سه شنبه 22 آبان 1397
نسخه آزمایشی
  • جامعه
  • شماره خبر: 9606666
  • 8 خرداد 1397
  • 22:35
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
رعایت ضوابط ایمنی ساختمان، با جدیت دنبال می‌شود

مسئول واحد آموزش و پیش‌گیری سازمان آتش‌نشانی کرمان:

رعایت ضوابط ایمنی ساختمان، با جدیت دنبال می‌شود

اشاره: همان‌طور که می‌دانیم رشد جمعیت و مهاجرت به شهرها باعث گسترش شهر و روی آوردن افراد به ساختمان‌های بلند و متراكم شده است و بروز حادثه‌ی آتش‌سوزی در چنین ساختمان‌هایی می‌تواند عواقب وخیم و خسارات جانی فراوانی را به هم‌راه داشته باشد. آمارهای منتشر شده، حاكی از آن است كه هرساله بخش زیادی از سرمایه‌های كشور بر اثر سوانحی از قبیل سیل، زلزله و آتش سوزی از بین می‌رود، انسان‌های بی‌گناهی در این‌گونه حوادث جان خود را از دست می‌دهند.

آتش‌سوزی حادثه‌ی ناگواری است كه هر روزه بسیاری از ساختمان‌ها اعم از مجتمع‌های مسكونی، اداری، كارخانجات و... را به كام خود می‌كشد و گسترش آن همگام با گسترش صنعت و شهرسازی به پیش می‌رود. استفاده از مصالح و وسایل سوختنی، وسعت و ارتفاع بیش از پیش بناها، رعایت نکردن نکات ایمنی در ساختمان و سهل‌انگاری، زمینه‌ساز به خطر افتادن جان ساکنان است.
از آن‌جایی که مساله‌ی ایمنی بناها چه از نظر ابعاد فرهنگی و اجتماعی و چه از دیدگاه حفظ سرمایه‌های ملی كشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است لذا به استناد تبصره‌ی 14 ذیل ماده‌ی 55 قانون شهرداری‌ها و هم‌چنین مبحث سوم از مقررات ملی ساختمان (حفاظت ساختمان‌ها در مقابل حریق) سازمان آتش‌نشانی در برنامه‌ریزی جهت ایمن‌سازی ساختمان‌ها در برابر حریق، مسئولیتی برعهده دارد و  کارفرما را به رعایت ضوابطی برای ایمنی ساختمان‌ها ملزم می‌کند. به همین سبب و در این رابطه برای جویا شدن از رعایت این ضوابط در شهر کرمان با  محمدعلی مهرابی  مسوول واحد آموزش و پیش‌گیری سازمان آتش‌نشانی  کرمان گفت‌وگو کردیم که از نظرتان می‌گذرد.

• چه دلیلی موجب شد که رعایت اصول و ضوابط ایمنی ساختمان در شهر کرمان با جدیت دنبال شود؟
تمام ساختمان‌هایی که طی ادوار گذشته در کرمان ساخته شده‌اند، از نظر اصول آتش‌نشانی، ایمنی لازم را ندارند. منظورم این است که اگر در یکی از طبقه‌های یک ساختمان چند طبقه آتش‌سوزی اتفاق بیافتد، ما در عملیات اطفای حریق دچار مشکل می‌شویم. بارها پیش آمده در حین عملیات اطفای حریق، متوجه شدیم که وجود یک‌سری نواقص در ساختمان، کار را مختل و حادثه دیدگان را با مشکل مواجه می‌کند، همین تجربه‌ها سبب شد که ضوابط 22 گانه‌ی مقررات ملی ساختمان به‌خصوص مبحث سوم آن، ‌که به حریق اختصاص دارد و در مورد مقاومت در برابر آتش‌سوزی مواردی را مطرح می‌کند، با جدیت دنبال شود.

