سه شنبه 3 مهر 1397
نسخه آزمایشی
  • فرهنگ و هنر
  • شماره خبر: 9606604
  • 27 اردیبهشت 1397
  • 11:40
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
انتشار فراخوان ششمین سوگواره‌ی تعزیه‌ی ده‌زیار کرمان

انتشار فراخوان ششمین سوگواره‌ی تعزیه‌ی ده‌زیار کرمان

رئیس انجمن تعزیه استان کرمان از انتشار فراخوان ششمین سوگواره‌ی تعزیه‌ی ده‌زیار کرمان خبر داد.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، حمید قنبری با بیان این‌که سوگواره‌های تعزیه در استان با هدف آسیب‌شناسی هنر آیینی تعزیه و هم‌چنین ارتقای تعزیه‌ی کرمان برگزار می‌شود، گفت: سوگواره‌ی تعزیه‌ی روستای ده‌زیار همه‌ساله به مناسبت ارتحال ملکوتی بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران و قیام خونین ١٥ خرداد برگزار می‌شود.

وی افزود: هم‌زمانی با ماه مبارک رمضان باعث شد تا از سال گذشته سوگواره‌ی تعزیه‌ی روستای ده‌زیار به بعد از ماه مبارک رمضان موکول شود.

رئیس انجمن تعزیه استان کرمان با بیان این‌که فراخوان این سوگواره هم‌زمان با روز نخست ماه مبارک رمضان منتشر شده است، افزود: حمایت از گروه‌های تعزیه، گرامی‌داشت پدیدآورندگان آثار آیینی مذهبی و بسترسازی در جهت رشد و تعالی هنر فاخر و معنوی تعزیه با ایجاد وفاق و همدلی از دیگر اهداف برگزاری ششمین سوگواره‌ی استانی تعزیه‌ی ده‌زیار کرمان است.

وی با اشاره به این‌که این سوگواره با همکاری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و حوزه هنری استان کرمان و به میزبانی هیأت تعزیه‌خوانی حضرت ابوالفضل(علیه‌السلام) روستای ده‌زیار برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: در این سوگواره گروه‌های راه‌یافته، فقط تعزیه‌ی شهادت دو طفلان مسلم(علیهم‌السلام) را شبیه‌خوانی می‌کنند.

قنبری با بیان این‌که در جریان برگزاری سوگواره، کارشناسان تعزیه در سطح ملی و استانی در جهت رفع تحریف و آسیب‌شناسی و آموزش گروه‌های تعزیه‌خوانی کارگاه‌های آموزشی برگزار می‌کنند، گفت: وجه تمایز سوگواره‌ی تعزیه‌ی ده‌زیار با سایر سوگواره‌هایی که در کشور برگزار می‌شود، اجرای یک مجلس تعزیه در بخش رقابتی است تا در شناخت و انتخاب گروه‌های برگزیده عدالت کامل برقرار شود.

رئیس انجمن تعزیه استان کرمان با اشاره به این‌که آخرین مهلت ارسال آثار به دبیرخانه‌ی سوگواره پنج‌شنبه دهم خردادماه است افزود: ارسال لوح فشرده و متن تعزیه‌ی شهادت دوطفلان مسلم(علیهم‌السلام) به‌همراه فرم شرکت در سوگواره برای گروه‌های متقاضی الزامی است.

وی با بیان این‌که در این دوره از سوگواره سه اجرای جنبی نیز برگزار می‌شود، بیان کرد: بخش جنبی سوگواره با اولویت تعزیه‌ی شهادت مسلم‌بن‌عقیل(علیه‌السلام) همراه است که در این بخش نیز به یکی از گروه‌های شرکت‌کننده به‌عنوان گروه برگزیده‌ی سوگواره هدایایی به‌همراه لوح تقدیر سوگواره اهدا می‌شود.

قنبری با اشاره به این‌که تعزیه‌هایی که توسط گروه کارشناسی بازبینی شرکت در سوگواره انتخاب می‌شوند، الزاما باید به‌صورت سنتی و میدانی اجرای عمومی شود، گفت: نتیجه‌ی حضور و یا عدم حضور گروه‌ها در سوگواره در تاریخ 15 خردادماه توسط تیم کارشناسی بازبینی اعلام نظر می‌شود.

وی با بیان این‌که زمان برگزاری سوگواره و اجرای گروه‌های راه‌یافته به سوگواره از 31 خرداد به مدت هشت شب است، افزود: هرگونه تصمیم‌گیری در مورد زمان اجرای هر گروه شرکت‌کننده بر عهده‌ی ستاد برگزاری سوگواره است.

لازم به ذکر است؛ گروه‌های شرکت‌کننده می‌توانند برای کسب اطلاعات بیش‌تر با شماره‌های ٠٩١٣١٩٥٣٦٤٦ و ٠٩١٣٣٤١٥٨٣٢ تماس بگیرند.

0