دوشنبه 16 تیر 1399
  • اقتصاد
  • شماره خبر: 9609098
  • 3 تیر 1399
  • 15:27
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
جلوگیری از حضور واسطه‌ها در مزایده‌ی مواد اولیه‌ی معدنی

استاندار کرمان اعلام کرد:

جلوگیری از حضور واسطه‌ها در مزایده‌ی مواد اولیه‌ی معدنی

استاندار کرمان گفت: در مزایده‌ی مواد اولیه بعضاً واسطه‌ها برنده شده و با قیمت بالاتری این مواد را به کارخانه‌داران می‌فروشند اما براساس توافق با معاون وزیر صمت مقرر شد بعد از این، واسطه‌ها در مزایده‌ها شرکت نکنند و تنها کارخانه‌داران در مزایده شرکت کنند.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، محمدجواد فدایی در جمع خبرنگاران افزود: در جلسه با معاون وزیر صمت مقرر شد برای تامین مواد اولیه کارخانه‌های تولید کنسانتره آهن به ویژه کارخانه های بخش خصوصی، تولیدکنندگان سنگ آهن و کلوخه، به میزانی که دولتی هستند تولید خود را از طریق مزایده فقط به کارخانه‌های تولید کنسانتره بفروشنده و به میزان سهامی که خصوصی هستند می‌توانند تولید خود را خارج از مزایده بفروشند.

وی ادامه داد: زمان برگزاری مزایده‌ها نیز باید به گونه‌ای باشد که کارخانه‌های تولید کنسانتره بدون مواد اولیه نمانند و موجب تعطیلی و بیکاری کارگران آنها نشود.

استاندار کرمان یادآور شد: در جلسه‌ای که با سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت داشتیم، سرپرست وزارتخانه با افزایش تولید کارخانه‌ی گهرزمین به 30 میلیون تن در سال موافقت کرد.

فدایی بیان کرد: در این جلسه درباره‌ی نحوه برگشت بخشی از حقوق دولتی معادن به استان بحث شد و قرار شد استان پیشنهاد را به دفتر معاون اول رییس‌جمهور ارائه دهد و وزارتخانه برای تصویب آن در هیئت دولت پیگیری کند.

وی با اشاره به مشکلات کارخانه‌ی روغن نباتی گلناز کرمان بیان کرد: مقرر شد وزارت صنعت، معدن و تجارت ارز۴۲۰۰ تومانی و مجوز به کارخانه‌ی روغن‌نباتی گلناز کرمان برای واردات مواد اولیه اختصاص دهد.

استاندار کرمان افزود: همچنین برای پیگیری مشکلات واحدهای معدنی استان کرمان جلسه‌ای با معاون معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت داشتیم که در این جلسه دو مجوز تولید آهن اسفنجی با ظرفیت یک میلیون تن و 1.7 میلیون تن در سال به بخش خصوصی در سیرجان ارائه شد.

فدایی خاطرنشان کرد: مشکلی که خیلی از واحدهای صنعتی دارند، قیمت خرید مواد اولیه است که در این رابطه قرار شد جلساتی برای قیمت‌گذاری مناسب برگزار شود و قیمت نهایی و مصوب اعلام شود.

وی بیان کرد: مقرر شد معاون معدنی وزیر صمت موضوع فروش سنگ آهن با ترک تشریفات مزایده و به نرخ درصدی از قیمت شمش فولاد را در جلسه‌ی سران قوا مطرح و به تصویب برساند.

استاندار کرمان یادآور شد: وزارت صنعت، معدن و تجارت با کلیات واگذاری خارج از مزایده‌ی پهنه‌های اکتشافی به شرکت‌های بزرگ موافق است.

 

15.647