دوشنبه 20 مرداد 1399
  • اقتصاد
  • شماره خبر: 9608496
  • 16 بهمن 1398
  • 17:11
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
در 25شاخص توسعۀ پایدار کشور، رتبۀ خوبی نداریم

رییس اتاق بازرگانی استان کرمان:

در 25شاخص توسعۀ پایدار کشور، رتبۀ خوبی نداریم

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان گفت: با وجود فراوان بودن ظرفیت‌ها و امکانات در استان، در زمینۀ ۲۵ شاخص از شاخص‌های توسعۀ پایدار کشور رتبۀ خوبی نداریم و با مشکل روبه‌رو هستیم.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، سید مهدی طبیب‌زاده در اولین نشست تخصصی تدوین طرح جامع توسعۀ زیرساخت‌ها و شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان کرمان، افزود: وجود محدودیت‌های مالی، اجرای پروژه‌ها را با مشکل روبه‌رو کرده و اتاق کرمان به دنبال تدوین مدلی با مشارکت بخش خصوصی و دولتی برای توسعۀ زیرساخت‌هاست.

وی ادامه داد: اتاق بازرگانی استان اقداماتی در راستای پایش و بهبود محیط کسب و کار و اصلاح قوانین و مقررات با هدف فراهم آوردن فضای مناسب سرمایه‌گذاری انجام داده است و در این مسیر به حرکت خود ادامه می‌دهد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان بیان کرد: اگر بخواهیم برنامۀ مدونی برای توسعۀ استان از نظر سرمایه‌گذاری داشته باشیم باید به زیرساخت‌ها توجه شود زیرا توسعۀ پایدار بدون وجود زیرساخت‌های لازم امکان‌پذیر نیست.

طبیب‌زاده افزود: در شاخص‌های بهداشت، فضای آموزشی، محرومیت، درآمد ناخالص داخلی و درآمد سرانه از متوسط کشور پایین‌تر هستیم و به مرکز مطالعات و پژوهش‌های اقتصادی اتاق بازرگانی مأموریت داده‌ایم تا پیشران‌های اقتصادی استان را شناسایی، تعریف و اولویت‌بندی کند.

وی خاطرنشان کرد: رتبۀ فضای کسب و کار کرمان همواره در طول سال‌های گذشته بین ۱۳ تا ۲۲ در کشور بوده که نشان‌دهندۀ فضای سنگین حاکم بر فعالیت‌هاست و باید با توجه به شاخص‌های توسعۀ پایدار، جایگاه کرمان را در کشور ارتقا دهیم.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان ادامه داد: ارتباط مۀثر صنعت و دانشگاه و راه‌اندازی سامانۀ فرصت، تلاش برای استقرار پنجرۀ واحد سرمایه‌گذاری، راه‌اندازی مدارس خلاقیت، تأسیس اندیشکدۀ انرژی و تدوین نقشه راه انرژی استان از جمله فعالیت‌های انجام‌شده توسط اتاق کرمان برای کمک به داشتن اقتصادی پویاتر است.

طبیب‌زاده با اشاره به شناسایی نهادهای سرمایه‌گذار گفت: فعال شدن بازار سرمایه، منابع بانک‌ها و استفاده از هلدینگ‌های بزرگ می‌تواند به اجرای پروژه‌ها کمک کند.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم با همکاری بخش خصوصی و دولتی، پروژه‌های مناسبی را برای ارائه در همایش معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری کرمان که سال آینده برگزار خواهد شد، آماده کرده و به سرمایه‌گذاران معرفی کنیم.

 

0