شنبه 17 خرداد 1399
  • جامعه
  • شماره خبر: 9608987
  • 30 اردیبهشت 1399
  • 18:48
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
سالانه ۱۸ میلیون تومان برای نگهداری یک نفر در زندان هزینه می‌شود

لزوم مشارکت همه‌ی نهادهای عمومی و حاکمیتی در پیشگیری از وقوع جرم؛

سالانه ۱۸ میلیون تومان برای نگهداری یک نفر در زندان هزینه می‌شود

رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: بحث پیشگیری از وقوع جرم یک مقوله‌ی فراقوه‌ای و حتی فراحاکمیتی است و همه‌ی نهادهای عمومی و حاکمیتی باید در امر سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و تعقیب اهداف پیشگیرانه در راستای پیشگیری از وقوع جرم همراهی کنند.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، یدالله موحد در جلسه‌ی شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان افزود: برای نگهداری یک نفر در زندان سالانه ۱۸ میلیون تومان هزینه می‌شود و نگهداری افراد در زندان علاوه بر هزینه‌ی بیت‌المال، خسارت‌های دیگری دارد که قابل شمارش نیست.
وی خاطرنشان کرد: در زمینه‌ی جلب مشارکت مردمی و نهادهای عمومی و حاکمیتی برای پیشگیری از وقوع جرم، اخیراً سامانه‌ی سجام (سامانه‌ی جامع ارتباط مردمی) راه‌اندازی شده که بر این اساس هر شهروند ایرانی یک دیده‌بان پیشگیری از جرم است و تاکنون بیش از شش هزار نفر در این سامانه ثبت‌نام کرده‌اند.
رییس کل دادگستری استان کرمان بیان کرد: در طرح «مصلحین» در استان کرمان حدود پنج هزار نفر با هدف صلح و سازش و پیشگیری از اختلافات آموزش دیده‌اند.
موحد تأکید کرد: باید به سمت پیشگیری از وقوع جرم برویم تا فرصت ارتکاب جرم از بین برود کما اینکه در زمینه‌ی بیماری‌ها نیز همه قائل به مقدم بودن پیشگیری بر درمان هستند.
وی یادآور شد: طرح «نماد»  (نظام مراقبت از دانش‌آموزان) با همکاری آموزش و پرورش با هدف کاهش آسیب‌های اجتماعی ازطریق آموزش مهارت‌های زندگی در مدارس در حال اجراست.

 

15.6253