یک شنبه 19 مرداد 1399
  • ورزش
  • شماره خبر: 9608489
  • 16 بهمن 1398
  • 12:29
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
افزایش هزینه در ورزش =  کاهش آسیب‌های اجتماعی

در گفت‌وگو با سرمربی‌تیم‌های هیئت هندبال استان مطرح شد:

افزایش هزینه در ورزش = کاهش آسیب‌های اجتماعی

شهلاپورامیری- در ادامه سلسله گفت‌وگوهای كرمان‌شهر با نام‌آوران ورزشی خانواده بزرگ شهرداری كرمان، این‌بار به سراغ «محمودرضا جاهد» رفتیم. وی از پرسنل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان، و متولد 1355 است و از 13 سالگی تاکنون، به مدت 30 سال است که در هندبال استان فعالیت دارد. وی از سال 68 تا 90 بازیکن هندبال بوده و از 70 تا 88 به مدت 18 سال در لیگ برتر بازی می‌کرده است، حاصل این گفت‌وگو از نظرتان می‌گذرد

 در ابتدا ضمن اشاره به سوابق ورزشی خود، از افتخارات و عناوینی که در ورزش هندبال به دست آورده‌اید، بگویید.
از سال ۷۰ به عضویت تیم بزرگسالان استانداری و شهرداری کرمان درآمدم که به همراه این تیم‌ها  از سال ۱۳۸۱ تا سال ۸۷ دوبار قهرمان ایران و چهار مرتبه سوم شدیم.
 ابتدای  سال ۷۴ به عضویت تیم ملی جوانان دعوت شدم. در رده‌های نوجوانان و جوانان مقام‌های زیادی در کشور به دست آوردم. در سن ۱۵ سالگی، در رده‌های سنی نونهالان، نوجوانان، جوانان، امید و بزرگسالان برای کرمان بازی کردم. در طی این‌سال‌ها به دلیل این‌که عِرق و علاقه زیادی به هندبال استان داشتم، به تیم هیچ شهر دیگری نرفتم و تا آخرین لحظه برای کرمان بازی کردم و زمانی‌که از هندبال کرمان جدا شدم، تیم هندبال آن سال چهارم کشور شد.
از سال ۶۸ زیر نظر آقای سید محمد موسوی، مربی اسبق هندبال صنعت مس کرمان و از سال ۷۰ تا 73 در خدمت آقای سید عبدالحسین مهدوی بودیم، که از بزرگان هندبال کرمان و کشور است و خدمات بزرگی به هندبال کرمان و ایران کرده‌است. همچنین از سال ۷۴ تا 88  زیر نظر مربی‌ام، محسن اخگر در تیم شهرداری کار کردم.
 
 در چه سالی مربی‌گری را شروع کردید و چه عناوینی به دست آوردید؟
در سال ۱۳۹۱ به مربیگری علاقه‌مند شدم، تا پایان سال ۹۶ هیچ مقامی در استان و کشور به دست نیاوردم و فقط پایه‌های هندبال استان کرمان را قوی کردم و پس از شش سال زحمت  وتلاش اکنون به نتیجه رسیده‌ام و هم اکنون تیم استان در رده نوجوانان جزو ۱۰ تیم برتر کشور است و در مسابقاتی که قرار است 20 بهمن در شهرکرد برگزار شود، برای کسب عنوان اول تا چهارمی شرکت می‌کند و تلاشمان بر این است که در این مسابقات سکودار باشیم. البته باید یادآور شوم که بعد از این مسابقات، انتخابی تیم ملی نوجوانان را خواهیم داشت که تعداد زیادی از بازیکنان ما شانس انتخاب دارند.

 تلخ‌ترین و شیرین‌ترین خاطره ورزشی‌تان چیست؟
این‌که سه بار با تیم شهرداری کرمان به جام باشگاه‌های آسیا رفتیم، شیرین‌ترین خاطره‌ام است و فقط یک سال جزو چهار تیم برتر آسیا شدیم.  بدترین و شاید بتوان گفت تلخ‌ترین خاطره ورزشی‌ام این است که تا سال ۸۸ زیر نظر شهرداری کرمان بودیم که متاسفانه با انحلال تیم هندبال لیگ برتری شهرداری کرمان، به نوعی این تیم از هم پاشید و از دو تیم هندبال که کرمان در لیگ برتر داشت، فقط تیم صنعت مس باقی ماند و از همان سال من از لیگ برتر هندبال جدا شدم.

