چهارشنبه 29 دی 1400
  • جامعه
  • شماره خبر: 9609323
  • 2 شهریور 1399
  • 17:35
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
حدود ۹ درصد جمعیت استان را مهاجران افغانستانی تشکیل می‌دهند

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان:

حدود ۹ درصد جمعیت استان را مهاجران افغانستانی تشکیل می‌دهند

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان با اشاره به اینکه بین هشت‌ونیم تا ۹ درصد جمعیت استان را مهاجران افغانستانی تشکیل می‌دهند، گفت: در فروردین‌ماه سال ۹۵ پیش‌نویس طرح سامان‌دهی اتباع، تهیه و به وزارت کشور ارسال شد و تاکنون بخش زیادی از دستورالعمل‌ها عملیاتی شده است.

به گزارش کرمان‌شهرآنلاین، علی شفیعی، دوم شهریورماه در نشست خبری به مناسبت هفتۀ دولت افزود: اخیراً شیوه‌نامۀ اجرایی در ارتباط با طرح اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی حاصل از ازدواج با اتباع خارجی، به همۀ استان‌ها ابلاغ شده است.
وی با اشاره به اینکه ۱۱۰۰ مهاجر خارجی در استان کرمان، همسر ایرانی دارند که قانون اعطای تابعیت به فرزندان این افراد باید اجرا شود، افزود: موضوع مهاجران یک موضوع مهم امنیتی است و در شورای عالی امنیت ملی و سایر دستگاه‌ها در این زمینه بحث و تبادل نظر صورت می‌گیرد، در بسیاری از موارد نیز دستورالعمل اجرایی از مرکز برای ما ارسال می‌شود.
مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان خاطرنشان کرد: برای سال تحصیلی جدید ۳۴ هزار دانش‌آموز و ۵۲۰ دانشجو از اتباع افغانستان در مراکز آموزشی استان کرمان ثبت‌نام کرده‌اند.
شفیعی با اشاره به جدیت دولت‌های ایران و افغانستان در اجرای طرح تشخیص هویت اتباع غیرمجاز یادآور شد: یکی از استان‌ها در این رابطه کرمان است و با غربال‌گری و شناسایی، افرادی که صلاحیت ماندگاری داشته باشند، می‌مانند و اگر لازم باشد به کشور افغانستان برمی‌گردند.
وی با اشاره به وجود موارد متعدد خلاء قانونی درخصوص سامان‌دهی اتباع خارجی، افزود: دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی گزارش مفصلی را آماده کرده‌اند و اسامی کسانی که به‌عنوان سرباند قاچاق انسان فعالیت می‌کنند را به دستگاه قضائی ارسال کرده‌اند که دستور دستگیری و طرد آن‌ها صادر شده است.

 

0