چهارشنبه 26 تیر 1398
  • جامعه
  • شماره خبر: 9607237
  • 10 آبان 1397
  • 12:48
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
انجمن گردشگری سلامت در کرمان راه اندازی می‌شود

رئیس انجمن گردشگری سلامت ایران:

انجمن گردشگری سلامت در کرمان راه اندازی می‌شود

رئیس انجمن گردشگری سلامت ایران گفت: در صورت علاقمندی فعالان گردشگری کرمان، نمایندگی انجمن گردشگری سلامت ایران در استان راه‌اندازی خواهد شد و به معرفی برند سلامت کرمان کمک خواهیم کرد.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، رئیس انجمن گردشگری سلامت ایران  با اشاره به این‌که امروز دنیا بر روی برند سلامت تاکید دارد، افزود: باید تنوع محصول و خدمات وجود داشته باشد تا بتوانیم شهرک‌ها و یا دهکده‌های سلامت را با پرداختن به برند سلامت راه اندازی کنیم.

 معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی ایران افزود: 25 درصد از گردش مالی دو هزار میلیارد دلاری گردشگری در دنیا مربوط به گردشگری سلامت است که حداقل یک درصد آن سهم ایران می‌شود.

محمد جهانگیری ادامه داد: براساس آمارها، گردشگری 10 درصد اشتغال ، 10.4 درصد درآمد ناخالص داخلی و سومین حوزه‌ی سرمایه گذاری و درآمدزایی دنیا را به خود اختصاص داده و ما می‌توانیم درآمدهای بسیاری را از فعالیت در این بخش کسب کنیم.

جهانگیری، در بخش دیگری به وجود زیرساخت‌های مناسب در استان کرمان اشاره کرد و گفت: طرح نسخه‌نویسی الکترونیکی به صورت پایلوت در کرمان آغاز شده و به دلیل این‌که کرمان از اطمینان و استانداردهای لازم برخوردار بود، در این طرح انتخاب شد.

وی به اقداماتی در حوزه‌ی گردشگری سلامت از جمله ثبت پورتال مرکز اطلاعات سلامت کشورهای اسلامی با محوریت اتاق، راه‌اندازی اعتباربخشی گردشگری سلامت کشورهای اسلامی با محوریت ایران، بیمه مشارکتی با کشورهای همجوار با اولویت کشورهای عراق، افغانستان و عمان، دریافت مجوز برای ایجاد مرکز شتابدهی و نوآوری های دیجیتال اشاره کرد.

رئیس اتاق کرمان نیز در این نشست گفت: گردشگری سلامت، همواره در طول چند دوره فعالیت هیات نمایندگان، دغدغه‌ی اتاق کرمان بوده و به دلیل ظرفیت‌های استان در این حوزه، گردشگری سلامت یکی از محورهای اصلی گردشگری استان بوده است.

سیدمهدی طبیب زاده، با بیان این‌که در گزارش منتشر شده در مورد شاخص‌های توسعه‌ی پایدار در استان کرمان، بهداشت و درمان بهترین وضعیت را دارد، افزود: گردشگری سلامت منحصر به تاسیسات و خدمات نمی‌شود بلکه نیروی انسانی زبده و پزشکان متبحر و متخصص، ساخت و سازهای گسترده، مشارکت‌های فعال بخش خصوصی می‌تواند کرمان را به مقصد گردشگری سلامت تبدیل کند.

وی ادامه داد: استان کرمان به دلیل تنوع اقلیم در بحث گردشگری سلامت از ظرفیت لازم برخوردار است و اتاق کرمان آماده است از این رهگذر نسبت به جذب توریست و توسعه اقتصادی استان استفاده کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز در این نشست با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی کرمان در بعضی شاخص‌ها تیپ یک است و در شاخص‌های بهداشتی و آموزش پزشکی و پژوهشی جزء هفت دانشگاه اول کشور محسوب می‌شود، گفت: اما کرمان در کنار استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان از نظر زیرساخت‌های لازم در این بخش ضعیف تر از سایر استان‌های کشور است. حمیدرضا رشیدی نژاد، افزود: امکانات و زیرساخت‌های درمانی کرمان در چهار سال اخیر رشد قابل توجه 30 درصدی را داشته اما هنوز با متوسط کشور فاصله داریم که در این رابطه می‌توان به سرانه‌ی تخت بیمارستانی استان کرمان به ازای هر هزار نفر 1.6 تخت اشاره کرد در حالی که متوسط کشور در حال حاضر 1.8 است.

وی با اشاره به این‌که در طول سال‌های گذشته با کمک بخش خصوصی و همچنین مراکز دولتی حدود هزار تخت بیمارستانی به تخت‌های کرمان اضافه شده است، بیان کرد: با وجود ضعف در زیرساخت‌ها، اما از نظر نیروی انسانی باتجربه و علمی در مرکز استان جزء بهترین‌ها در کشور و در بعضی موارد در سطح بین‌المللی هستیم. رشیدی‌نژاد، بیان کرد: از بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در حوزه سلامت دعوت کردیم اما چون سرمایه گذاری بلند مدت و دیربازده است عده ای که در ابتدا استقبال کرده بودند، منصرف شدند اما چند مجوز به صورت پراکنده داده شده که اگر این موارد تجمیع شوند، به گردشگری سلامت در استان کمک بیش‌تری خواهد کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان افزود: در حال حاضر یکی از بیمارستان‌های خصوصی استان با کسب استانداردهای لازم و توسعه‌ی زیرساخت‌ها، امکان لازم برای جذب گردشگر سلامت را دارد و دانشگاه علوم پزشکی نیز از این فرصت استقبال می کند.

0