شنبه 3 اسفند 1398
  • ورزش
  • شماره خبر: 9607905
  • 17 تیر 1398
  • 12:31
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
جنگیدن با دست خالی

گفت‌و‌گو با لیلی صفوی، «کاراته‌کا»ی مدال‌آور

جنگیدن با دست خالی

بی‌شک تعداد زیادی از ورزشکاران و نام‌آوران ‌جامعه بزرگ ورزش استان،‌ عضو خانواده بزرگ شهرداری کرمان هستند،‌ وجود این نام‌آوران ورزش استان ما را برآن داشت تا در‌گفت‌و‌گویی بی‌پرده آنان را به مردم معرفی نماییم، ‌شاید تلاش و موفقیت آنان چراغ راهی شود برای سایر علاقمندان به ورزش که در پی کسب مدال و افتخارآفرینی برای استان هستند. در شماره قبل با «فرهاد فرهی مقدم» نام آور تنیس ساحلی استان که از پرسنل شاغل در شهرداری کرمان است،‌ گفت‌‌و‌گو کردیم و در این شماره از نشریه به سراغ «لیلی صفوی» که همسر یکی از پرسنل شاغل در شهرداری کرمان و از کاراته کاهای مدال آور استان در سبک کیوکوشین است رفتیم،‌ که حاصل این گفت و‌گو از نظرتان می‌گذرد.

‌ در ابتدا خودتان را معرفی‌کنید و بفرمایید در چه رشته ورزشی فعالیت می‌کنید و از چه تاریخی ورزش را شروع کرده‌اید؟
لیلی صفوی هستم دارای کمربند مشکی دان دو، مربی و داور کاراته و شنا حدود یک دهه است که در این رشته‌ها فعالیت می‌کنم‌. همچنین فارغ التحصیل رشته‌های مدیریت جهانگردی و حقوق نیز هستم. 
من در رشته کاراته در سبک ‌كیوكوشین ‌فعالیت می‌کنم که در حال حاضر این رشته در 61 كشور جهان فعال است.

 تا کنون چه عناوین و مقام‌هایی را کسب کرده‌اید؟
 در سال ۲۰۱۸  میلادی مدال برنز مسابقات جهانی در بخش کومیته را کسب کردم و در سال ۲۰۱۷ میلادی  قهرمان مسابقات بین المللی آستارا در بخش کومیته شدم.
 در سال ۲۰۱۶ نیز توانستم نایب قهرمان مسابقات بین المللی آستارا در بخش کومیته شوم.
   همچنین در سال ۱۳۹۵ نیز چهار عنوان کشوری و استانی را به دست آوردم که نایب قهرمانی مسابقات کشوری در دو بخش کاتا و کومیته و قهرمانی مسابقات استانی در بخش کومیته از جمله آنان است.
سال ۹۵ در مسابقات جام رمضان در بخش کاتا عنوان قهرمانی این رقابت‌ها را از آن خود کردم.

 آخرین عنوانی را کسب کرده اید، کی و چه عنوانی بوده است؟
    در سال ۲۰۱۸ میلادی در مسابقات جهانی ufk  که به میزبانی کشور آذربایجان ‌در شهر باکو برگزار شد، در قالب تیم ملی سبك كیوكوشین كاراته‌ شرکت کردم و در وزن مثبت 55  مدال برنز این مسابقات را به دست آوردم.
در این دوره از مسابقات،‌کاراته کاهایی از ۲۹ کشور شرکت داشتند.

 ‌ از اهداف و برنامه‌های کاری و ورزشی خود در آینده بگویید.
به جد داوری و مربیگری کاراته را ادامه خواهم داد و برای شرکت در مسابقات جهانی ۲۰۲۰ توکیو آماده می‌شوم امید است بتوانم جواز حضور در این مسابقات را کسب کنم.

 ‌آیا ورزش در زندگی شخصی شما تاثیر داشته است؟ 
 بله، ورزش موجب ایجاد و همچنین افزایش اعتماد به نفس و روحیه بالا در زندگی‌ام شده است‌. ورزش موجب شده تا بتوانم راحت‌تر بر مشکلات زندگی فائق آیم‌. مهمترین تأثیر ورزش ایجاد سلامت جسمی و روحیه شادی و نشاط است و بی شک تأثیر آن را در جزء جزء زندگی‌ام دیده‌ام. 

 آیا برای شرکت در مسابقات جهانی از سوی دستگاه یا نهاد خاصی حمایت شده‌اید؟
پشتوانه حمایت معنوی ما محکم است‌،‌ اما معمولا ما رزمی‌کاران عادت کرده‌ایم که با هزینه شخصی برای شرکت در مسابقات اقدام کنیم.

   به نظر شما برای ورود هرچه بیشتر بانوان به ورزش حرفه‌ای و قهرمانی چه باید کرد؟
علیرغم بالاتر بودن امید به زندگی زنان‌،‌آنان در تمام مقاطع زندگی نسبت به مردان با مشكلات بیشتری در امر سلامت مواجهند. براساس مشاهدات و پژوهش های‌علمی بار معلولیت‌، بیماری و ناتوانی در زنان بالاتر است.
با توجه به اهمیت سلامت دختران و مادران جامعه،‌ فعالیت ورزش بانوان می‌تواند انگیزه‌ای برای پرداختن به ورزش برای سایر اعضای خانواده نیز باشد.
 پرداختن به ورزش تضمین‌کننده سلامت مادران است که در این میان با ورزش قهرمانی و درخشش در میادین کشوری و جهانی می‌توانند نمونه زن اسلامی ورزشکار را به جهانیان معرفی کنند.
  به نظر من ورزش رزمی، ورزشی است که در آن تنوع و حفظ رقابت بالاست و در بعد ایجاد و افزایش اعتماد به نفس بسیار تاثیر‌گذار است.‌ در ورزشهای رزمی می‌توان هم یک مربی‌، هم یک داور و همچنین یک ورزشکار خوب بود. از آنجایی که ورزش نقش بسیار مثبتی در سلامت جسمی و روحی افراد به