جمعه 31 خرداد 1398
  • شورا و شهر
  • شماره خبر: 9607531
  • 5 بهمن 1397
  • 17:03
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
با تمام خیریه‌های مجوزدار همکاری می‌کنیم/ تأمین زیرساخت‌هایی چون زمین و مجوز ساخت برای مؤسسات خیریه

شهردار کرمان در بازدید از مؤسسۀ خیریۀ فرهنگی مردم‌نهاد اسرا:

با تمام خیریه‌های مجوزدار همکاری می‌کنیم/ تأمین زیرساخت‌هایی چون زمین و مجوز ساخت برای مؤسسات خیریه

شهردار کرمان، در بازدید از مؤسسۀ خیریۀ مردم‌نهاد اسرا، از نزدیک در جریان اقدامات این خیریه قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری کرمان‌آن‌لاین، سیدمهران عالم‌زاده در حاشیۀ این بازدید و در جمع مدیران و جمعی از خیران و حامیان این خیریه گفت: خیریه اسرا، اعلام آمادگی کرده تا در موضوع کودکان کار با شهرداری کرمان همکاری کند و با توضیحاتی که در خصوص عملکرد خوب این خیریه به من ارائه شد، تصمیم گرفتم شخصاً از این مؤسسه خیریۀ بومی بازدید کنم.

شهردار کرمان افزود: آماده‌ایم با تمام مؤسسات و نهادهای خیریه و عام‌المنفعه‌ای که در حوزۀ فرهنگی و اجتماعی شهر فعالیت می‌کنند، همکاری کنیم.

عالم‌زاده افزود: امکان واگذاری زمین و مجوز ساخت به مؤسسات خیریه معتبر وجود دارد و شهرداری در این زمینه‌ آماده همکاری است.

وی ادامه داد: این‌که در مجموعۀ اسرا، همۀ کارکنان بدون دریافت حق‌الزحمه و صرفاً با نیت خیرخواهانه کار می‌کنند، نشان می‌دهد که در این مجموعه عزم و ارادۀ جد‌‌‌‌ی و بدون چشم‌داشت برای خدمت به شهر کرمان وجود دارد.

شهردار کرمان با بیان این‌که برخلاف تصور رایج، پرداختن به موضوعات فرهنگی و اجتماعی، اساس کار شهرداری‌هاست، گفت: تا موضوعات فرهنگی و اجتماعی شهرها سامان نیابد، موضوعات عمرانی نیز ثمربخش نخواهد بود.

عالم‌زاده افزود: به همین سبب و در دورۀ جدید مدیریت شهری، با حساسیت موضوعات فرهنگی و اجتماعی شهر را دنبال می‌کنیم و از هر پیشنهاد سازنده‌ای برای حل مشکلات شهر، با جان و دل استقبال خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در مسألۀ کودکان کار نیز که یکی از مهم‌ترین مسایل اجتماعی است، شهرداری آماده است با اعطای زمین و پروانۀ ساخت، به مؤسساتی که در این زمینه دارای مجوز و فعال هستند، در ساخت مکانی برای نگهداری و آموزش کودکان کار سهیم شود.

 

کمک‌های مستقیم مردم کمکی به کودکان کار نمی‌کند

مدیرعامل موسسه خیریه مردم‌نهاد اسرا نیز در بازدید شهردار کرمان از این موسسه، ضمن تشکر و قدردانی از حضور مهندس عالم‌زاده و دکتر نیکویی، معاون خدمات شهری شهردار گفت: یک‌سال‌وهشت‌ماه از تشکیل این مؤسسه می‌گذرد و در این مدت اولویت کار ما جمع‌آوری و سامان‌دهی کودکان خیابانی تحت عنوان طرح نهال امید بوده است.

مشایخی با بیان این‌که در این طرح تمام تلاش‌ ما بر آگاه‌سازی مردم در خصوص پشت‌پردۀ زندگی این کودکان است، گفت: کمک‌های مستقیم مردم کمکی به این کودکان نمی‌کند.

