شنبه 17 خرداد 1399
  • جامعه
  • شماره خبر: 9608992
  • 31 اردیبهشت 1399
  • 16:57
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
بیش از ۳۹۰۰ نفر در استان کرمان کارت اهدای عضو پر کرده‌اند

رییس اداره‌ی پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی کرمان:

بیش از ۳۹۰۰ نفر در استان کرمان کارت اهدای عضو پر کرده‌اند

رییس اداره‌ی پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: تاکنون بیش از ۳۹۰۰ نفر در استان کرمان کارت اهدای عضو پر کرده‌اند و از ابتدای سال ۱۳۸۵ تاکنون تعداد ۱۹۱ بیمار مرگ مغزی تحت عمل جراحی اهدای عضو قرار گرفته‌اند.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، رضا جعفری افزود: از ابتدای سال ۱۳۸۳ تاکنون بیش از ۱۱۰۰ مورد پیوند کلیه، ۶۴ مورد پیوند کبد، ۶۷۷ مورد پیوند قرنیه و ۳۲۹ مورد پیوند مغز استخوان در استان انجام شده است.

وی ادامه داد: بیش از ۷۱ کبد جهت پیوند نیز به دلیل نبود گروه خونی مناسب یا گیرنده‌ی مناسب پیوند در استان به شیراز ارسال شده است .

رییس اداره‌ی پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی کرمان خاطرنشان کرد: بیشترین اهدای عضو در استان کرمان در موارد مرگ مغزی ناشی از تصادفات و ضربات مغزی انجام می‌شود.

جعفری بیان کرد: تاکنون بیش از ۲۵۰ مورد رضایت‌گیری از خانواده‌ی بیماران مرگ مغزی جهت اهدای عضو بیمار انجام شده است.

وی یادآور شد: همه‌ی افراد می‌توانند با در دست داشتن کارت ملی خود به اداره‌ی پیوند اعضای معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمان واقع در چهارراه شفا، اقدام به دریافت کارت اهدا عضو کنند و برای اهدای عضو هیچ محدودیتی ندارد.

رییس اداره‌ی پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی کرمان بیان کرد: اعضای قابل اهدا از فرد دچار مرگ مغزی، شامل قلب، ریه، کلیه، کبد، مغز استخوان، قرنیه، پانکراس و روده است و در حال حاضر در کرمان پیوندهای کلیه، کبد، مغز استخوان و قرنیه انجام  می‌شود.

جعفری خاطرنشان کرد: اهدای عضو در ایران با پیوند قرنیه از سال ۱۳۱۴ آغاز شد و در سال ۱۳۴۷ نیز اولین پیوند کلیه در شیراز انجام شد؛ در کرمان نیز در سال ۱۳۸۳ پیوند کلیه‌ی زنده به زنده انجام شد و از سال ۱۳۸۵ پیوند اعضا از بیماران مرگ مغزی در کرمان آغاز شد.

 

0