یک شنبه 28 مرداد 1397
نسخه آزمایشی
  • شورا و شهر
  • شماره خبر: 9606570
  • 20 اردیبهشت 1397
  • 10:55
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
رويکرد اين دوره‌ي شهرداري پياده محوري يا پياده گرايي است

مهندس ناصري مشاور شهردار کرمان:

رويکرد اين دوره‌ي شهرداري پياده محوري يا پياده گرايي است

مهندس ناصري مشاور شهردار و دبير کارگروه معماري وشهرسازي شهرداري کرمان گفت: دراين دوره‌ از مديريت شهرداري تاکيد خاصي بر پياده‌راه‌سازي وجود ندارد بلکه موضوع اصلي پياده محوري يا پياده‌گرايي است.

مهندس ناصري مشاور شهردار و دبير کارگروه معماري وشهرسازي شهرداري کرمان در گفت گو با خبرنگار کرمان‌شهرآن‌لاین، با تاکيد بر اين که در سال‌هاي متمادي با اجازه دادن به خودرو و تسلط آن بر شهر، مسايل و مشکلاتي را براي شهر ايجاد کرده‌ايم، افزود: ما با اين سيستم غلط به سمتي مي‌رويم که ‌آسمان آبي کرمان را به زودي از دست مي‌دهيم.

رضا ناصري  اجراي طرح پياده‌راه در ميدان شهدا و توحيد را از جمله رويکرد هاي شهرداري براي اختصاص فضايي بيش‌تر به عابر پياده ذکر و خاطرنشان کرد: اگر بخواهيم شهر را از اين وضعيت خارج کنيم بايد به کمک توسعه‌ي  فضاي شهري حرکت خودروها را محدود کرده و حيات و زندگي را به شهر برگردانيم که لازمه‌ي تحقق  اين امر، اين است که به صورت کلي در همه‌ي سطوح تصميم‌گيري براي شهر، اين روند را در پيش بگيريم و هدف‌مان و رويکردمان را از تسريع حرکت سواره به تسهيل حرکت پياده تغيير دهيم.

 ناصري خاطر نشان کرد: آن‌چه مسلم است اين است که بعد از اقدامات عمراني وکالبدي، شهرداري بايد اقدامات غيرکالبدي براي پويايي فضا انجام دهد که در غير اين ‌صورت پروژه شکست مي‌خورد؛ البته در کنار اين موارد جداره‌هاي ميدان نياز به بررسي دارند و معابر اطراف بايد ترميم شوند.

وي افزود: برگزاري نمايشگاه‌ها، جنگ‌شادي و جشن‌ها مخصوص فضاهاي شهري است و ما بايد اين قابليت را به ميدان برگردانيم پس لازم است در ابتداي امر ميدان را به لحاظ کالبدي به عنوان فضاي شهري آماده کنيم.

مشاور شهردار و دبير کارگروه معماري وشهرسازي شهرداري کرمان ادامه داد: بعد از اقدامات عمراني بايد به مرور اقدام به پذيرش فعاليت‌هاي متنوع کنيم مثلا از معاونت فرهنگي، اجتماعي شهرداري، سازمان‌هاي مردم نهاد و گالري‌هاي هنري در خواست ‌کنيم که از  اين فضا استفاده کنند.

وي درمورد تغييرات دردست اقدام براي آماده کردن ميدان شهدا و توحيد گفت: سيستم درخت‌کاري دراين دو ميدان  تغيير مي‌کند واز حالت نرم فضا به سخت فضا تبديل مي شوند و براي اجراي برنامه‌هاي خاص عناصر زائد حذف مي‌شوند .

وي تصريح کرد: در اين طرح علاوه بر اين‌که کف ميدان، سخت فضا مي‌شود، معبر دور ميدان هم تغيير مي‌کند به طوري که اگر قرار باشد ماشين وارد ميدان شود حضور آن با گذشته فرق دارد به طوري که به دليل ساختار معبر، ورود ماشين هم‌راه با کندي سرعت و سختي خواهد بود.

ناصري يادآورشد:  در طرح‌ پيشنهادي، شهرداري و استانداري هر دو مشاوراني داشتند که در چندين جلسه طرح‌هاي آنان بررسي شده اما هنوز تصميمي گرفته نشده است و احتمال دارد طرح سومي هم مطرح شود و يا يکي از اين دو طرح با اصلاحاتي انتخاب شوند.

 

مهديه جعفري

0