• طبق مبحث سوم ضوابط 22 گانه مقررات ملی ساختمان، از کدام مرحله‌ی ساخت‌وساز به ایمنی ساختمان توجه می‌شود؟
برای رعایت مسایل ایمنی، تمامی مراحل ساخت ساختمان، از مرحله‌ی شروع تا پایان کار مدنظر است و اولین چیزی که درابتدای ساخت وساز برای ما مهم است رعایت ایمنی در زمان گودبرداری است که مستلزم رعایت یک‌سری ضوابط و مقررات است؛ مثلا باید به گونه‌ای گودبرداری انجام شود که برای ساختمان‌های مجاور و مردم مشکلی ایجاد نشده و یا درحین بارندگی برای کسی خطری وجود نداشته باشد. بر این اساس ما این ضوابط و موارد مهم را به کارفرما گوش زد می‌کنیم و او را ملزم می‌کنیم که سازه نگهبان بزند و مهندس ناظر حتما در زمان عملیات گودبرداری حضور داشته باشد تا گود ایمن باشد و خطری شهروندان را تهدید نکند.
بعد از زمان گودبرداری دستورالعملی نیز برای شروع ساخت وجود دارد و از زمان ساخت فندانسیون تا اتمام کار این ضوابط برکار ساختمان حاکم است، مثلا ما به کارفرما اعلام می‌کنیم که باید در زمان ساخت، پرتگاه‌های سازه گرفته شود و کارگران و مهندسان در حین کار به وسایل ایمنی چون کمربند و کلاه ایمنی مجهز باشند. علاوه برآن زدن داربست در کوچه باید استاندارد باشد و کارگران تمام ضوابط مربوط به کارهای ساختمانی از جمله جوشکاری را نیز رعایت کنند.

• در مورد رعایت ضوابط مربوط به پیش‌گیری از حوادث ساختمانی چگونه تصمیم‌گیری می‌شود و آیا ضمانت اجرایی برای آن وجود دارد؟
 این ضوابط برای آن است که در هنگام ساخت، جان کارگران و حتی عابران پیاده که از آن‌جا عبور می‌کنند ایمن باشد تا دچار حادثه نشوند. در اداره‌ی کار ورفاه اجتماعی کارگروهی به نام پیش‌گیری از حوادث ساختمانی تشکیل شده که سازمان آتش‌نشانی نیز عضو آن است و ما برای دادن دستورالعمل با این کارگروه هماهنگ هستیم. با توجه به این‌که تمامی این دستورالعمل‌ها ضمانت اجرایی دارند، کارفرما  موظف است جهت پیش‌گیری از حادثه این ضوابط را رعایت کند. باید تاکید کنم رعایت دستورالعمل‌های ضمن ساخت، باعث شده که حوادث حین کار در کارگاه‌های ساختمانی به‌طور چشم‌گیری کاهش پیدا کند.

• اولین موردی که در ساختمان از لحاظ عملیات اطفای حریق برای سازمان آتش‌نشانی مهم است، چیست؟
 اولین چیزی که در ساختمان مدنظر سازمان آتش‌نشانی است، دست‌رسی به حادثه‌دیدگان است و باید برای آن تدبیری اندیشیده شود. یعنی طراحی ساختمان باید به گونه‌ای باشد که در زمان حادثه، نیروهای امدادی به‌راحتی به حادثه‌دیدگان دست‌رسی داشته باشند مثلا معبر به گونه‌ای  باشد که ماشین آتش‌نشانی بتواند داخل کوچه برود و یا در ارتفاع بتواند جک خود را باز کند.
دست‌رسی به خروجی  ساختمان برای کسانی که گرفتار حادثه‌ای شده‌اند مهم است و باید در هنگام بروز حادثه راه فرار باز باشد مثلا کسی که در طبقه‌ی هفتم یا هشتم زندگی می‌کند نباید گرفتار دود ناشی از آتش‌سوزی در طبقات همکف و پایینی شود و باید بتواند  به راحتی از ساختمان فرار کند. 

