شنبه 17 خرداد 1399
  • شورا و شهر
  • شماره خبر: 9608974
  • 27 اردیبهشت 1399
  • 19:21
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
روابط‌عمومی، رکن اساسی در نظام ارتباطی و اطلاع‌رسانی است

شهردار کرمان در گردهمایی روز ملی ارتباطات و روابط‌عمومی:

روابط‌عمومی، رکن اساسی در نظام ارتباطی و اطلاع‌رسانی است

شهردار کرمان با اشاره به جایگاه و اهمیت روابط‌عمومی در عصر ارتباطات، روابط‌‌عمومی را رکن اساسی در نظام ارتباطی و اطلاع‌رسانی دانست.

به گزارش کرمان‌شهرآنلاین، سیدمهران عالم‌زاده در گردهمایی روز ملی ارتباطات و روابط‌عمومی، ضمن گرامیداشت این روز، به نقش روابط‌عمومی در افزایش و ارتقای آگاهی‌‌ آحاد جامعه، فرهنگ‌سازی و تنویر افکار عمومی اشاره کرد و گفت: روابط‌عمومی به‌عنوان اصلی‌ترین حلقه ارتباطی بین مردم و مسئولان، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.
وی روز ملی ارتباطات و روابط‌عمومی را فرصت مبارکی دانست تا همۀ فعالان عرصۀ ارتباطات برای توسعۀ ارتباطات اجتماعی و غنای معنوی و ارزشی این حرفۀ ارزشمند، با رعایت اخلاق، در حوزۀ عملکردی خود تلاش کرده و جایگاه این حرفه را در جامعه اسلامی ارتقا بخشند.
شهردار کرمان افزود: در واقع روابط‌‌عمومی به‌عنوان حوزه‌ای منسجم و هدفمند، با تلاش آگاهانه و مؤثر در جهت اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی، می‌تواند پلی برای ایجاد و حفظ ارتباط یک مجموعه با مردم باشد و نقش مهمی در پیشبرد اهداف یک نهاد یا سازمان، بهبود کیفی و کمی فعالیت‌ها و افزایش بهره‌وری نیروی انسانی ایفا کند.

رشد، بالندگي و تعامل سازمان‌ها و جامعه، هنر بزرگ روابط‌عمومي
عالم‌زاده با بیان این‌که نقش برجستۀ روابط‌عمومي در هر مجموعه‌اي به‌عنوان آينه‌اي شفاف در دريافت و انعكاس واقعيت‌ها بر كسي پوشيده نيست، گفت: رشد، بالندگي و تعامل سازمان‌ها و جامعه، هنر بزرگ روابط‌عمومي است.
وی افزود: بدون شک همکاران خدوم روابط‌عمومی، مشعل‌داران توسعۀ ارتباطی هستند و با الهام از دانش ارتباطات که الف‌بای آن، هم‌افزایی، هم‌اندیشی، همدلی و  هم‌سویی است، در مسیر اطلاع‌رسانی اقدامات و عملکرد سازمان و پیشبرد اهداف آن گام برمی‌دارند.
شهردار کرمان سرعت عمل در اطلاع‌رسانی را بسیار مهم و حائز اهمیت دانست و افزود: اما سرعت عمل نباید در صحت خبر خدشه‌ای وارد کند و اخبار باید با سرعت، صحت و درستی در اختیار مردم قرار گیرد.
عالم‌زاده افزود: باید در سازمان‌ها و مناطق شهرداری همدلی و همراهی یکپارچه در حوزۀ خبر و اطلاع‌رسانی وجود داشته باشد و از همۀ ظرفیت‌ها، ابزارها، امکانات موجود و به‌ویژه ظرفیت‌های مردمی استفاده شود تا به نتایج خوبی در این حوزه دست یابیم.
وی همچنین ایجاد بستری مناسب برای پاسخ‌گویی مسئولان به خواسته‌ها و سوالات مردم را لازم و ضروری دانست و افزود: آموزش نیز از مواردی است که در ارتقای روابط‌عمومی‌ها، نقش مهمی ایفا می‌کند.
شهردار کرمان در پایان به بیان راهبردهایی جهت انتشار اخبار و اطلاع‌رسانی در حوزه‌های مختلف شهرداری پرداخت.

