر هزینه‌های زیادی را متوجه شهرداری می‌کند که یکی از انواع آن، سرقت چراغ‌ها و پروژکتورها در اماکن عمومی است.

شهردار کرمان با اشاره به تأکید ویژه‌ای که در این دوره بر تقویت ساختار شهرداران محله‌ وجود دارد، افزود: شهرداران محله، منتخبان محله‌ها هستند و توسط شورایی متشکل از نمایندگان سمن‌ها، بانوان، جوانان و افراد شاغل در محله و تعدادی رابط از مرکز بهداشت، کلانتری، دفتر امام جمعه، شهرداری، دادگستری و آموزش و پرورش، از میان ساکنان محله انتخاب می‌شود.

عالم‌زاده ادامه داد: دیدگاه ما این است که شهرداران محله علاوه بر شهرداری با سایر دستگاه‌های اجرایی در ارتباط باشند.

وی یادآور شد: ذی‌نفع اصلی امنیت، مردم هستند و آن‌ها بهتر می‌توانند برای امنیت محلۀ خود تصمیم بگیرند و در این خصوص طرح و ایده بدهند.

شهردار کرمان بیان کرد: شهرداری در کنار شورای تأمین و فرماندهی انتظامی استان از هیچ کمکی برای ارتقای امنیت محله‌ها فروگذار نمی‌کند.

 

شوراهای محله، بستر مناسبی برای مردمی کردن فعالیت‌هاست

معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمان نیز در ادامه گفت: شورای اجتماعی محله‌ از دل شورا و قوانین موجود بیرون آمده و طی سال‌های اخیر در شهر کرمان، آزمون و خطاهایی داشته و در حال حاضر، بستر مناسبی برای مردمی کردن فعالیت‌ها در کرمان است.

محمد جهانشاهی یادآور شد: در سال گذشته دو کارگروه ایمنی و بحران در محله‌ها تشکیل دادیم که می‌توان از مدل آن‌ها برای اقدام در خصوص پیشگیری و مقابله با سرقت در محله‌ها استفاده کرد.

گفتنی‌ است؛ در پایان این نشست، شهرداران محله‌های کرمان به بیان دیدگاه‌ها، مشکلات و پیشنهاد‌های خود در رابطه با موضوع جلسه پرداختند.

فهیمه رضاقلی

15.6412