• در ساخت یک آپارتمان چند طبقه چه تدبیری باید اندیشید که دود ناشی از آتش‌سوزی در طبقات پایین، به بالا نفوذ نکند؟
ما برای این امر راه پله و راه خروج را باکس می‌کنیم و در نقشه‌ها راه فرار از پله‌ها  را جدا در نظر گرفته و یک در "خودبسته‌شو" برای راه پله‌ها درنظر می‌گیریم  یعنی اگر در واحدی که دچار آتش‌سوزی شده، باز شد دود در طبقات بالا نفوذ نمی‌کند. این کار به این دلیل است که درزمان حادثه  فضای راه پله مثل دودکش عمل می‌کند  و ساکنان طبقات بالا در دود گیر کرده  و راه فرار آن‌ها مسدود می‌شود برای همین در نقشه‌ها جلوی واحد آپارتمانی لابی ایجاد شده و فضای راه پله باکس می‌شود تا دود در راه پله و محل خروج نفوذ نکند، بنابراین  افراد می‌توانند در زمان حادثه به‌راحتی از راه پله‌ها فرار کنند.
در ضمن راه پله‌ها به شکل برانکابر طراحی می‌شوند به‌طوری که اگر یک مصدوم در طبقاتی بالایی وجود داشته باشد می‌توان آن‌را به راحتی با برانکار جابه‌جا کرد. با توجه به این‌که در زمان حادثه از آسانسور استفاده نمی‌شود و باید از طریق راه پله مصدوم را جابه‌جا کرد، آسانسور در لابی جداگانه‌ای قرار می‌گیرد تا فضای لازم برای چرخش برانکار وجود داشته باشد.

• برای راه فرار و خروج اضطراری در ساختمان‌ها چه ضابطه‌ای وجود دارد؟
در ساختمان‌های بالای 30 متر باید دو دستگاه راه پله  تعبیه شود تا اگر اتفاقی افتاد ساکنان بتوانند خود را نجات دهند و از ساختمان خارج شوند. راه فرار اضطراری باید به‌طور حتم در نقشه‌ها لحاظ شود و در مسیر فرار روشنایی اظطراری نیز وجود داشته باشد تا در صورت بروز حادثه در شب و قطع شدن برق، روشنایی و دید کافی برای فرار وجود داشته باشد. بنابراین لازم است در مسیر فرار برق اظطراری بزنیم تا در زمان بروز حوادثی چون آتش‌سوزی در مسیر دید کافی وجود داشته باشد.

• از چه زمانی ضوابط ایمنی در ساختمان اجرایی و در نقشه‌ها لحاظ شده‌اند؟
از سال 95 به مدت سه سال است در طراحی نقشه‌های ساختمانی این ظوابط دیده شده‌اند و همه‌ی آن‌ها در حال اجرا هستند و رعایت آن‌ها  پی‌گیری می‌شود.

• در مورد مقاومت ساختمان در برابر حریق چه ضابطه‌ای وجود دارد؟
 تمام ساختمان‌های از نوع اسکلت فلزی یا بتنی باید بتوانند دو ساعت در مقابل حریق مقاومت کنند و از موادی در ساختمان استفاده شود که در برابر آتش‌سوزی ازبین نرود بنابراین در ساختمان‌های بلند طبقه‌ی پوشش مقاوم به حریق درآن‌ها تعبیه می‌شود تا به سرعت تحت تاثیر آتش قرار نگیرد. در ضمن علاوه بر مقاوم بودن باید تمام داکت‌ها و راه‌های نفوذ از جمله کانال‌ها در ساختمان دود بند داشته باشند. یعنی از طریق کانال  هیچ دودی در طبقات بالایی نفوذ نکند.

• به نظر شما تجهیزات ایمنی چقدر برای ساختمان اهمیت دارد؟
 یک ساختمان ایمن باید از لحاظ تاسیسات مکانیکی به مواردی مجهز باشد به‌طوری که در زمان حادثه بتواند با بهترین تجهیزات، با آتش‌سوزی مقابله کند و امکانات کافی در آن وجود داشته باشد. وجود این تجهیزات به این دلیل اهمیت دارد، کسی که در ارتفاع بالای 10 متر از سطح زمین در یک آپارتمان 5 یا شش طبقه زندگی می‌کند، اتفاقی برای آن نیافتد و تا رسیدن سازمان آتش‌نشانی جلوی پیشروی آتش گرفته شود و آتش نتواند سریع به بالا گسترش پیدا کند. پس اولین و بهترین کار در زمان بروز حادثه این است که یک ساختمان با داشتن تجهیزات اطفای حریق به داد خودش برسد.

• به نظر شما در تاسیسات مکانیکی یک ساختمان ایمن، باید چه امکانات و تجهیزاتی وجود داشته باشد؟
ما در تاسیسات مکانیکی ساختمان، دو سیستم اطفای حریق خشک وتر را جانمایی می‌کنیم و طبق دستورالعمل‌های موجود ساختمان‌های بالای 4 طبقه باید سیستم اطفای حریق ترکیبی داشته باشند و در ساختمان‌های زیر 4 طبقه سیستم اطفای حریق خشک تعبیه شود.

