دوشنبه 16 تیر 1399
  • فرهنگ و هنر
  • شماره خبر: 9609096
  • 3 تیر 1399
  • 10:43
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
بازارچۀ صنایع دستی استان کرمان افتتاح شد

شب گذشته در هتل پارس؛

بازارچۀ صنایع دستی استان کرمان افتتاح شد

بازارچۀ صنایع دستی استان کرمان، شب گذشته در هتل پارس کرمان افتتاح شد.

به گزارش کرمان‌شهرآنلاین، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان در این آیین با بیان این‌که به هر بهانه‌ای باید جاذبه‌های استان کرمان را به کشور و جهان معرفی کرد، گفت: کرمان، ظرفیت‌های گردشگری زیادی دارد که باید از رخدادهای فرهنگی در راستای معرفی این قابلیت‌ها استفاده کرد.

وی کرمان را یک استان بی‌نظیر دانست و گفت: در هیچ‌جای کشور این همه تنوع و جاذبۀ گردشگری، تاریخی، فرهنگی و صنایع دستی مشاهده نخواهید کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان افزود: ۷۰ هزار صنعت‌گر در ۶۸ رشتۀ صنایع دستی در استان فعالیت می‌کنند که برای معرفی آن‌ها باید از مناسبت‌های گوناگون استفاده کنیم.

فعالی با بیان این‌که با همکاری شهرداری کرمان، گذر فرهنگ و هنر از میدان توحید (ارگ) به سمت بازار ایجاد می‌شود، گفت: ایجاد گذر فرهنگی، فرصت مناسبی برای عرضه و معرفی صنایع دستی استان خواهد بود.

 

اقدامات شهرداری در حوزۀ صنایع دستی

معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمان نیز در این آیین با قدردانی از افرادی که در شرایط کرونازیستی برای برگزاری بازارچۀ صنایع دستی تلاش کرده‌اند، به اقدامات و برنامه‌های شهرداری کرمان در حوزۀ صنایع دستی اشاره کرد و گفت: شهرداری کرمان، یک خانواده 700 هزار نفری از شهروندان دارد؛ بنابراین، براساس وظایف و مسئولیت‌هایش، در تلاش است با کمک سایر دستگاه‌های متولی، برنامه‌های مشترکی را تعریف کند و به پیش ببرد.

محمد جهانشاهی از انعقاد تفاهم‌نامه با اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اشاره کرد و گفت: به‌زودی با انعقاد این تفاهم‌نامه، آن‌دسته از شهروندان که در مراکز فرهنگی شهرداری کرمان، دوره‌های مختلف آموزش صنایع دستی را می‌گذرانند، با اخذ گواهی از اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، از تسهیلات و امکانات این حوزه بهره‌مند خواهند شد.

وی افزود: سالانه بیش از 10 هزار نفر در مراکز فرهنگی شهرداری کرمان شامل فرهنگ‌سراها و خانه‌های فرهنگ که اکثراً در حاشیۀ شهر هستند، آموزش می‌بینند که امیدواریم با حمایت اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، مهارت‌های این افراد به تولید و عرضۀ آثار صنایع دستی ختم شود.

معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری ادامه داد: در این مسیر در تلاش هستیم زنجیرۀ ارزش را نیز تکمیل کنیم تا ارزش افزوده بیشتری در شهر و جامعه داشته باشیم.

جهانشاهی به انعقاد تفاهم‌نامه با صندوق کارآفرینی امید هم اشاره کرد و گفت: با این تفاهم‌نامه، یکی از بزرگترین فروشگاه‌های صنایع دستی در استان کرمان به متراژ 500 مترمربع در یکی از مراکز تفریحی شهر کرمان راه‌اندازی خواهد شد.

وی افزود: با این اقدام، برای تولیدکنندگان حوزۀ صنایع دستی که از صندوق کارآفرینی امید تسهیلات صنایع دستی دریافت می‌کنند، فضای مناسبی برای فروش و عرضۀ محصولات صنایع دستی نیز ایجاد خواهد شد.

 

برگزاری جشنوارۀ شهروندی تابستانی «20 تا 20»

معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری با بیان این‌که در تلاش هستیم جشنوارۀ شهروندی تابستانی «20 تا 20» را که سال گذشته برگزار شد، امسال هم در اواخر تیرماه با ضوابط کرونازیستی برگزار کنیم، گفت: تجربۀ برپایی این بازارچه می‌تواند یک خط‌ومشی و مسیر را پیش روی ما بگذارد تا جشنواره تابستانی را به بهترین شکل برگزار کنیم.

جهانشاهی افزود: پیش‌بینی می‌کنیم در این جشنواره 150 غرفۀ صنایع دستی، در 10 تا 15 نقطۀ شهر کرمان برپا شود تا جمعیت به‌صورت یک‌جا متمرکز نشوند.

وی به فعالیت «راهنماهای سلامت شهروندی» هم اشاره کرد و گفت: تعدادی از راهنمایان گردشگری، دوره‌های آموزشی لازم را با همکاری دانشگاه علوم پزشکی فرا گرفته‌اند تا در برنامه‌ها و رویدادهای میدانی‌ای که برگزار می‌شود، کمک کنند تا در شرایط کرونازیستی بهتر برنامه‌ها را پیش ببریم.

معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری افزود: در این جمع تعدادی از راهنمایان ناشنوا نیز حضور دارند تا به این بخش از جامعه کمک کنند.

جهانشاهی اظهار امیدواری کرد: بازارچۀ صنایع دستی طی روزهای آینده به‌گونه‌ای مورد استقبال بیشتر شهروندان قرار گیرد تا ضمن رونق‌یافتن آن، پروتکل‌های بهداشتی نیز تحت تأثیر قرار نگیرد.

لازم به ذکر است؛ بازارچۀ صنایع دستی کرمان، در ۴۰ غرفه به مدت ۱۰ روز در محل هتل پارس کرمان برپاست.

بازدید کنندگان از ساعت ۱۸ تا ۲۳ با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی می‌توانند از این‌ نمایشگاه بازدید کنند.

0