 از آرزوهایتان بگویید.
آرزو دارم بازیکنانی که شش سال برایشان زحمت کشیدم، در آینده جزو برترین هندبالیست‌های کشور شوند و بتوانند تیم ملی ایران را به قهرمانی آسیا برسانند و هم‌چنین در مسابقات جهانی و المپیک حضور پیدا کنند.

 هم‌اکنون به چه کاری مشغولید؟
هم‌اکنون مربی تیم‌های هیئت هندبال در رده‌های فرزانگان، خردسالان، نونهالان، نوجوانان و جوانان هستم. تیم‌ها به نام شرکت ایمن‌کاو و با حمایت مالی این شرکت در مسابقات حضور دارند که جا دارد در این‌جا  از محمد میرزایی پور مدیرعامل این شرکت و امیر میرزایی پور سرپرست تیم تقدیر و تشکر کنم.

 آیا قصد شرکت در مسابقات لیگ‌های کشوری را دارید؟
بله  سال آینده با همین بازیکنان که امیدهای کرمان هستند، در لیگ دسته  دوکشور شرکت می‌کنیم که امید است که بتوانیم و ظرف دو- سه سال آینده این بازیکنان بتوانند جذب تیم لیگ برتری هندبال صنعت مس که آرزوی همه آنان است، شوند.

 وضعیت هندبال ساحلی کرمان چگونه است؟
هم اکنون هندبال ساحلی کرمان نیز در کشور عنوان‌دار است. این تیم به مربیگری استاد  حبیب‌الله بردسیری بسیار خوش درخشیده است و مطمئنا شاهد موفقیت‌ هر چه بیشتر این تیم خواهیم بود.

 آیا نکته‌ای هست که در این فرصت بخواهید بگویید و من نپرسیده باشم؟
  از مدیرکل ورزش و جوانان استان تقاضا داریم که به تیم هندبال‌که یکی از عنوان‌دار‌ترین رشته‌های ورزشی در کرمان است، توجه بیش‌تری داشته باشد و هم‌چنین از مردم و خیرین تقاضا می‌شود هم‌چنان که به زندانیان  کمک می‌کنند و برای کاهش اعتیاد در کارهای خیرخوانه شرکت می‌کنند به فکر کمک به رونق ورزش هم باشند و به اندازه یک دهم مخارج خیرخواهانه خود را  صرف ورزش کنند که اگر چنین شود، هیچ‌گاه  جوانان به دنبال اعتیاد نمی‌روند و جوان‌های سالمی در این مرز و بوم خواهیم داشت. مطمئنا هزینه در ورزش موجب کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود.
همچنین بی‌مناسبت نیست که در این‌جا  از تمام بزرگانی که در این راه ما را یاری نمودند و کار و زندگی‌ام را مدیونآن‌ها هستم تشکر کنم، به خصوص سیدابوالحسن مهدوی، محمد باژیان، سید محمد موسوی و محسن اخگر.
 طی یک سالی که سیدرضا مهدوی به ریاست هیئت هندبال استان در آمده است، هیئت هندبال در کمال ناباوری در بخش‌های آقایان و بانوان رشد چشمگیری داشته و برای ایشان وحمید صادقی نایب‌ رئیس هیئت و سرمربی تیم صنعت مس آرزوی موفقیت دارم.
باید متذکر شوم که فرزانه علیپور مربی تیم ملی بانوان از مربیان خیلی خوب است که هندبال نوجوانان به مربیگری ایشان در منطقه ۵ و ۶ کشور نایب قهرمان شد. ایشان زحمات زیادی برای تیم بانوان کشیدند و پایه هندبال بانوان را قوی وعلاوه بر آن چند بازیکن نونهال به تیم ملی معرفی کردند.
برای تمام ورزشکاران استان مخصوصاً و ورزشکاران رشته هندبال و هم‌چنین تیم صنعت مس کرمان آرزوی موفقیت دارم. امید است تیم صنعت مس که بعد از چند سال دوری از عناوین کشوری در اوج ناباوری با زحمات فراوان حمید صادقی، فرید علیمرادی و دانیال امینایی مربیانشان و محسن اخگر مدیر فنی این تیم و حسین دهقان سرپرست تیم، هم اکنون در صدر جدول لیگ برتر مسابقات هندبال کشور است، همچنان صدرنشین باشد.

46.8763