• منظور از سیستم اطفای حریق خشک وتر چیست؟
 سیستم اطفای حریق تر به این صورت است که این سیستم، همواره به یك منبع ذخیره‌ی تامین دایم آب آتش‌نشانی متصل بوده به طوری که  درون سیستم لوله‌كشی، آب همیشه موجود است و با استفاده از هر یك از سرنازل‌های متصل به شیلنگ‌های نواری یا لاستیكی، پمپ‌های مختص به این سیستم به‌صورت اتوماتیك به‌كار افتاده و آب مورد نیاز در سر نازل‌ها را فراهم می‌کند. معمولا در ساختمان از موتورخانه، آب لوله‌کشی شده و به طبقات منتقل می‌شود و در زمان حریق، ساکن خانه می‌تواند شلنگ آتش‌نشانی را به سیستم لوله کشی متصل و به داخل خانه ببرد و آتش را خاموش کند. ضمن این‌که در هر طبقه باید یک جعبه‌ی آتش‌نشانی وجود داشته باشد. سیستم اطفای حریق خشک هم مختص آتش‌نشانی است كه خارج از مجموعه‌ی ساختمانی به‌وسیله‌ی خودروهای عملیاتی، اقدام به انتقال آب به درون این سیستم کرده  و آب مورد نیاز در جعبه‌های F را فراهم می‌کند.

• آیا برای دودکش‌ها و تهویه‌های ساختمان ضوابطی وجود دارد؟
بله دودکش‌هایی که برای استفاده از بخاری، پکیج یا وسیله‌ی گاز سوز دیگر در ساختمان تعبیه می‌شوند، باید تا پشت بام به صورت مناسب و استاندارد ساخته شوند و توسط کارفرما و بعد صاحب خانه به‌طور مرتب کنترل شوند تا افراد در ساختمان دچار گاز گرفتگی نشوند.
وجود تهویه‌ی مناسب نیز برای قسمت‌های مختلف ساختمان به‌خصوص در مکان‌های حساس بسیار حایز اهمیت است. سیستم تهویه باید به صورت سیستم فشار مثبت در راه پله‌ها کار گذاشته شود تا  در صورت بروز حادثه به‌خصوص آتش‌سوزی، اکسیژن به فضا برسد و از ورود دود در‌ بخش‌های دیگر ساختمان هم جلوگیری شود.  

• سیستم اعلام حریق در ساختمان‌ها چند نوع است و وجود آن‌ها در ساختمان چقدر اهمیت دارد؟
 ساختمان‌های بلندمرتبه باید سیستم اعلام حریق دستی واتوماتیک داشته باشند  و با توجه به حساس بودن این سیستم به دود و حرارت، می‌تواند در خانه‌، سالن، پارکینگ یا هرجای دیگر کاربرد داشته باشد. درصورتی‌که در زمان حادثه، کسی در خانه یا ساختمان حضور نداشته باشد، سیستم اعلام حریق، حادثه را اعلام می‌کند و ساکنان متوجه آتش‌سوزی می‌شوند این سیستم به شماره‌گیرهای متعدد متصل است و در هنگام آتش‌سوزی نه تنها به چند شماره پیامک می‌دهد  بلکه  به سازمان آتش‌نشانی نیز اعلام می‌کند. سازمان آتش‌نشانی با توجه به کارایی و اهمیت این سیستم در اعلام حادثه، مدتی است که جانمایی آن در ساختمان‌ها را اجباری کرده  در حالی‌که قبلا این‌گونه نبوده است.

