جمعه 9 خرداد 1399
  • اقتصاد
  • شماره خبر: 9607911
  • 17 تیر 1398
  • 12:58
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
تمام کارخانجات فولاد میدکو با توان بومی قابل راه‌اندازی و اجرا است

تمام کارخانجات فولاد میدکو با توان بومی قابل راه‌اندازی و اجرا است

مدیرعامل شرکت فولاد زرند ایرانیان گفت: ایران در تکنولوژی صنعت فولاد خودکفا است و در این حوزه وابستگی به خارج از کشور وجود ندارد. ماشالله سهراب‌نژاد روز دوشنبه در نشست خبری در محل کارخانه فولاد زرند ایرانیان با بیان این‌که با برخی کشورها رابطه تجاری داریم افزود: در شرایط تحریم برای کشور از نظر تکنولوژی در صنعت فولاد نگرانی وجود ندارد و اکنون خوشبختانه قطعات مهمی در داخل کشور تولید می‌شود.

مدیرعامل شرکت فولاد زرند ایرانیان گفت: تمامی کارخانجات فولاد میدکو با توان بومی قابل راه‌اندازی و اجرا است و همکاران میدکو بسیار توانمندند و تحریم‌ها مانع فعالیت ما نخواهد شد.
وی عنوان کرد: سه میلیون تن زغال سنگ اینک در کشور تولید می‌شود در حالی‌که شرکت ذوب‌آهن اصفهان و فولاد زرند به بیش از هفت میلون تن زغال خام نیاز دارند و لذا ضروری است که زغال از نظر کمیت و کیفیت افزایش یابد و برداشت این محصول را توسعه داده که نیاز به واردات نداشته باشیم.
سهراب ‌نژاد افزود: ما از ظرفیت فنی دانشگاه‌ها در پروژه‌های تحقیقاتی، قراردادهای توسعه تکنولوژی و همچنین از آموزشگاه‌های منطقه برای آموزش پرسنل استفاده می‌کنیم.

 فولاد زرند 5 هزار شغل مستقیم و 100 هزار شغل غیر مستقیم ایجاد کرده است
مدیرعامل شرکت فولاد زرند ایرانیان با اشاره به تاکید وزیر صنعت، معدن و تجارت بر اطلاع‌رسانی اقدامات انجام شده در این شرکت گفت: فولاد زرند تا امروز برای پنج هزار نفر به صورت مستقیم و 100 هزار نفر غیرمستقیم از استان کرمان اشتغال‌زایی کرده است و حرف‌های بسیاری در این زمینه برای گفتن دارد.
وی ادامه داد: روزانه بیش از یک‌هزار و 200 کامیون برای جابجایی مواد اولیه و محصول در شرکت تردد می‌کنند که جزو اشتغال محاسبه نشده است.
سهراب نژاد تصریح کرد: بیش از 92 درصد افراد دیپلم و فوق دیپلم بومی زرند هستند؛ برای لیسانس استخدام از تمامی استان انجام شده و
به جز مدیران ارشد سازمان که نقش راهنما را دارند مابقی از نیروهای بومی استفاده شده است.
وی افزود: به‌عنوان معین اقتصادی شهرستان زرند 800 میلیون تومان برای احداث 2 سوله ‌دار قالی با اشتغال‌زایی 100 نفر هزینه کرده‌ایم که این پروژه هم در حال اجرا است. 
فولاد زرند 7/1 میلیون تن از 20 میلیون تن فولاد کشور را تولید خواهد کرد و آخرین حلقه زنجیره تولید امسال بهره‌برداری می‌شود
مدیرعامل شرکت فولاد زرند ایرانیان بیان کرد: زنجیره تولید فولاد از معدن تا شمش را برنامه‌ریزی کردیم و امسال آخرین حلقه بزرگ زنجیره تولید این مجموعه به بهره‌برداری می‌رسد. 
سهراب‌نژاد اضافه کرد: 2 واحد کارخانجات کنستانتره هر کدام با ظرفیت 2 میلیون تن، گندله سازی با ظرفیت 5/2 ( دو و نیم) میلیون تن، کارخانجات کک‌سازی 400 و 800 هزار تنی، پروژه محیط‌زیستی CDQ، فولادسازی با ظرفیت 1.7 میلیون تن متشکل از هفت واحد مختلف توسط شرکت فولاد زرند احداث شده است.
وی یادآور شد: فولادسازی یکی از عظیم‌ترین پروژه‌های فولادی در حال ساخت کشور است و این پروژه سنگین زیربنایی وسیعی دارد و سال‌ها کارخانه‌ای به این وسعت در کشور احداث نشده است.
مدیرعامل شرکت فولاد زرند ایرانیان افزود: 371  هکتار کارخانه که در آن 10 میلیون متر مکعب خاک‌برداری و خاک‌ریزی شده، 130 هزار تن تجهزات در کارخانه مصرف شده، کابل‌کشی 2 هزار و 200 کیلومتر، 760 هزار قطر اینج لوله‌گذاری و لوله‌کشی، 300 هزار مترمکعب بتن‌ریزی شده که آن را به ابر کارخانه تبدیل کرده است.
وی اظهار امیدواری کرد: صنایع پایین دستی و شهرک‌های صنعتی در اطراف فولاد زرند افزایش یابد که این کارخانه عمدتا مورد نیاز منطقه است و این صنایع می‌تواند اشتغال‌زایی مطلوبی داشته باشد و آنجاست که مشکل بیکاری رفع و توسعه محقق می‌شود.

