پنج شنبه 19 تیر 1399
  • ورزش
  • شماره خبر: 9608540
  • 1 اسفند 1398
  • 10:23
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
رسانه‌ها به فوتبال بانوان ورود کنند

نایب رئیس هیئت فوتبال استان:

رسانه‌ها به فوتبال بانوان ورود کنند

شهلا پورامیری- مرضیه جعفری فوق‌لیسانس مدیریت تربیت‌بدنی، مربی تیم فوتبال شهرداری بم و نایب رئیس هیات فوتبال استان کرمان است که در مربی‌گری مدرک A فوتبال آسیا را دارد. او مدت20 سال است که مربی فوتبال است از سن 16سالگی هم بازیکن بوده و هم مربی و حدود 15 سال است که فقط مربی‌گری می‌کند و سه دوره به‌عنوان برترین مربی ایران انتخاب شده است . شش دوره با تیم شهرداری بم قهرمان بلامنازع لیگ برتر فوتبال بانوان کشور شده است و کارنامه‌ی درخشانی در زمینه‌ی ورزش دارد. در این شماره از نشریه کرمان‌شهر در گفت‌وگویی صمیمی از مشکلات فوتبال بانوان سخن گفت که حاصل آن از نظرتان می‌گذرد.

 ابتدا خلاصه‌ای از وضعیت کنونی فوتبال بانوان استان بگویید.
وضعیت فوتبال بانوان خیلی خوب است، در قسمت بانوان پتانسیل‌های بسیار زیادی داریم دو تیم لیگ برتری فوتبال، دو تیم لیگ برتری فوتسال، دو تیم در فوتسال لیگ یک و یک تیم در فوتسال لیگ دو داریم.

 از برنامه‌هایی که در دست اجرا دارید نیز بگویید.
 به زودی مسابقات لیگ برتر فوتبال بانوان استان را برگزار خواهیم کرد که تا اسفندماه به پایان خواهند رسید. نظر من این است که روی پایه‌ها باید بسیار کار کنیم. دو کلاس مربی‌گری توجیهی دروازه‌بانی برگزار کردیم از آن‌جایی که دکتر قرایی نگاه ویژه‌ای به ورزش بانوان دارد، هر فعالیت و برنامه‌ای که در بخش بانوان داریم، مورد حمایت ایشان و آقای دادگر قرار می‌گیرد .

  نایب رئیس هیئت فوتبال بانوان فکر می‌کند که فوتبال بانوان استان تا چه اندازه جا برای کار دارد؟
 ما پتانسیل‌های زیادی در سطح استان داریم. چهار تیم فوتبال و فوتسال در لیگ برتر داریم و حضور در این تیم‌ها انگیزه‌ای برای بازیکنان جوان خواهد بود. هدف ما این است که استعدادهای برتر، شناسایی و انتخاب و در این تیم‌ها گنجانده شوند تا در نهایت به تیم ملی راه یابند.

  مهم‌ترین برنامه هیات فوتبال برای سال آینده در بخش بانوان چیست؟
 برگزاری مرتب و روتین مسابقات و هم‌چنین استعدادیابی در همه رده‌های سنی در رشته‌های فوتبال فوتسال و فوتبال ساحلی خواهیم داشت. کشف استعدادها در نقاط دور افتاده که دیده نمی‌شوند، برایم خیلی مهم است. از طریق برگزاری مسابقات آن‌ها را کشف خواهیم کرد از تمام مربیان استان خواسته‌ام که این استعدادها را به من معرفی کنند تا ما هر چهار ماه یک‌بار برای آن‌ها اردو بگذاریم که مربیان باشگاه‌های دیگر آن‌ها را در این اردوها ارزیابی و جذب کنند. از طرفی مسأله آموزش مربیان برایم بسیار حائز اهمیت است مربیان ما نیاز به آموزش زیاد دارند چهار مربی از استان کرمان داریم که در لیگ برتر کار می‌کنند تعدادی مربی نیز در لیگ‌های پایین‌تر کار می‌کنند، اما از آن‌جا که مربیان پایه خیلی مهم هستند، باید بیشتر آموزش ببینند سعی داریم کلاس‌های توجیهی و دانش‌افزایی زیادی برای ارتقای سطح مربیان پایه برگزار کنیم.

 تا آن‌جا که در خاطرم است از این‌که تیم‌های ‌قهرمان فوتبال بانوان دیده نمی‌شوند، ناراضی بودید، اکنون وضع چگونه است؟
اکنون نیز دقیقا وضع بر همان منوال است ما تمام تلاش خود را می‌کنیم، قهرمان می‌شویم و بعد از آن همه چیز تمام ‌می‌شود.
 واقعا از این موضوع ناراحتم و هیچ انگیزه‌ای برای بازیکنان و باشگاه وجود ندارد، انتظارمان این است برای تیمی که قهرمان می‌شود حداقل یک تورنمنت و بازی خارج از کشور در نظر بگیرند تا انگیزه‌ای برای تیم‌ها و بازیکنان باشد، اما متاسفانه تاکنون این نبوده است.

