دوشنبه 20 مرداد 1399
  • اقتصاد
  • شماره خبر: 9608501
  • 21 بهمن 1398
  • 09:20
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
سهم تولید ناخالص داخلی استان ۳.۴ درصد است

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان:

سهم تولید ناخالص داخلی استان ۳.۴ درصد است

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: سهم تولید ناخالص داخلی استان کرمان از کل کشور ۳.۴ درصد است که حدود ۳۹.۷ درصد از این میزان مربوط به حوزه صنعت، معدن و تجارت است.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، مهدی حسینی‌نژاد در نشست شورای معادن استان کرمان افزود:  ۲۱ درصد از سهم حوزۀ صنعت، معدن و تجارت استان کرمان مربوط به صنایع، ۹ درصد در ارتباط با معادن و بیش از ۹ درصد مربوط به حوزۀ تجارت است که پیش‌بینی شده سهم معدن به ۱۱.۴ درصد در برنامۀ ششم توسعه برسد.

وی یادآور شد: بیش از ۸۰ میلیارد تومان اعتبار طی سال‌جاری از محل یک درصد فروش معادن و صنایع معدنی براساس بند الف ماده ۴۳ قانون برنامه ششم توسعه تاکنون در استان وصول شده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با بیان اینکه پیش‌بینی وصول ۱۰۰ میلیارد تومان را تا پایان سال از محل فروش معادن و صنایع معدنی داشتیم، افزود: شرکت صنایع مس ۴۷ میلیارد تومان و شرکت گهرزمین ۱۵ میلیارد تومان در این راستا پرداخت کرده‌اند.

حسینی‌نژاد ادامه داد: سهم شرکت گل‌گهر ۴۵ میلیارد تومان بوده که ۱۷ میلیارد تومان آن پرداخت شده؛ معادن فاریاب و اسفندقه از بخش یک درصد فروش تاکنون اعتباری پرداخت نکرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: قصد داریم با استفاده از ماده ۴۳ قانون برنامه ششم توسعه ۲۰ درصد حقوق دولتی معادن را در زمینۀ رشد و توسعۀ زیرساخت‌های استان هزینه کنیم.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان افزود: پیشنهاد ما این است که ۵۰ درصد از این اعتبار در زیرساخت‌ها و ۵۰ درصد دیگر در زمینۀ افزایش بهره‌وری، ایجاد صنایع معدنی، محیط زیست و افزایش صادرات و توسعۀ معادن استان هزینه شود.

حسینی‌نژاد بیان کرد: بهره‌بردارانی که برای بهره‌وری و صیانت از ذخایر معدنی، تحقیق و توسعه، اکتشاف و حفاظت از محیط‌زیست اقدام کنند، تا ۲۰ درصد از پرداخت حقوق دولتی معاف می‌شوند.

وی عنوان خاطرنشان کرد: صنایع ملی مس ۶۰۰ میلیارد تومان در قالب حفاظت از محیط‌زیست، ارتقای بهره‌وری، صادرات محصولات فرآوری‌شده و توسعه و بهداشت هزینه کرده که از محل ۲۰ درصد می‌تواند شامل معافیت شود و این اعتبار به استان بازگردد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان افزود: ۴۸۰ میلیارد تومان حقوق دولتی استان کرمان در سال‌جاری بوده که ۲۰ درصد از این میزان می‌تواند شامل معافیت مالیاتی شود و این اعتبار را در زیرساخت‌های استان هزینه کنیم و این موضوع باید به تصویب شورای معادن برسد.

حسینی‌نژاد تصریح کرد: اگر این اعتبارات به‌خوبی مدیریت شود سالانه هزار میلیارد تومان بابت حقوق دولتی می‌توانیم در استان کرمان هزینه کنیم.

وی یادآور شد: براساس ماده ۴۳ قانون معادن، حساب‌های بانکی و گردش مالی خرید و فروش معادن باید در استان‌های محل ذخایر معدنی باشد.

15.6313