چهارشنبه 20 فروردین 1399
  • جامعه
  • شماره خبر: 9608733
  • 28 اسفند 1398
  • 17:18
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
اقدامات ستاد استانی مقابله با کرونا ترددها را 60 درصد کاهش داده است

127 مبتلا به ویروس کرونا و 13 فوتی تا امروز؛

اقدامات ستاد استانی مقابله با کرونا ترددها را 60 درصد کاهش داده است

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: با اضافه شدن ۱۱ مورد جدید دیگر به بیماران کوید 19 طی ۲۴ ساعت گذشته در استان کرمان تعداد کل مبتلایان به ویروس کرونا در استان به ۱۲۷ نفر رسید.

به گزارش کرمان‌َشهرآن‌لاین، مهدی شفیعی چهارشنبه ۲۸ اسفندماه در جمع خبرنگاران افزود: یک نفر از این ۱۱ مورد مربوط به حوزه‌ی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت و ۱۰ مورد مربوط به حوزه‌ی دانشگاه علوم پزشکی کرمان است.
وی ادامه داد: از ۱۰ نفر مبتلا در حوزه‌ی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، هفت نفر مرد آقا و سه نفر زن هستند و یک نفر مبتلا در حوزه‌ی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت نیز خانم است.
مدیرگروه بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه از ۴۸ تست انجام‌شده در ۲۴ ساعت گذشته در استان جواب ۲۳ درصد تست‌ها مثبت اعلام شده، افزود: روند افزایشی موارد مثبت اعلام‌شده در روزهای گذشته در استان کرمان نشان می‌دهد که اپیدمی کوید ۱۹ در حال استقرار در استان کرمان است و نگرانی از افزایش موارد مراجعه به بیمارستان‌های استان در روزهای آینده وجود دارد.
شفیعی بیان کرد: از ۱۲۷ مورد قطعی گزارش‌شده، صد مورد مربوط به دانشگاه علوم پزشکی کرمان، ۱۴ مورد مربوط به دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، چهار مورد مربوط به دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، هفت مورد مربوط به دانشگاه علوم پزشکی بم و دو مورد نیز مربوط به حوزه‌ی دانشگاه علوم پزشکی سیرجان است.
وی خاطرنشان کرد: از ابتدای آغاز اپیدمی کرونا تاکنون ۱۱۸۰ مورد بیمار تنفسی به بیمارستان‌های استان کرمان مراجعه کرده‌اند که از این تعداد ۶۶۳ نفر محتمل و مشکوک به کوید ۱۹ بودند و از این تعداد جواب آزمایش ۱۲۷ مورد مثبت قطعی اعلام شده است.


48 بهبودیافته تا امروز
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان بیان کرد: تاکنون ۴۸ مورد ترخیصی(پنج مورد جدید طی ۲۴ ساعت گذشته) و ۱۳ مورد فوتی (یک مورد فوتی جدید، خانم ۸۱ ساله) در استان داشته‌ایم.
شفیعی افزود: مرگ و میر ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در استان کرمان در افراد سالمند بیشتر بوده و همین موضوع نشان‌دهنده‌ی آن است که باید دید و بازدیدها در ایام عید را کنار گذاشته و صله‌ی رحم را به وقت دیگری موکول کنیم.
وی با تأکید بر لزوم ماندن در خانه و ممنوعیت سفر در این ایام افزود: در موارد جدید ابتلایی به ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در استان کرمان، یک مورد سفر به استان‌های همجوار را داشتیم که باز هم رد پای سفر در موارد ابتلایی به ویروس کرونا در استان کرمان را نشان می‌دهد.

