دوشنبه 16 تیر 1399
  • شورا و شهر
  • شماره خبر: 9609090
  • 2 تیر 1399
  • 18:13
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
تعامل شهرداری و اداره‌کل میراث فرهنگی برای احیای بافت تاریخی

شهردار کرمان خبر داد:

تعامل شهرداری و اداره‌کل میراث فرهنگی برای احیای بافت تاریخی

شهردار کرمان با تأکید بر احیای بافت تاریخی شهر کرمان، از تعامل با اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان برای اقدامی ارزشمند در بافت تاریخی خبر داد.

به گزارش کرمان‌شهر‌آنلاین، سیدمهران عالم‌زاده در نشستی که با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان و جمعی از مدیران شهرداری برگزار شد، گفت: برای بهسازی و نوسازی بافت تاریخی شهر کرمان، حدود 20 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

وی به اجرای پروژه‌های شهری در بافت تاریخی ازجمله پیاده‌راه‌سازی و بهسازی میدان توحید (ارگ) اشاره و بیان کرد: خیابان گلبازخان هم قابلیت پیاده‌راه‌سازی دارد که البته این امکان باید بررسی شود.

شهردار کرمان بر تشخیص کارشناسی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای ایجاد محور گردشگری و در نظر گرفتن اولویت‌ها در این زمینه تأکید کرد و گفت: حضور فود استریت (دکه‌های غذاهای خیابانی) در فضاها و معابر بافت تاریخی نیز، فرصتی برای حضور مردم و رونق‌یافتن بافت تاریخی خواهد بود.

عالم‌زده افزود: به‌زودی فراخوانی منتشر خواهیم کرد تا صاحبان فود استریت و کافه‌ون‌ها در صورت تمایل در این فراخوان شرکت کرده و برای فعالیت ورود پیدا کنند.

وی ادامه داد: استقرار فود استریت‌ها، نیازمند در نظر گرفتن تمهیدات لازم ازسوی پلیس و مستلزم هماهنگی‌های ترافیکی و امنیتی و همچنین در نظر گرفتن مسایل بهداشتی است تا شهر کرمان نیز مانند شهرهای دیگر، این تجربه را داشته باشد.

شهردار کرمان بر بررسی و مشخص کردن بناهای تاریخیِ نیازمندِ محوطه‌سازی ازسوی شهرداریِ بافت تاریخی تأکید کرد و گفت: برای تملک املاک مسیری در پروژه‌های بافت تاریخی، اداره‌کل راه و شهرسازی می‌تواند با در اختیار قرار دادن زمین، شهرداری را همراهی کند.

عالم‌زاده به پروژۀ بهسازی و نوسازی قبه سبز توسط اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اشاره کرد و گفت: محوطه‌سازی اطراف این بنا برعهده شهرداری است.

در ادامۀ این جلسه، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با اشاره به اقدامات خوب و ارزشمند شهرداری در بافت تاریخی، احیای قبه سبز و بازار قلعه‌محمود را از موارد مورد تأکید استاندار کرمان دانست و گفت: مشاور مطالعات طرح احیای قبه سبز، باید ملاک‌ها و نگاه میراثی را مدنظر قرار می‌داد.

فریدون فعالی بر دقت انتخاب مشاورِ کارآمد و باتجربه ازسوی شهرداری تأکید کرد و افزود: ایراد گرفتن بر طرح‌های مشاوران در حوزۀ میراث، دلیلی بر کارشکنی و مانع‌تراشی نیست و در اجرای طرح‌ها، به هیچ‌وجه نباید در هویت و ساختار بنا مداخله کرد و دست بُرد.

وی از ایجاد سایت موزه و اعتباربخشی به قبه سبز در آینده‌ای نزدیک خبر داد و بیان کرد: برای احیای قبه سبز، تملک املاک را در دستور کار قرار دادیم؛ زیرا در محوطۀ مدنظر، سه فصل کاوش باید انجام شود؛ ضمن این‌که شهرداری هم باید برای ساماندهی محیط اطراف، اقدام کند.

فعالی تعامل هرچه بیشتر و بهتر با شهرداری را ضروری دانست و گفت: شهرداری کرمان و اداره‌‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، برای رونق دادن به بافت تاریخی و ماندگاری آن در اذهان عمومی، باید پروژه‌ای را به‌صورت مشترک تعریف کرده و در مدت‌زمان مشخص به سرانجام برسانند.

0