دوشنبه 22 مهر 1398
  • شورا و شهر
  • شماره خبر: 9608093
  • 3 مهر 1398
  • 14:33
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
تسریع در اجرای پروژه‌های شهری/ تقویت شبکۀ اتوبوسرانی از محل اوراق مشارکت

در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان تأکید شد؛

تسریع در اجرای پروژه‌های شهری/ تقویت شبکۀ اتوبوسرانی از محل اوراق مشارکت

در نودوپنجمین نشست عمومی شورای پنجم، هیأت امنای مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر کرمان مشخص شدند.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، این مرکز، با عضویت حقوقی رییس و نائب رییس شورا، سه تن از اساتید دانشگاه و با انتخاب سه عضو شورا تشکیل شد که آقایان احمد حسن‌زاده با 8 رأی، حسین چناریان با 7 رأی و علی خدادادی با 6 رأی به این مرکز راه یافتند.

در نشست عمومی شورای اسلامی شهر که عصر روز دوشنبه در محل خانه شهر برگزار شد، رییس شورا ضمن تبریک بزرگداشت هفته دفاع مقدس و هم‌چنین بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها گفت: موفقیت‌های امروز نظام در عرصه‌های بین‌المللی و بی‌اثر شدن توطئه‌های دشمنان، مرهون خون شهدایی است که در هشت‌سال دفاع مقدس جان خود را تقدیم کشور کرده‌اند.

محمد فرشاد هم‌چنین با تشکر از شهردار و معاون فرهنگی وی در ارایۀ شایستۀ خدمات ویژه ایام عزاداری از زهرا لری و رامین ارجمندکرمانی خواست پیشنهادهای خود را در نطق پیش از دستور مطرح کنند.

رییس کمیسیون فرهنگی، هنری و بانوان شورای اسلامی شهر با بیان این‌که فلسفه نام‌گذاری معابر شهری در راستای غافل نشدن از یاد شهداست گفت: با این حال اخیراً مشاهده شده برخی از تابلوها نیازمند اصلاح و بازنگری هستند.

زهرا لری با اشاره به انجام اصلاحات در آیین‌نامه کمیته نام‌گذاری افزود: ضروری است این کمیته کار خود را هرچه سریع‌تر با ترکیب جدید آغاز کند.

وی هم‌چنین با اشاره به کیفیت نامطلوب خطوط ریلی کرمان-مشهد و خدمات ضعیف ارائه شده در این مسیر پرتردد اظهار داشت: سال‌هاست در صنعت ریلی استان تحولی دیده نشده و لازم است شورای شهر در نشستی با مدیران راه‌آهن نارضایتی شهروندان و مشکلات مربوط را مطرح کند.

نائب رییس شورای شهر نیز از برگزاری جلسه ستاد مناسب‌سازی معابر عمومی برای افراد کم‌توان خبر داد و خاطرنشان کرد: در قانون جامع حمایت از معلولان تکالیفی برای شهرداری‌ها مشخص شده و این نهاد موظف است از صدور پروانه ساخت و پایان‌کار برای ساختمان‌هایی که ضوابط مرتبط را رعایت نکردند، خودداری کند.

رامین ارجمند کرمانی با بیان این‌که مصوبات شورای عالی شهرسازی کشور برای شهرداری‌ها لازم‌الاجراست، گفت: پیشنهاد می‌شود اعضای شورا در این زمینه فعالیت‌های عمرانی سازمان نظام مهندسی و شهرداری را بررسی کنند.

وی هم‌چنین چابک‌سازی پروژه‌های عمرانی و ترافیکی شهر و تسریع در اجرا و تکمیل آن‌ها را خواستار شد و افزود: شهروندان شکایاتی را در زمینه اجرای کُند طرح ترافیکی انتهای 24 آذر در شورا مطرح کردند؛ بنابراین، درخواست می‌شود این‌گونه پروژه‌ها به جهت اخلال در عبور و مرور شهروندان، در یک زمان حداقلی اجرا شود.

رییس شورای شهر نیز طرح مشکلات سفرهای ریلی استان را ازسوی کمیسیون گردشگری و اصناف شورا در کارگروه‌های مرتبط با گردشگری پیشنهاد داد و گفت: نقائص شبکه حمل‌ونقل ریلی باید توسط دستگاه‌های اجرایی استان و نمایندگان مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی پیگیری شود.

رییس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورا ضمن درخواست از رییس شورا برای دعوت از مدیران راه‌آهن کرمان گفت: سال‌هاست شهروندان کرمانی از کیفیت پایین خطوط ریلی استان شکایت دارند و لازم است در نشستی با حضور اعضای شورا این مشکلات و کمبودها مطرح و منعکس شوند.

