دوشنبه 16 تیر 1399
  • شورا و شهر
  • شماره خبر: 9609101
  • 3 تیر 1399
  • 15:42
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
انعقاد تفاهم‌نامۀ خواهرخواندگی برای افزایش سطح تعاملات

در دیدار شهردار کرمان با سفیر جمهوری ارمنستان در ایران مطرح شد:

انعقاد تفاهم‌نامۀ خواهرخواندگی برای افزایش سطح تعاملات

شهردار کرمان با سفر به تهران، پیش از ظهر امروز، با سفیر جمهوری ارمنستان در ایران دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

به گزارش کرمان‌شهر‌آنلاین، این دیدار، در پاسخ به دیداری که سفیر جمهوری ارمنستان در سفر به کرمان، با سیدمهران عالم‌زاده، شهردار کرمان داشت، صورت گرفت.

در این دیدار که محمد جهانشاهی، معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری و رضا دادگرپور، معاون مالی و اقتصادی شهرداری، شهردار کرمان را همراهی می‌کردند، آرداشس تومانیان، سفیر جمهوری ارمنستان در ایران، از سفر به کرمان ابراز خوشحالی کرد و گفت: تاکنون، به شهرهای زیادی سفر کرده‌ام، اما سفر به کرمان، برای من و همکارانم متفاوت بود.

وی با بیان این‌که از شهر کرمان و رفتار مردم و مسئولان، به‌ویژه برخورد شهردار کرمان لذت بردیم، تأکید کرد: با توجه به حس مثبتی که وجود دارد، در تلاش هستیم هرچه سریع‌تر سطح ارتباطات ایران و ارمنستان را بیش از گذشته ارتقا ببخشیم که یکی از مسیرهای مدنظر، انعقاد تفاهم‌نامۀ خواهرخواندگی با شهر کرمان است.

سفیر جمهوری ارمنستان در ایران، کرمان را استانی بزرگ، پهناور، متنوع و غنی دانست و با بیان این‌که شهر کرمان نیز یکی از شهرهای تاریخی ایران است، گفت: این ارتباط و انعقاد تفاهم‌نامۀ خواهرخواندگی می‌تواند به سطح تعاملات بین دو کشور کمک کند.

شهردار کرمان نیز در این دیدار ضمن تشکر از میزبانی آقای تومانیان، سفیر جمهوری ارمنستان در ایران، به برنامه‌های شهرداری کرمان برای بالا بردن سطح تعاملات ملی و بین‌المللی اشاره کرد و گفت: با توجه به اهدافی که در این زمینه برای سال 99 تعریف شده، در رویکرد جدیدی که در پیش گرفته‌ایم، به‌دنبال افزایش سطح تعاملات با شهرهای سایر کشورها هستیم.

سیدمهران عالم‌زاده افزود: انعقاد تفاهم‌نامۀ خواهرخواندگی می‌تواند بستری برای افزایش تعاملات و ارتباطات بخش‌های مختلف علمی، فرهنگی، هنری و ورزشی فراهم کند.

وی با اشاره به ظرفیت‌های تاریخی، طبیعی و فرهنگی و توانمندی‌های استان کرمان و شهر کرمان به‌عنوان یکی از شهرهای تاریخی کشور، از سفیر جمهوری ارمنستان در ایران درخواست کرد پس از بررسی و رایزنی، در صورت وجود شهری در ارمنستان متناسب با شأن شهر کرمان، برای انعقاد تفاهم‌نامۀ خواهرخواندگی، به شهرداری کرمان معرفی کند.

در ادامه، سفیر جمهوری ارمنستان در ایران نیز تناسب بین شهرهای ارمنستان و شهرهای ایران را به لحاظ جمعیتی و وسعت، متفاوت دانست، اما در عین حال بیان کرد: با توجه به فاکتورهای مهمی مثل مهمان‌نوازی که در دو طرف وجود دارد، می‌توانیم با بهره‌گیری از ظرفیت‌های انسانی ازجمله فرهنگ، آداب و رسوم و از همه مهم‌تر مهمان‌نوازی که در دوطرف وجود دارد، تفاهم‌نامۀ خواهرخواندگی منعقد کنیم.

لازم به ذکر است؛ در این نشست مقرر شد سفیر جمهوری ارمنستان در ایران، پس از بررسی‌های لازم، طی هفتۀ آینده، یک شهرِ ارمنستان را برای انعقاد تفاهم‌نامۀ خواهرخواندگی، به شهرداری کرمان معرفی کند.

همچنین دوطرف تأکید کردند انعقاد تفاهم‌نامۀ خواهرخواندگی، در حد تفاهم‌نامه باقی نماند؛ بلکه پس از این‌که شرایط شیوع ویروس کرونا کاهش پیدا کرد و فضا مناسب شد، برنامه‌هایی تعریف کنند و دوطرف میزبان و مهمان گروه‌های مختلف فرهنگی، هنری، اقتصادی و ورزشی باشند.

پیش از این نیز از طریق وزارت امور خارجه، شهرهایی از ارمنستان، برای انعقاد تفاهم‌نامۀ خواهرخواندگی با شهر کرمان، به سفیر جمهوری ارمنستان در ایران پیشنهاد داده شده بود.

همچنین در این جلسه ازسوی شهردار کرمان به نمایندگی از مردم کرمان، هدایایی ازجمله یک قطعه پته و یک قطعه مس که گنبد جبلیه کرمان بر روی آن نقش بسته و نشان‌دهندۀ ظرفیت‌های فرهنگی، هنری و معدنی کرمان بود، به آقای تومانیان، سفیر جمهوری ارمنستان در ایران اهدا شد.

15.6231