وی افزود: در تلاشیم با جمع‌آوری و سامان‌دهی کودکان کار و خیابانی، آن‌ها و خانواده‌هایشان را اصولی و بنیانی توانمند کنیم تا دیگر شاهد حضور آن‌ها در خیابان نباشیم.

مشایخی خاطرنشان کرد: این کودکان اکثراً سر چهارراه‌ها شغل‌های کاذبی مثل گل‌فروشی، شیشه‌پاک‌کنی و غیره دارند و یا متکدی هستند؛ بنابراین، پولی که مردم به این کودکان می‌دهند، هرگز به جیب آن‌ها نمی‌رود؛ بلکه به جیب باندهایی می‌رود که این کودکان را برای سود به کار می‌گیرند و یا نصیب پدر و مادرهایی که اعتیاد دارند و  از کودکان‌شان سوء‌استفاده می‌کنند، می‌شود و شاید مبلع ناچیزی به این کودکان داده شود.

وی افزود: بنابراین، کمک‌های مردم هیچ سودی برای این کودکان ندارد؛ بلکه کسانی که این کودکان را به کار گرفته‌اند، بیشتر به استفاده و بهره‌کشی از این کودکان ترغیب می‌شوند.

مشایخی با بیان این‌که در حال حاضر، سه مرکز شامل یک مرکز شبانه‌روزی و دو مرکز روزانه، برای توانمندسازی این کودکان داریم، افزود: مردم می‌توانند کمک‌های خود را از طریق این مؤسسه که تمام حساب‌های مالی آن شفاف و برای بازدید کاملاً آماده است، پرداخت کنند تا پس از بررسی، در یکی از مراکز تحت حمایت این مؤسسه، به‌درستی و هدفمند هزینه شود.

مشایخی خطاب به شهردار کرمان گفت: وقتی کار زیبای شما را در دلجویی از کودکان گل‌فروش که متأسفانه مورد آزار یکی از کارکنان خاطی پیمانکار شهرداری قرار گرفته بودند، دیدیم، انرژی مضاعفی گرفتیم و بسیار خوشحال شدیم که شهردار شهر ما، انسان‌دوست و پشتیبان و حامی کودکان کارِ آسیب‌دیده است و افتخار می‌کنیم که در کنار شما کار و حرکت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: مؤسسه اسرا، با تمام توان و ظرفیت خود، با اجرای طرح نهال امید، تاجمع‌آوری و سامان‌دهی آخرین نفر از کودکان کار دست از تلاش برنخواهد داشت و متعهد می‌شودکه تا سال 1400، کرمانی بدون کودک متکدی تحویل هم‌شهریان بدهد.

مشایخی با بیان این‌که در این راستا می‌خواهیم از ظرفیت فرهنگی شهرداری برای آگاهی‌‌بخشی به مردم استفاده کنیم، گفت: از شهرداری می‌خواهیم که در کنار مؤسسه ما به‌عنوان یک مؤسسه‌ مردم‌نهاد باشد تا در سامان‌دهی و سازمان‌دهی این کودکان، حتی زودتر از سال 1400 به هدف برسیم.

مدیرعامل مؤسسه خیریه اسرا تخصیص و تجهیز فضای فیزیکی مناسب جهت اجرای مراحل سامان‌دهی کودکان کار و خیابانی و نیز کمک به جمع‌آوری و تحویل آن‌ها به مؤسسه مردم‌نهاد اسرا را از دیگر خواسته‌های این مؤسسه از شهرداری کرمان ذکر کرد.

در این بازدید برخی از خیران و حامیان و نیز مدیران این خیریه، به بیان اقدامات انجام گرفته و انتظارات خود از شهرداری و هم‌چنین ارایۀ پیشنهادهای فرهنگی اجتماعی در خصوص رفع آسیب‌های اجتماعی پرداختند و شهردار کرمان هم قول داد در حد توان، بضاعت و اختیارات شهرداری، در هر زمینه‌ای که نیاز باشد، به این مؤسسه کمک کند.

لازم به ذکر است؛ مؤسسه خیریه اسرا، یکی از مؤسسات خیریه بومی است که به شکل خاص، موضوعات مرتبط با کودکان بدسرپرست و تأمین آیندۀ این قشر از جامعه را پیگیری می‌کند.

0