شنبه 17 خرداد 1399
  • فرهنگ و هنر
  • شماره خبر: 9608967
  • 24 اردیبهشت 1399
  • 17:35
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
سامان‌دهی محله‌ی قلعه‌محمود را به‌طور جدی در دستور کار داریم

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمان:

سامان‌دهی محله‌ی قلعه‌محمود را به‌طور جدی در دستور کار داریم

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمان گفت: با توجه به تعلق خاطر مردم کرمان به محله‌ی قلعه‌محمود، سامان‌دهی این مجموعه‌ی تاریخی به‌عنوان پروژه‌ی هدف مرمتی در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، فریدون فعالی در جلسه‌ی گروه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان افزود: محله‌ی قلعه‌محمود با داشتن عناصر مهمی چون بازار تاریخی، حمام، تکایا و همچنین خانه‌های تاریخی و با توجه به موقعیت مناسبی که در بافت تاریخی کرمان و در مجاورت خیابان تجاری امام خمینی دارد، یکی از ظرفیت‌های توسعه‌ی این بخش از شهر کرمان است.

وی ادامه داد: بر همین اساس سامان‌دهی این محله در دستور کار مسئولان اجرایی شهر کرمان قرار گرفته و اداره‌کل میراث فرهنگی استان نیز به‌عنوان متولی بناها و بافت تاریخی، تاکنون اقدامات اجرایی نظیر مرمت پشت راسته‌ی بازار، مشارکت در مرمت قلعه‌محمود و سامان‌دهی و جداره‌سازی ضلع شرقی بازار قلعه‌محمود را انجام داده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمان خاطرنشان کرد: برای مرمت و سامان‌دهی بازار قلعه‌محمود کرمان از مشاوری بهره برده می‌شود که به‌صورت مشترک در دو حوزه‌ی میراث فرهنگی و شهرداری فعالیت دارد، دلیل این مسئله نیز جلوگیری از موازی‌کاری، دوگانگی و تعارض در اجرای این طرح است.

فعالی افزود: پس از اتمام عملیات مرمت بازار قلعه‌محمود، موضوع توانمندسازی محیط از مهم‌ترین مسایلی است که باید در دستور کار قرار بگیرد و به آن پرداخته شود.

وی ادامه داد: حوزه‌های سازمانی، مدیریتی و اداری باید ساختار را شکل دهند و دفتر تسهیل‌گری نیز باید با آماده ساختن امکانات، بستر را برای برگزاری جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها و حضور علاقه‌مندان فراهم آورد.

 

0