محمدجواد کامیاب با اشاره به تبصره 50 قانون بودجه 98 کشور گفت: بر این اساس به شهرداری‌ها اجازه داده شد تا از محل انتشار اوراق مشارکت مالی، ناوگان اتوبوسرانی‌ها را تقویت کنند.

وی هم‌چنین از بازنگری طرح ترافیک شهر کرمان خبر داد و خاطرنشان کرد: مهم‌ترین خواسته کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورا در این زمینه، استفاده از مشاور توانمند و با تجربۀ کار در شهرهای بزرگ، در بازنگری این طرح است.

کامیاب با اشاره به ارسال نامۀ شکایت یکی از شهروندان ازسوی استانداری به شورای شهر گفت: در این نامه به اخذ کرایۀ نقدی ازسوی رانندۀ اتوبوس اشاره شده که ضروری است استفاده از کارت اتوبوس مورد تأکید رانندگان و مسافران قرار گیرد.

رییس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورا هم‌چنین از مرمت و مقاوم‌سازی خانه شهر خبر داد و گفت: با انتقال شورای شهر به ساختمان فعلی شهرداری مرکز، کار بازسازی این مکان آغاز می‌شود.

به گفته کامیاب، این کمیسیون در مورد صرف هزینۀ تکمیل ساختمان تاکسیرانی در اختصاص زمین در سایت حکومتی شورا و احداث ساختمان جدید شورای شهر به جمع‌بندی رسید.

رییس شورای اسلامی شهر نیز با بیان این‌که ساختمان خانه شهر با اعتبار شهرداری و هماهنگی میراث فرهنگی مرمت و مقاوم‌سازی می‌شود، گفت: انتقال شورای شهر به ساختمان فعلی شهرداری مرکز، موقت بوده و با بازسازی خانه شهر، این پارلمان محلی به خانه شهر برمی‌گردد.

در ادامه، علی خدادادی که به نیابت از رییس کمیسیون حقوقی و نظارت در این نشست سخن می‌گفت، با اشاره به تبصره 2 ماده 29 قانون نوسازی کشور گفت: عوارض نوسازی تمام پروانه‌های ساختمانی باید براساس همین قانون تمدید شود.

وی هم‌چنین بر اخذ قدرالسهم از املاک زیر 500 متر طبق ضوابط تدوین‌شده در دفترچه تأکید و بیان کرد: این ضوابط که به امضای سه تن از کارشناسان رسیده، باید مورد استناد کارمندان شهرداری قرار گیرد.

رییس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت و محیط زیست شورا از موافقت مشروط این کمیسیون با انتقال مراکز نگهداری و فروش دام زنده به زمین پشت کشتارگاه خبر داد و بیان کرد: این انتقال اما موقت و به شرط عدم انجام ذبح صورت گرفته و با راه‌اندازی کشتارگاه صنعتی پایان خواهد یافت.

گفتنی است؛ اعضای شورا به‌دلیل خطرات زیست محیطی با این مصوبه مخالفت کردند.

حسین چناریان، رییس کمیسیون برنامه، بودجه و منابع پایدار شورا نیز از تصویب خرید 50 دستگاه اتوبوس از طریق اوراق مشارکت مالی خبر داد و خاطرنشان کرد: هم‌چنین ایمان سیف‌الهی، ازسوی شهرداری کرمان به‌عنوان عضو جدید کمیسیون ماده 14 پیشنهاد شد که با توجه به سابقۀ بالای فعالیت وی در شهرداری، مورد موافقت قرار می‌گیرد.

منصور ایرانمنش، عضو شورای اسلامی شهر نیز با بیان این‌که بانک ملت، بانکی خصوصی است، گفت: این بانک در ازای حساب‌های شهرداری، تسهیلات مناسبی ارائه نمی‌دهد؛ بنابراین، پیشنهاد می‌شود حساب‌های مالی شهرداری به بانک ملی انتقال یابد تا سود حاصل از آن صرف خدمات عمومی شود.

هم‌چنین با موافقت اعضای شورا، محمدجواد کامیاب به‌عنوان نماینده شورا در هیأت چهارنفره سازمان نظام مهندسی انتخاب شد.

با درخواست زهرا لری نیز مقرر شد خانه‌های فرهنگ با اختصاص بخشی از بودجه فرهنگی خود، برای دانش‌آموزان محروم مناطق تحت پوشش خود، لوازم‌التحریر تهیه کنند.

فاطمه آرا

0