عامل موفقیت هر مجموعه، وجود نیروی انسانی پویا، با انگیزه و متخصص
مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری کرمان نیز در این نشست با بیان این‌که امروز یک‌صدمین روز اطمینان شهردار کرمان به اینجانب و سپردن مسئولیت ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری کرمان به بنده است، ضمن تشکر از حُسن اعتماد شهردار کرمان گفت: عامل موفقیت هر مجموعه، وجود نیروی انسانی پویا، با انگیزه و متخصص است که به‌دلایل مختلف تعداد همکاران شاغل در این حوزه، از حدود ۲۵ نفر در آغاز دورۀ مدیریت شهری جدید، به ۱۰ نفر کاهش پیدا کرده بود.
سلمان متحدین افزود: در راستای ایفای نقش اصلی واحد ارتباطات و امور بین‌الملل، از آغازین روزهای شروع کار، بر گسترش فضای اطلاع‌رسانی تأکید شد تا در برنامۀ زمان‌بندی، همۀ اعضای شورای معاونان و مدیران شهرداری کرمان در حوزه‌های مختلف ایفای نقش کنند.
مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری کرمان بیان کرد: در این راستا با قرار مصاحبه با این عزیزان، زحمات همکاران در بخش‌های مختلف پوشش داده می‌شود.
متحدین برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی میز گفت‌وگو جهت حضور مدیران محترم برای ارائه عملکرد و بیان برنامه‌های پیشِ رو با حضور خبرنگاران واحد ارتباطات، نشریه کرمان‌شهر و سایت‌های وابسته به شهرداری کرمان و همچنین همکاران و کارشناسان ارتباطات را از دیگر برنامه‌های این حوزه دانست و گفت: این برنامه، برای رفع عدم اطلاع همکاران حوزۀ ارتباطات از برنامه‌های مختلف شهرداری و همزمان استخراج و انعکاس خبرهایی متنوع از شهرداری کرمان، در دستور کار قرار گرفته است.
وی افزود: بهره‌گیری از ظرفیت شبکه‌های اجتماعی و روش‌های نوین در ارتباطات مانند تولید انیمیشن، موشن‌گرافیک، اینفوگرافیک و تهیه و تولید گزارش عملکردهای مصور از روز اول در برنامه کاری قرار گرفت تا با بهره‌گیری از این ظرفیت، اطلاع‌رسانی مطلوب‌تری داشته باشیم.
مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری کرمان ادامه داد: همچنین عدم ارتباط مؤثر میان مدیریت ارتباطات مرکز و سایر بخش‌ها مشهود و مورد گلایۀ معاونان شهرداری و مدیران بود و واحدهای مختلف به خوبی از ظرفیت این مدیریت بهره نمی‌بردند که برای رفع این مشکل، فراخوان دوره‌های آموزشی علوم ارتباطات با هماهنگی معاونت محترم برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی آماده شده که به مناسبت امروز منتشر می‌شود تا افراد آموزش‌دیده، بازوان واحدهای مختلف ارتباطات در شهرداری کرمان باشند.
متحدین بیان کرد: تهیۀ کتابی با محتوای انتظارات و شرح وظایف دوسویۀ شهرداری کرمان و شهروندان فهیم کرمانی، برنامۀ بعدی این مدیریت است که با همکاری و هماهنگی همگان آماده و منتشر خواهد شد.
متحدین پیگیری و امکان‌سنجی برای راه‌اندازی واحد مدیریت فضای مجازی شهرداری کرمان را ازجمله دیگر مأموریت‌های شهردار کرمان به واحد ارتباطات و امور بین‌الملل دانست.
وی تهیۀ راهبرد مناسب برای ایفای نقش بخش بین‌الملل این مدیریت مانند زمینه‌سازی برای خواهرخواندگی شهر کرمان با شهرهایی که از نظر اقلیم، بافت جمعیت و احیاناً بافت اجتماعی با دیار کریمان سنخیت دارند و همچنین دعوت از سفرا و رایزنان فرهنگی کشورهای مختلف در برنامه‌های شهرداری کرمان برای اعطای لوح شهروند افتخاری و همچنین ایجاد بستر مناسب برای حضور سرمایه‌گذاران با حضور رایزنان کشورهای مختلف را نیز ازجمله اقدامات پیشِ روی این مدیریت دانست.

تجدید میثاق با شهدا و سیدالشهدای جبهۀ مقاومت
لازم به ذکر است؛ پیش از این آیین، شهردار کرمان به همراه اهالی ارتباطات شهرداری کرمان به مناسبت گرامیداشت روز ملی ارتباطات و روابط‌عمومی، با حضور در گلزار شهدای کرمان، با آرمان‌های بلند امام و شهدا و سیدالشهدای جبهۀ مقاومت، سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی، تجدید میثاق کردند.

نامگذاری سالن آمفی‌تئاتر شهرداری کرمان به نام «زنده‌یاد استاد محمد دانشور»
شهردار کرمان و کارشناسان ارتباطات شهرداری کرمان همچنین با حضور در آرامگاه «زنده‌یاد استاد محمد دانشور» نویسنده و روزنامه نگار که سال‌ها در حوزۀ مطبوعات و تاریخ‌نگاری فعالیت داشته و در سال 1328 اولین مدیر روابط‌عمومی شهرداری کرمان بوده، یاد و خاطرۀ این پیشکسوت روابط‌عمومی را گرامی داشتند.
همچنین طی مراسمی با حضور شهردار کرمان و خانواده «زنده‌یاد استاد محمد دانشور»، سالن آمفی‌تئاتر شهرداری کرمان به نام این پیشکسوت عرصۀ روابط‌عمومی نامگذاری شد.

62.4991