• با رعایت چه نکاتی می‌توانیم از گسترش آتش‌سوزی در پارکینگ جلوگیری کنیم؟
در پارکینگ ماشین و انباری قرار دارد بنابراین کف پارکینگ باید بتن شده و تهویه‌ی مناسبی داشته باشد. مجهز بودن پارکینگ به سیستم اسپرینگلر نیز مهم است به این صورت که سقف پارکینگ لوله‌کشی شده و در هر پارکینگ اختصاصی دوشی بالای ماشین نصب می‌شود اگر حریقی اتفاق افتاد به محض رسیدن دود و حرارت شیشه‌ی جیوه که در دوش تعبیه شده، مترکد و آب را از بالا به پایین روی ماشین  پخش می‌شود.
مورد دیگر زیرزمین است که باید از تهویه و نور مناسب برخوردارباشد و راه دست‌رسی و خروج مناسب برای آن در نظر گرفته شود. در بعضی از جاها اگر متراژ زیرزمین بالا باشد باید دو دستگاه راه پله به بیرون ساخته شود.
استفده از جک در پارکینگ و زیرزمین  به‌عنوان آسانسور خودروبر، طبق قانون ممنوع است و باید به جای آن حتما رمپ وجود داشته باشد. چون ممکن است جک ایمنی لازم را نداشته باشد چراکه نگه‌داری آن شرایط خاصی می‌خواهد که از جمله آن وجود برق اضطراری است. با توجه به این‌که در زمان حادثه، ماشین باید فورا از محل خارج شود، وجود جک مشکلاتی را ایجاد کرده و دست‌رسی را سخت می‌کند.

• آیا ضوابط تعیین شده برای انواع کاربری‌ها یکسان است یا خیر ؟
این ضوابط برای ساختمان‌ها با کاربری‌های مختلف فرق می‌کند. هر کدام از انواع ساختمان از جمله تجاری، مسکونی، تفریحی و اداری دارای یک‌سری ضوابط مخصوص به خود هستند که این موارد هر کدام به‌طور جداگانه و با توجه به ویژگی‌های ساختمان باید بررسی شوند، مثلا در مراکز تجاری‌ بیش‌تر سیستم اعلام حریق و دست‌رسی ماشین آتش‌نشانی به محل مهم است و ساختمان‌های  تجاری باید طوری طراحی شوند که در زمان حادثه ماشین آتش‌نشانی به راحتی وارد شود و مانعی جلوی آن وجود نداشته باشد.  در ساختمان‌های اداری دسترسی و علایم هشدار دهنده مهم‌تراست ضمن این‌که از هر نمایی نمی‌توان استفاده کرد چراکه باید به حریق مقاوم باشد. در ساختمان‌های مسکونی وجود راه خروج و سیستم اعلام حریق نیز از اهمیت خاصی برخوردار است و مراکز تفریحی به دلیل این‌که یک مکان تجمعی محسوب می‌شوند باید راه خروج و علایم  خروج را دقیقا مشخص کنند.

• وجود کپسول آتش‌نشانی چقدر اهمیت دارد ؟
 وجود کپسول آتش‌نشانی هم در مجتمع‌های تجاری و هم مسکونی بسیار مهم است. هر چند می‌توان کپسول‌های متعددی کار گذاشت  اما کار گذاشتن کپسول پودری مهم‌تر و کاربرد آن ساده‌تر است. 

• در بازدیدهایی که به منظور بررسی رعایت نکات ایمنی در ساختمان داشته‌اید، آیا  این ضوابط رعایت شده است؟
ما برای دادن مجوز پایان کار، این موارد را بازدید می‌کنیم و در صورتی که کارشناس ایمنی رعایت ضوابط ایمنی را تایید کند، مجوز لازم را صادر می‌کنیم. باید بگویم در ساختمان‌هایی که  با ارتفاع کم و به سرعت ساخته می‌شوند این  ضوابط رعایت شده است. زمانی که کارفرما برای گرفتن پایان کار به شهرداری مراجعه می‌کند، شهرداری منطقه از ما استعلام می‌کند که آیا ضوابط ایمنی در مورد این ساختمان رعایت شده است یا خیر و در صورت تایید سازمان آتش‌نشانی به فرد پایان کار می‌دهد .

• مسئولیت رعایت این ضوابط برعهده‌ی چه کسانی است؟
 کسانی که قصد ساخت وساز دارند و آن‌هایی که هنوز برای پایان کار اقدامی انجام نداده‌اند، ملزم به رعایت دستورالعمل‌ها و ضوابط ایمنی ساختمان هستند. طبق بازدیدهای انجام شده باید بگویم ساختمان‌های جدید همه‌‌ی موارد را رعایت کرده‌اند و اگر کارفرما درحال ساخت مکان‌هایی چون هتل باشد سعی می‌کنیم ضوابط را سختگیرانه‌تر بررسی کنیم.

