پنج شنبه 28 شهریور 1398
  • جامعه
  • شماره خبر: 9608007
  • 28 مرداد 1398
  • 14:44
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
جذب افراد خبره در دانشگاه‌های علمی کاربردی

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان کرمان خبر داد:

جذب افراد خبره در دانشگاه‌های علمی کاربردی

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان کرمان از جذب افراد خبره در دانشگاه‌های علمی کاربردی خبر داد.

به گزارش کرمان‌شهر‌آن‌لاین، محسن شمسی در جمع خبرنگاران گفت: دانشگاه علمی کاربردی واحد استان کرمان، با شناسایی افراد خبره، به‌دنبال احیای رشته‌هایی است که به فراموشی سپرده شده‌اند.

شمسی ضمن معرفی دانشگاه جامع علمی کاربردی و نحوه پذیرش دانشجویان این دانشگاه گفت: دانشگاه جامع علمی کاربردی به‌عنوان دانشگاه نسل سوم، دانشگاهی مهارت‌محور است و افرادی که به‌دنبال کسب مهارت هستند، به این دانشگاه‌ها ورود پیدا می‌کنند.

وی آموزش در محیط کار را یکی از مشخصه‌های مهم دانشگاه‌های علمی کاربردی اعلام کرد و افزود: با توجه به این‌که مشکل اصلی جامعه بیکاری است و بیکاری باعث ایجاد بسیاری ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی می‌شود، این اقدام باعث کاهش آمار بیکاری در جامعه خواهد شد.

وی ماهیت جنگ‌های اقتصادی و در کل جنگ‌های امروزی را جنگ‌های مهارتی دانست و بیان کرد: اگر مهارت لازم داشته باشیم، می‌توانیم در جنگ پیروز شویم؛ در غیر این‌صورت شکست خواهیم خورد.

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان کرمان با بیان این‌که تفاوت علم و مهندسی در دانشگاه علمی کاربردی مشخص می‌شود، افزود: حدود 800 کدرشته در دانشگاه‌های علمی کاربردی سطح کشور تعریف شده که اکثر این کدرشته‌ها در دانشگاه‌های دیگر تعریف نشده است، گفت: در استان کرمان نیز در دانشگاه علمی کاربردی 230 کدرشتۀ مختلف وجود دارد که برای نیس‌مال اول سال تحصیلی 99-98 حدود 140 کدرشته انتخاب شده است.

شمسی افزود: اگر برخی رشته‌ها متقاضی لازم نداشته باشند، آن رشته‌ها برای پذیرش‌های بعدی حذف خواهد شد.

وی به سطح‌بندی مراکز دانشگاه‌های علمی کاربردی براساس اقدامات آموزشی، پژوهشی و فرهنگی اشاره و بیان کرد: 518 مرکز علمی کاربردی در سطح کشور مشغول به فعالیت هستند که از دو سال گذشته سطح‌بندی این مراکز آغاز شده است.

وی افزود: مراکز در چهار سطح، سطح‌بندی شده‌اند که بهترین مراکز در سطح یک قرار دارند؛ بنابراین، داوطلبان می‌توانند با مراجعه به سایت دانشگاه جامع علمی کاربردی، از سطح دانشگاه‌ها اطلاع پیدا کنند؛ هم‌چنین در این سایت، رشته‌های علمی کاربردی نیز وجود دارد.

شمسی از ارتقای سطح 53 درصدی مراکز علمی کاربردی استان کرمان نسبت به سال گذشته خبر داد و بیان کرد: اگر دانشگاه‌های سطح چهار در دو دوره ارتقای سطح پیدا نکنند، همکاری با آن‌ها قطع خواهد شد که خوشبختانه در استان کرمان مرکزی با سطح چهار نداریم.

وی در ادامه، به استفاده از افراد خبره به‌عنوان مدرس در دانشگاه‌های علمی کاربردی اشاره کرد و افزود: در دانشگاه علمی کاربردی واحد استان کرمان به‌دنبال شناسایی خبره‌ها هستیم تا بتوانیم با کمک آن‌ها برخی از رشته‌هایی را که به فراموشی سپرده شده، احیا کنیم.

شمسی افزود: در حال حاضر در استان کرمان، 64 خبره در مراکز وابسته به این دانشگاه مشغول به آموزش به دانشجویان هستند.

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان کرمان از راه‌اندازی مراکز نوآوری در دانشگاه‌های علمی کاربردی نیز خبر داد و بیان کرد: ایده‌های خوب را خریداری می‌کنیم و در همین زمینه مراکز نوآوری در مراکز علمی کاربردی در حال راه‌اندازی هستند.

شمسی با بیان این‌که افرادی که ایده‌های نو دارند، می‌توانند به این مراکز مراجعه کنند، گفت: به صاحبان ایده‌ها برای گسترش و راه‌اندازی کسب‌وکارشان، 40 میلیون تومان تسهیلات با نرخ 4 درصد اعطا می‌شود.

وی با بیان این‌که احتمالاً در آینده صندوق حمایت و پژوهش در دانشگاه‌ها علمی کاربردی راه‌اندازی خواهد شد، بیان کرد: آمارهای خروجی فارغ‌التحصیلان این دانشگاه نشان می‌دهد که 39 درصد از دانش‌آموختگان دانشگاه جامع علمی کاربردی در رشته تحصیلی خود مشغول به‌کار شده‌اند.

شمسی از تعامل دانشگاه علمی کاربردی استان با صنعت خبر داد و گفت: در شهر سیرجان دو مرکز داریم که رشته‌های آن‌ها با شرکت‌های صنعتی‌-معدنی مس سرچشمه و گل‌گهر در تعامل هستند و در شهرهای کرمان، زرند و بم نیز مراکز علمی کاربردی با صنایع فعال در شهرستان تعامل خوبی دارند که به‌دنبال افزایش این سطح تعامل هستیم.

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان کرمان به پایان کار مراکز علمی کاربردی دولتی براساس بخشنامۀ هیات وزیران نیز اشاره و تأکید کرد: براساس مصوبات شورای عالی کشور، مراکز علمی کاربردی دولتی تعطیل شده‌اند که در استان کرمان 17 مرکز دولتی تعطیل شده و هم‌اکنون 16 مرکز خصوصی و عمومی مشغول به فعال هستند.

وی افزود: در استان کرمان دو سه مرکز جدید در حال تأسیس است.

شمسی بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود مهر امسال حدود 3 هزار و 500 دانشجو در استان کرمان پذیرش داشته باشیم که این پذیرش از 28 مردادماه آغاز خواهد شد.

وی هم‌چنین از برگزاری استارت‌آپ خرما در مهرماه سال‌جاری و نمایشگاه اشتغال و توسعه در آبان‌ماه توسط این دانشگاه خبر داد.

زهرا نجفی

0