شنبه 3 اسفند 1398
  • شورا و شهر
  • شماره خبر: 9608093
  • 3 مهر 1398
  • 14:33
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
تسریع در اجرای پروژه‌های شهری/ تقویت شبکۀ اتوبوسرانی از محل اوراق مشارکت

در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان تأکید شد؛

تسریع در اجرای پروژه‌های شهری/ تقویت شبکۀ اتوبوسرانی از محل اوراق مشارکت

در نودوپنجمین نشست عمومی شورای پنجم، هیأت امنای مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر کرمان مشخص شدند.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، این مرکز، با عضویت حقوقی رییس و نائب رییس شورا، سه تن از اساتید دانشگاه و با انتخاب سه عضو شورا تشکیل شد که آقایان احمد حسن‌زاده با 8 رأی، حسین چناریان با 7 رأی و علی خدادادی با 6 رأی به این مرکز راه یافتند.

در نشست عمومی شورای اسلامی شهر که عصر روز دوشنبه در محل خانه شهر برگزار شد، رییس شورا ضمن تبریک بزرگداشت هفته دفاع مقدس و هم‌چنین بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها گفت: موفقیت‌های امروز نظام در عرصه‌های بین‌المللی و بی‌اثر شدن توطئه‌های دشمنان، مرهون خون شهدایی است که در هشت‌سال دفاع مقدس جان خود را تقدیم کشور کرده‌اند.

محمد فرشاد هم‌چنین با تشکر از شهردار و معاون فرهنگی وی در ارایۀ شایستۀ خدمات ویژه ایام عزاداری از زهرا لری و رامین ارجمندکرمانی خواست پیشنهادهای خود را در نطق پیش از دستور مطرح کنند.

رییس کمیسیون فرهنگی، هنری و بانوان شورای اسلامی شهر با بیان این‌که فلسفه نام‌گذاری معابر شهری در راستای غافل نشدن از یاد شهداست گفت: با این حال اخیراً مشاهده شده برخی از تابلوها نیازمند اصلاح و بازنگری هستند.

زهرا لری با اشاره به انجام اصلاحات در آیین‌نامه کمیته نام‌گذاری افزود: ضروری است این کمیته کار خود را هرچه سریع‌تر با ترکیب جدید آغاز کند.

وی هم‌چنین با اشاره به کیفیت نامطلوب خطوط ریلی کرمان-مشهد و خدمات ضعیف ارائه شده در این مسیر پرتردد اظهار داشت: سال‌هاست در صنعت ریلی استان تحولی دیده نشده و لازم است شورای شهر در نشستی با مدیران راه‌آهن نارضایتی شهروندان و مشکلات مربوط را مطرح کند.

نائب رییس شورای شهر نیز از برگزاری جلسه ستاد مناسب‌سازی معابر عمومی برای افراد کم‌توان خبر داد و خاطرنشان کرد: در قانون جامع حمایت از معلولان تکالیفی برای شهرداری‌ها مشخص شده و این نهاد موظف است از صدور پروانه ساخت و پایان‌کار برای ساختمان‌هایی که ضوابط مرتبط را رعایت نکردند، خودداری کند.

رامین ارجمند کرمانی با بیان این‌که مصوبات شورای عالی شهرسازی کشور برای شهرداری‌ها لازم‌الاجراست، گفت: پیشنهاد می‌شود اعضای شورا در این زمینه فعالیت‌های عمرانی سازمان نظام مهندسی و شهرداری را بررسی کنند.

وی هم‌چنین چابک‌سازی پروژه‌های عمرانی و ترافیکی شهر و تسریع در اجرا و تکمیل آن‌ها را خواستار شد و افزود: شهروندان شکایاتی را در زمینه اجرای کُند طرح ترافیکی انتهای 24 آذر در شورا مطرح کردند؛ بنابراین، درخواست می‌شود این‌گونه پروژه‌ها به جهت اخلال در عبور و مرور شهروندان، در یک زمان حداقلی اجرا شود.

رییس شورای شهر نیز طرح مشکلات سفرهای ریلی استان را ازسوی کمیسیون گردشگری و اصناف شورا در کارگروه‌های مرتبط با گردشگری پیشنهاد داد و گفت: نقائص شبکه حمل‌ونقل ریلی باید توسط دستگاه‌های اجرایی استان و نمایندگان مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی پیگیری شود.

رییس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورا ضمن درخواست از رییس شورا برای دعوت از مدیران راه‌آهن کرمان گفت: سال‌هاست شهروندان کرمانی از کیفیت پایین خطوط ریلی استان شکایت دارند و لازم است در نشستی با حضور اعضای شورا این مشکلات و کمبودها مطرح و منعکس شوند.

محمدجواد کامیاب با اشاره به تبصره 50 قانون بودجه 98 کشور گفت: بر این اساس به شهرداری‌ها اجازه داده شد تا از محل انتشار اوراق مشارکت مالی، ناوگان اتوبوسرانی‌ها را تقویت کنند.

وی هم‌چنین از بازنگری طرح ترافیک شهر کرمان خبر داد و خاطرنشان کرد: مهم‌ترین خواسته کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورا در این زمینه، استفاده از مشاور توانمند و با تجربۀ کار در شهرهای بزرگ، در بازنگری این طرح است.

کامیاب با اشاره به ارسال نامۀ شکایت یکی از شهروندان ازسوی استانداری به شورای شهر گفت: در این نامه به اخذ کرایۀ نقدی ازسوی رانندۀ اتوبوس اشاره شده که ضروری است استفاده از کارت اتوبوس مورد تأکید رانندگان و مسافران قرار گیرد.

رییس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورا هم‌چنین از مرمت و مقاوم‌سازی خانه شهر خبر داد و گفت: با انتقال شورای شهر به ساختمان فعلی شهرداری مرکز، کار بازسازی این مکان آغاز می‌شود.

به گفته کامیاب، این کمیسیون در مورد صرف هزین