جمعه 20 تیر 1399
  • شورا و شهر
  • شماره خبر: 9607960
  • 8 مرداد 1398
  • 12:08
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
بسته‌های تشویقی برای اشخاصی که به شهرداری بدهی دارند

سرپرست معاونت مالی و اقتصادی شهرداری کرمان خبر داد:

بسته‌های تشویقی برای اشخاصی که به شهرداری بدهی دارند

سرپرست معاونت مالی و اقتصادی شهرداری کرمان تصریح کرد: پرداخت به‌موقع عوارض شهرداری، ضرورت تداوم ارایۀ خدمات شهری است.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، رضا دادگرپور با بیان این‌که شهرداری به‌عنوان نهاد محلی و مدنی، متولی اصلی ادارۀ امور خدماتی، عمرانی و نوسازی شهری است، گفت: با توجه به عدم وابستگی شهرداری‌ها به دولت و بودجه عمومی، شهرداری‌ها به موجب بند ب تبصره 52 قانون بودجۀ سال 1362، می‌تواند درآمدهایی را کسب و در امور شهری هزینه کند.

وی با اشاره به این‌که تمام سازمان‌ها و ارگان‌ها ازجمله شرکت‌های آب، برق و گاز به‌واسطه خدماتی که به شهروندان ارایه می‌کنند، هزینه‌ای دریافت می‌کنند، گفت: شهرداری نیز در حیطۀ وظایف خود و در چارچوب قانون، موظف به ارایۀ خدماتی به شهروندان است، اما با این تفاوت که شهرداری به لحاظ ساختار سازمانی‌اش، به‌طور مستقیم با شهروندان ارتباط دارد.

دادگر با اشاره به این‌که خواسته‌های مردم هر روز از شهرداری‌ها بیشتر می‌شود، گفت: اجابت کردن خواسته‌های مردم و برآورده کردن نیازهای آن‌ها که به‌واسطۀ قانون، جزو امور محوله به شهرداری‌هاست، نیازمند منابع و پشتوانه‌های قوی مالی است و شهرداری برای پوشش این هزینه‌ها، راهی به جز اخذ عوارض و یا به‌عبارتی اخذ هزینه‌های شهروندی ندارد.

سرپرست معاونت مالی و اقتصادی شهرداری ادامه داد: در واقع شهرداری برای این‌که بتواند محیط شهری را به محیط و بستری مناسب برای زندگی و کسب‌وکار تبدیل کند، نیاز به اخذ عوارض از شهروندان دارد تا وظایف خود را به‌خوبی انجام دهد و رضایت شهروندان را حاصل کند.

دادگر با بیان این‌که پرداخت عوارض مساوی با پرداخت حق شارژ زندگی در شهر است، گفت: عوارض نقش بسیار مهمی در تأمین منابع مالی شهرداری‌ها دارد؛ چراکه شهرداری‌ها سهمی از اعتبارات دولتی ندارند و برای پوشش هزینه‌های مختلف، ناگزیرند از ردیف‌های درآمدی‌ای که قانون برایشان تعیین کرده، استفاده کنند.

وی ضمن تشکر از همراهی شهروندان با شهرداری گفت: خوشبختانه شهروندان تلاش‌های شهرداری در جهت عمران و آبادانی و برپایی اقدامات فرهنگی و تفریحی در جهت شادابی خود را به‌خوبی می‌بینند؛ بنابراین، تعامل مردم با شهرداری بیشتر از گذشته است، ولی هنوز تا حد مطلوب فاصله دارد.

سرپرست معاونت مالی و اقتصادی شهرداری افزود: شهروندان باید این مسأله را مدنظر داشته باشند که هرچه توان مالی شهرداری در جایگاه بالاتری قرار داشته باشد، شهری بهتری را تجربه خواهند کرد.

دادگرپور ادامه داد: پرداخت عوارض شهرداری از سوی شهروندان و نهادها، یکی از راه‌های تأمین درآمد شهرداری‌ها برای اداره امور و توسعۀ شهر و موتور محرک اقتصاد شهرهاست؛ بنابراین، شهروندان باید پرداخت به‌موقع عوارض خود، در اجرای پروژه‌های عمرانی و زیبایی و طراوت شهر سهیم باشند.

 

بسته‌های تشویقی ویژه در انتظار بده‌کاران به شهرداری

سرپرست معاونت مالی و اقتصادی شهرداری کرمان، هم‌چنین از ارایۀ تخفیف‌ها و بسته‌های تشویقی، ویژۀ به بده‌کاران به شهرداری خبر داد.

دادگرپور با بیان این‌که ادارات، نهادها، ارگان‌ها و واحدهای بخش خصوصی که عوارض، بدهی و معوقات خود را به شهرداری نپرداخته‌اند، می‌توانند با توجه به تسهیلاتی که پیش‌بینی شده، از هم‌اکنون برای پرداخت بدهی‌های خود اقدام کنند، تصریح کرد: میزان مطالبات تمام نهادها و بخش‌های دولتی و خصوصی، مشخص شده است؛ بنابراین، در صورت عدم همکاری آن‌ها نسبت به پرداخت مطالبات شهرداری، از طریق مراجع قضایی اقدام خواهد شد.

وی از شهروندان خواست با پرداخت به‌موقع عوارض خود، شهرداری را در ارایۀ خدمات بهتر همراهی کنند و گفت: متأسفانه بیشتر شهروندان عوارض خود را در زمان مقرر پرداخت نمی‌کنند.

دادگرپور افزود: تنها 20 درصد از مردم، عوارض نوسازی خود را پرداخت کرده‌اند.

0