اقدامات ستاد استانی مقابله با کرونا ترددها را 60 درصد کاهش داده است
مدیرگروه بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان یادآور شد: ما طی روزهای گذشته در ستاد استانی مقابله با کرونا، اقداماتی همچون محدودیت‌های ترافیکی، تعطیلی صنوف، مدارس و دانشگاه‌ها را مصوب کردیم تا بتوانیم میزان ترددها را کاهش دهیم که در این کار موفق بودیم و توانستیم حدود ۶۰ درصد ترددها را در سطح شهر کاهش دهیم.
شفیعی افزود: امیدواریم نمود این تصمیمات و تاثیر آنها را بر وضعیت اپیدمی را در هفته‌های آینده ببینیم؛ اما متأسفانه در روزهای گذشته و با توجه به نزدیکی نوروز، برخی مغازه‌ها باز شدند و شهر تا حدودی شلوغ شد که همین امر ممکن است موجب گسترش ویروس در سطح شهر شده باشد که اثر آن را در روزهای آینده خواهیم دید.
وی بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود در هفته‌ی اول فروردین به‌رغم همه‌ی اقداماتی که توسط نهادهای درگیر صورت گرفته، تعداد مراجعان به بیمارستان‌های سطح استان افزایش چشمگیری داشته باشد.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان خاطرنشان کرد: اکنون نمی‌توانیم بگوییم چند درصد جمعیت شهر و استان کرمان به ویروس کرونا آلوده شده است زیرا در ۸۰ درصد موارد ابتلا به ویروس کرونا، افراد بدون علامت یا دارای علایم خفیف هستند و هنوز زود است که بتوانیم براساس مدل‌سازی‌ها حدس بزنیم که چند درصد مردم استان کرمان به این بیماری مبتلا شده‌اند.
 شفیعی افزود: به نظر می‌آید حدود ۶۰ درصد جمعیت باید مبتلا به این ویروس شوند تا بحث مصون‌سازی پیش آید اما در مجموع نباید اجازه دهیم این نظریه‌، اپیدمی کرونا را کنترل کند زیرا باعث می‌شود افراد مسن و دارای بیماری زمینه‌ای مبتلا به ویروس با مرگ دست و پنجه کنند و در نتیجه تعداد مرگ و میر ناشی از این ویروس افزایش پیدا کند؛ لذا باید بحث فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت بهداشت فردی و عمومی را جدی بگیریم.

اگر اقدامات پیش‌گیرانه نبود، نوروز شاهد مرگ۲۵۰ نفر در استان بر اثر کرونا بودیم
وی یادآور شد: ما در استان کرمان مدل‌سازی‌هایی را انجام دادیم که مطابق با سایر مدل‌سازی‌های ارائه‌شده در کشور است؛ اگر اقدامات پیش‌گیرانه را در استان انجام نمی‌شد، به‌جرئت می‌توان گفت در روزهای ابتدایی نوروز امسال شاهد ۲۵۰ مورد مرگ و اپیدمی بسیار شدیدی در استان بودیم.
مدیرگروه بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان ادامه داد: کارهای بسیار بزرگی در استان کرمان در راستای مقابله با ویروس کرونا انجام شده که بعضاً نیز موجب نارضایتی برخی از صنوف شده؛ اما همه باید بدانند که این اقدامات در راستای سلامت عموم جامعه بوده است و مصداق آن پایین بودن آمار مبتلایان و فوتی‌های آن در استان کرمان نسبت به استان‌های همجوار ماست. 
شفیعی در خصوص حضور برخی خودروها با پلاک‌های غیربومی در سطح شهر کرمان گفت: اگر بخواهیم قانون قرنطینه را انجام دهیم باید کل مرزها را به‌صورت صفر ببندیم که نمی‌توانیم در شرایط کنونی این موضوع را اجرایی کنیم؛ لذا تغییراتی در مصوبه‌ی کنترل ورودی‌های استان کرمان در ستاد مقابله با کرونا صورت گرفت و مقرر شد با کمک بسیج و هلال احمر مردم را ترغیب کنیم که سفرهای خود را به استان کوتاه کرده یا اصلا سفر نداشته باشند.
وی افزود: در مجموع باید به این موضوع فکر کنیم که همه‌ی اطرافیان ما ممکن است آلوده باشند و ما باید خودمان به فکر سلامتی خود باشیم.

0