 پروژه محیط زیستی CDQ، 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارد
سهراب‌نژاد ادامه داد: احداث کارخانه CDQ فعالیتی بزرگ بوده که برای مردم منطقه زرند انجام شده و وظیفه داریم در حد توان نگرانی مردم منطقه را رفع کنیم.
وی گفت: برای رفع نگرانی مردم پروژه CDQ (خاموش کردن کک به روش خشک) در کنار کک‌سازی احداث شده است و این پروژه تاکنون حدود 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
مدیرعامل فولاد زرند ایرانیان تصریح کرد: پروژه CDQ یک پروژه زیست محیطی است و نیاز به اطلاع‌رسانی عمومی دارد و بسیاری از کارخانجات فولاد کشور این تکنولوژی را در اختیار ندارند و در این کارخانه‌ها محصول کک با آب خاموش می‌شود.
سهراب‌نژاد افزود: در روش متدوال خنک‌سازی، محصول که دمای بسیار بالایی دارد با آب خاموش می‌شود و به همین سبب دودی غلیظی از کارخانه خارج می‌شود و ذهنیتی منفی ایجاد می‌کند اما در روش جدید،  کک گداخته وارد کارخانه CDQ می‌شود و با دمش گاز خنک نیتروژن گرمای کک گرفته می‌شود. با این روش دیگر بخار آب نخواهیم داشت و نگرانی مردم از دیدن بخار آب در آسمان برطرف خواهد شد و گاز گرم هم وارد چرخه‌ای جدید شده و تولید برق می‌کند.

 فولاد زرند آلاینده نیست
مدیرعامل شرکت فولاد زرند با توضیح فعالیت‌های این شرکت در زمینه فضای سبز و بیابان زدایی گفت: 100 هکتار فضای سبز در اطراف این کارخانه احداث شده، برای 600 هکتار دیگر هم برنامه‌ریزی کرده‌ایم که 160 هکتار آن در دست اقدام است. در زمینه بیابان زدایی هم پروژه 2 هزار هکتاری داریم که 200 هکتار آن به اتمام رسیده، 200 هکتار آن در حال انجام است و باقی مانده پروژه هم به ترتیب انجام می‌شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به وجود سیستم آنلاین برای بررسی به لحظه میزان گازهای متصاعد شده از کارخانه توسط کارشناسان محیط زیست اشاره کرد و گفت: با اقدامات انجام شده، بنا به اذعان حفاظت محیط زیست، صنعت فولاد زرند جزو صنایع آلاینده قرار ندارد.

 آب مورد نیاز فولاد زرند از پساب کرمان تامین می‌شود 
مدیرعامل شرکت فولاد زرند ایرانیان تصریح کرد: یکی از اقدامات مناسب در مجموعه فولاد زرند با تدبیر مدیرعامل میدکو،برنامه‌ریزی برای استفاده از آب فاضلاب به جای آب کشاورزی است؛ هلدینگ میدکو این موضوع را با جدیت دنبال می‌کندکه اگر قرار است کارخانه‌ای احداث شود نباید روی آب کشاورزی و چاه حساب کند.
سهراب‌نژاد در ادامه گفت: در همین راستا، 37 کیلومتر از فولاد بوتیا تا فولاد زرند را برای تامین آب، لوله‌کشی کردیم و اینک این خط لوله به کارخانه رسیده است.
وی با اشاره به استفاده از پروژه پسآب زرند گفت: در قرارداد با آب و فاضلاب زرند هم تعهد کردیم طی 2 سال آینده پروژه فاضلاب زرند را به اتمام برسانیم.

 فولاد زرند صاحب انبار اختصاصی گمرک می‌شود
مدیرعامل شرکت فولاد زرند ایرانیان عنوان کرد: طی قراردادی با اداره کل گمرکات استان کرمان، برای واردات دائمی، شعبه انبار گمرک را به مجموعه فولاد زرند وارد کردیم و چند روز گذشته قرارداد آن امضا شد که اتفاقی بزرگی برای این شرکت بوده است.
وی گفت: انبار گمرک فولاد زرند به وسعت یک هکتار هم احداث شده و زغال و محموله‌های مورد نیاز ما مستقیم وارد زرند می شود.
سهراب‌نژاد بیان کرد: داشتن انبار اختصاصی، فعالیت ما را در واردات سهل می‌کند.

15.6164