  چرا؟
 چون هنوز مسابقات جام باشگاه‌های آسیا برگزار نشده است، فدراسیون فوتبال هم متأسفانه تمام توجه‌اش به تیم ملی فوتبال بانوان است. سازمان لیگ زمانی که لیگ را برگزار می‌کند، باید نگاه ویژه‌ای به قهرمانان لیگ داشته باشد.
از آن‌جایی که باشگاه برای شرکت در لیگ هزینه می‌کند باید انگیزه هم داشته باشند. به نظر من باید دیدگاه و رویکرد مسئولان فدراسیون فوتبال عوض شود و نگاه ویژه‌ای به این مسأله داشته باشند که ما هستیم بازیکنان را برای تیم ملی پرورش می‌دهیم، اگر فعالیت باشگاه‌ها نباشد قطعا تیم ملی نیز ضعیف خواهد شد.

 استان کرمان چند بازیکن ملی‌پوش دارد؟
 امسال که مسابقه برگزار نشد، اما سال گذشته شش بازیکن ملی پوش داشتیم.

  میزان قرارداد بازیکنان تیم‌های لیگ برتری فوتبال بانوان، نسبت به بازیکنان مرد لیگ دسته یک فوتبال چقدر کمتر است؟
 تا آن‌جا که من اطلاع دارم، شاید بودجه یک بازیکن لیگ دسته یک فوتبال آقایان کل بودجه تیم ما را تشکیل بدهد .

 به نظر شما برای رشد پیشرفت ورزش بانوان باید چه باید کرد؟
به نظر من اگر اجازه بدهند و رسانه‌ها به فوتبال بانوان ورود کنند، با ورود رسانه‌ها حامی مالی (اسپانسر) نیز به دنبال آن خواهد آمد. از آن‌جایی که اسپانسر یا حامی مالی برای دیده شدن ورود می‌کند، زمانی‌که رسانه‌ها ورود کنند، قطعاً دیده می‌شوند. یکی از دلایلی که ما نسبت به کشورهای دیگر در بخش فوتبال بانوان رشد و پیشرفت چندانی نداریم، همین نبود اسپانسر است و تنها دلیل نبود اسپانسر نیز این است که بانوان دیده نمی‌شوند. اگر رسانه‌ها ورود کنند قطعاً خیلی از مشکلات ما برطرف خواهد شد.

  شاید به دلیل مسئله‌ی حجاب، رسانه‌ها نمی‌توانند ورود کنند، نظر شما در این مورد چیست؟
به نظر من بازیکنی که در زمین فوتبال بانوان بازی می‌کند شاید حجابش از خیلی از افراد نیز بهتر باشد، حجاب و پوشش بازیکنان کامل است. بنابراین از مسئولان می‌خواهم که اجازه ورود رسانه‌ها به مسابقات فوتبال بانوان را بدهند و به نظر من این تبلیغی برای حجاب نیز خواهد بود چرا که نشان می‌دهند ما زنان مسلمان با حجاب و پوششی که داریم می‌توانیم فعالیت‌های زیادی داشته باشیم.
البته ما نمی‌خواهیم که رسانه‌ها پخش مستقیم فوتبال بانوان را داشته باشند، همین که بازیکنان با لباس تیم مصاحبه کنند و بنرهای تبلیغاتی پشت زمین مسابقه نیز توسط رسانه‌ها دیده شوند، کافی است و این برای من مهم است.

 از وضعیت کنونی تیم فوتبال بانوان شهرداری بم بگویید؟
خدا را شکر می‌کنم امسال تیم در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد، سختی‌هایی که در همه تیم‌های بانوان هست، در تیم ما هم وجود دارد از نظر مالی واقعا مشکل برخوردیم سعی می‌کنیم با این شرایط بسازیم و توقعات‌مان را کمتر کنیم تا تیم امسال نیز قهرمان شود، اما در مجموع مشکل مالی برای همه تیم‌ها‌ست. به رغم فاصله بسیار زیاد بم با استان‌های دیگر که تیم فوتبال بانوان دارند، تمام سفرهای ما زمینی است، اما خدا را شکر می‌کنم که مسئولان به فوتبال بانوان بها می‌دهند.

  چند بازی انجام داده‌اید و چند امتیاز دارید؟
هم اکنون تیم شهرداری بم با 16 بازی، 16 پیروزی و بدون شکست و مجموع 48 امتیاز همچنان صدرنشین جدول رده‌بندی لیگ برتر است.
این تیم تاکنون 77 گل به ثمر رسانده و فقط 5 گل دریافت کرده است.

 آیا در مسابقات خارج از کشور نیز شرکت کرده‌اید؟ 
بله همراه با تیم شهرداری بم، سه دور در مسابقات دانشجویان جهان شرکت کرده‌ایم، یک دوره در صربستان نایب قهرمان  و دو دوره هم در بلژیک قهرمان شدیم.  یک دوره هم به‌عنوان سرمربی تیم ملی به سوئد رفتیم.

 و  سخن آخر
 از آقایان قرایی، دادگر و سلاجقه  و از سرکار خانم مومنی نیز تشکر می‌کنم که ایشان زحمات زیادی برای استان کشیده‌اند.
هم‌چنین از همکاران محترمم در هیات فوتبال که بسیار زحمت می‌کشند تشکر می‌کنم. به نظر من یکی از بهترین عملکرد‌ها را در بحث فوتبال استان طی مدت مدیریت آقای قرایی برای فوتبال استان داشته‌ایم هم‌چنین از مسئولان شهر بم قدردانی می‌کنم که نگاه ویژه‌ای به فوتبال بانوان دارند.

15.6295