• با توجه به این‌که مجهز کردن ساختمان به تجهیزات ایمنی آتش‌نشانی برای کارفرما هزینه‌بر است، کارفرمایان چگونه با این ضوابط برخورد می کنند؟
هزینه‌ی تجهیزات ایمنی نسبت به کل هزینه‌ی ساختمان رقم ناچیزی است. اگر کل ساختمان بلند طبقه 5 میلیارد تومان هزینه داشته باشد، 20 میلیون تومان هزینه‌ی تجهیزات ایمنی است که چندان سنگین هم نیست. ضمن این‌که اغلب کارفرمایان از لحاظ رعایت مسایل ایمنی مشکلی ندارند  و90 درصد آن‌ها از این امر استقبال می‌کنند. زمانی‌که ما به نقشه ایراد می‌گیریم برای آن‌ها توضیح می‌دهیم و شرایط زمان حادثه را بازگو می‌کنیم تا نسبت به این امر توجیه شوند.

• آیا ساختمان‌هایی که در گذشته ساخته شده‌اند ملزم به رعایت دستورالعمل‌ها و ضوابط ایمنی هستند؟
ساختمان‌های قبل از سال 95  که دستورالعملی از ما نگرفته‌اند طبق روال قبل هستند  و دیگر ملزم نیستند این موارد را رعایت کنند چون کارفرما مجوز گرفته و ساختمان را ساخته است و ما نمی توانیم بگوییم که ساختمان را به هم بریز و موارد را طبق دستورالعمل اجرا کن چرا که کار سخت وهزینه‌بری است، اما برخی از ساختمان‌هایی که قبلا  ساخته ‌شده‌اند مشکلاتی دارند مثلا  سحاب فرهنگیان که چندین بلوک درکنار هم قرار گرفته‌اند به دلیل نوع سازه، عملیات آتش‌نشانی را سخت کرده‌اند. گاهی شده که ماشین از در مجتمع نتوانسته وارد شود یا داخل محوطه به گونه‌ای بوده که نردبان آتش‌نشانی نتوانسته باز شود و یا در اثر ورود ماشین سنگین آتش‌نشانی، زمین محوطه نشست پیدا کرده است. به نظر من لازم است  برای برقراری ایمنی بیش‌تر، تغییراتی در این ساختمان داده شود تا هنگام بروز حادثه جان ساکنان به خطر نیافتد.

• آیا در رابطه با آتش سوزی و به خطر افتادن جان ساکنان خاطره‌ای هم دارید؟
هفت ماه پیش پارکینگ ساختمانی در خیابان ابوحامد دچار آتش‌سوزی شد ودود ناشی از سوختن به طبقه‌ آخر رسید. همسایه‌ها که متوجه‌ حادثه شدند ساکن خانه را مطلع کردند  تا خود را نجات دهد. زمانی‌که ساکن خانه قصد داشت از راه پله پایین بیاید راه پله‌ها مانند دودکش دود را به سمت بالا برده و دود غلیظ اجازه نداد که طرف خود را به پایین برساند. با باز کردن در خانه دود وارد خانه شده  و خانم خانه که جان خود و کودکش را در خطر دید، بچه‌ی خود را از پنجره به پایین پرت کرد و مردم بچه را نجات دادند اما مادر که در اثر ترس و وحشت خود را به پایین پرت کرد، دچار چندین شکستگی  از ناحیه‌ی پا شد. دقایقی بعد که سازمان آتش نشانی رسید، آتش را خاموش کرد اما اگر این فرد نترسیده بود  و در را بسته بود ماموران اورا نجات می‌دادند و  اگر این ساختمان  به در "خود‌‌بسته‌شو" مجهز بود دود مانند دودکش به بالا سرایت نمی‌کرد و جان ساکنان به خطر نمی‌افتاد.

• سخن آخر: 
مردم به‌خصوص کارفرمایان باید بدانند که  ایمنی هم جزء ضوابط کار است و به طور حتم  رعایت این اصول می‌تواند در زمان حادثه جان انسانی  را از خطرنجات دهد.

 

مهدیه جعفری

15.6482