چهارشنبه 2 اسفند 1402
  • جامعه
  • شماره خبر: 9609118
  • 7 تیر 1399
  • 10:22
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
به خاطر فرزندان‌مان از اعتیاد بترسیم

به مناسبت هم‌زمانی با هفته مبارزه با مواد مخدر

به خاطر فرزندان‌مان از اعتیاد بترسیم

علما ثانی ، مدیرومسوول فنی کلینیک مددکاری اجتماعی مهرپویان- اعتیاد زلزله‌ای خاموش است که با قدرت تخریب چندین برابری، خسارات هنگفتی را به فرد، خانواده و جامعه وارد می‌سازد. همه می‌دانند اعتیاد بد است. پس چرا بعضی افراد معتاد می‌شوند؟ آگاه باشید فقدان مهارت‌های لازم موجبات آسیب‌پذیری فرزندان را فراهم خواهد کرد.

والدین گرامی، بسیاری از نوجوانان اعتیاد را در منزل دوستان‌شان آغاز کرده‌اند. آیا فکر کرده‌اید فرزند شما اکنون کجاست؟ چه می‌کند و با چه کسی است؟ تا این لحظه برای آگاهی‌بخشی به فرزندان خود چه برنامه‌هایی داشته‌اید؟ آیا می‌دانید درباره اعتیاد و خطرهای آن آموزش‌های لازم را کسب کرده و صریح و بی‌پرده با نوجوان خود متناسب با سن تقویمی، شخصیتی و عقلی او حرف بزنید؟
اگر به سوالات فرزندتان درباره موادمخدر و روانگردان‌ها پاسخ صحیح ندهید، آنها پاسخ غلط را از دوستانشان خواهند آموخت. شما می‌توانید روزانه دست‌کم ۳۰ دقیقه از وقت خود را برای ارتباط موثر با فرزند خود اختصاص دهید.
اگر نوجوان شما سیگار می‌کشد نسبت به خطر اعتیاد او هوشیار باشید. حدود نیمی از معتادان کشور، مصرف مواد را بین ۱۵ تا ۲۲ سالگی آغاز کرده‌اند. فرزند شما اکنون چند ساله است؟
برای محافظت فرزندان از اعتیاد، نه آزادی و نه سخت‌گیری، بلکه نظارت و حمایت دائمی راهگشا است. آیا می‌دانید بسیاری از معتادان فعلی، همان دانش آموزان ترک تحصیلی گذشته هستند. افت تحصیلی، ترک تحصیل و بی‌زاری از مدرسه و محیط آن، از عوامل خطر مصرف مواد در نوجوانان است.
والدینی که مواد را به صورت آزمایشی و تفننی مصرف می‌کنند فرزندان خود را در خطر مصرف دائمی مواد قرار می‌دهند.
به خاطر بسپاریم داشتن عزت نفس بالا، مانعی جدی در برابر مصرف موادمخدر و روانگردان‌ها است. حفظ روابط محبت‌آمیز درمیان اعضای خانواده یکی از موارد مهم در پیشگیری از اعتیاد است. نتایج مطالعات نشان می‌دهد نوجوانانی که با والدین خود رابطه صمیمی و عمیق دارند، کمتر به سمت سوءمصرف موادمخدر و روان‌گردان‌ها گرایش پیدا می‌کنند.
آیا می‌دانید کودکان کم‌تحرک و بی‌نشاط کاندیدای اعتیاد هستند در حالی که با مقداری صرف وقت می‌توانید فضای مناسبی را برای بازی و رشد آنان فراهم آورید و آنها را برای مشارکت در فعالیت‌های ورزشی تشویق کنید.
همچنین بد نیست بدانیم که تقویت و گسترش آموزه‌های عام اخلاقی در خانواده، مصونیت فرزندان‌مان را در جامعه در مقابل انواع آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد، تضمین می‌کند.
مصرف موادمخدر و روانگردان‌ها تخریب کننده دنیای آروزهای فرزندان ماست. امید به آینده‌ای درخشان با پرهیز از مصرف موادمخدر و روانگردان‌ها محقق می‌شود، بیایید به خاطر فرزندان‌مان هم که شده از اعتیاد بترسیم و همه با هم از موادمخدر دوری کنیم و از عوامل اعتیاد‌زا دوری کنیم.
 

15.6499