دوشنبه 21 آبان 1397
نسخه آزمایشی
  • شورا و شهر
  • شماره خبر: 9606937
  • 10 مرداد 1397
  • 17:57
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
سیف‌الهی: آموزش در به‌روزرسانی اطلاعات کارکنان مؤثر است

کارگاه آموزشی «اصول تغذیه گل‌ها و گیاهان فضای سبز» برگزار شد

سیف‌الهی: آموزش در به‌روزرسانی اطلاعات کارکنان مؤثر است

کارگاه آموزشی «اصول تغذیه گل‌ها و گیاهان فضای سبز» در محل سالن سادات شهرداری برگزار شد.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری کرمان در حاشیه این کارگاه آموزشی که با مشارکت معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری، اداره‌کل امور شهری و شوراهای استانداری، سازمان همیاری شهرداری‌های استان و سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری کرمان برگزار شد، با بیان این‌که این دوره با هدف ارتقای آگاهی مسئولان و کارشناسان فضای سبز در حال برگزاری است، به مشکل کم‌آبی و خشک‌سالی‌های پی‌درپی در کرمان اشاره کرد و افزود: باید در این خصوص راه‌کار و چاره‌ای اندیشیده شود.

غلامرضا نژادخالقی به سیستم نوین آبیاری تحت فشار و جداسازی آب شرب از آب مخصوص آبیاری فضای سبز اشاره کرد و گفت: در این دوره‌ی آموزشی به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

وی با تأکید بر این‌که فضای سبز شهری می‌تواند در روح و روان شهروندان تأثیر زیادی داشته باشد، گفت: زیبایی منظر شهری می‌تواند در آسوده کردن روان شهروندان و تلاش برای انجام کارهای روزانه، نقش مؤثری داشته باشد.

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری کرمان با بیان این‌که این اولین دوره‌ی آموزشی مشترک بین شهرداری کرمان، اداره‌کل امور شهری و شوراهای استانداری و سازمان همیاری شهرداری‌های استان است، افزود: در طول سال نیز دوره‌های آموزشی متعددی با موضوعات مختلف عمرانی برگزار خواهد شد.

 

ضرورت آموزش و به‌روزرسانی اطلاعات کارکنان سازمان پارک‌ها و فضای سبز

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری کرمان نیز در این نشست با بیان این‌که آموزش، اولویت اصلی کار این سازمان در سال‌جاری است، افزود: آموزش کارشناسان و نیروهای فضای سبز هرساله در دستور کار این سازمان قرار داشته است.

ایمان سیف‌الهی ضمن اشاره به سیاست شهردار کرمان در برگزاری دوره‌های آموزشی و تلاش حوزه‌ی معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی در این خصوص گفت: آموزش می‌تواند در به‌روزرسانی اطلاعات نیروها و ارتقای فعالیت و عملکرد سازمان مؤثر باشد.

وی گفت: در این راستا با همت و همکاری معاونت برنامه‌ریزی و توسعه نیروی انسانی و امور شهری و شورای استانداری کرمان، کارگاه آموزشی «اصول تغذیه گل‌ها و گیاهان فضای سبز» به‌منظور تعالی و ارتقای سطح علمی کارشناسان فضای سبز شهرداری‌ها و فعالان بخش کشاورزی استان، خانه کشاورزی، مرکز آموزش علمی کاربردی سازمان جهاد کشاورزی و سازمان نظام مهندسی برگزار می‌شود.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری کرمان افزود: دکتر علی‌خان میرزایی، عضو هیأت علمی دانشکده کشاورزی کرج و راضیه بخشایی، کارشناس ارشد حشره‌شناسی، مدرسان این کارگاه آموزشی هستند.

سیف‌الهی عنوان این کارگاه آموزشی را «ایجاد مقاومت در برابر تنش‌ها با تکیه بر تغذیه گیاهان و مبارزه غیرشیمیایی با آفات» ذکر کرد.

وی با اشاره به این‌که از زمان تأسیس سازمان پارک‌ها و فضای سبز، هرساله دوره و کارگاه‌های آموزشی برای کارکنان این مجموعه و شهروندان در زمینه‌های مختلف ازجمله حفظ فضای سبز، آبیاری، خاک‌شناسی، تغذیه و مبارزه با آفات برگزار می‌شود، از تداوم این‌گونه دوره‌ها در طول سال‌جاری و سال‌های آتی خبر داد.

سیف‌الهی ضمن ابراز خرسندی از استقبال خوب شهرداری‌های استان از این دوره‌ی آموزشی، به حضور بیش از 120 نفر در این دوره‌ی آموزشی اشاره کرد.

 

تنش ناشی از خشک‌سالی منحصر به کرمان نیست

 دکتر علی ‌خان‌میرزایی، یکی از مدرسان این دوره‌ی آموزشی نیز با اشاره به این‌که شرایط محیطی در حال تغییر و جهان پیرامون ما با تنش‌هایی مواجه است، گفت: این موضوعات تنها منحصر به کرمان و ایران نیست و در سراسر دنیا شاهد این تغییرات هستیم که به موازات آن تحقیقاتی در سراسر جهان در این خصوص انجام شده و امیدواریم با آموزش و به‌کارگیری آن‌ها، اثرات این تنش‌ها را به حداقل برسانیم.

وی افزود: رسالت من در این دوره‌ی آموزشی این است که تحقیقات انجام‌شده را از کتابخانه‌ها و آرشیوها خارج کرده و در اختیار کارشناسان و مسئولان فضای سبز حاضر در این دوره‌ی آموزشی قرار دهم تا به‌صورت عملیاتی در عرصه به‌کار گرفته شود.

خان‌میرزایی ادامه داد: شوری خاک، کمبود آب، خشک‌سالی و دمای بالا، منحصر به این منطقه نیست و بسیاری از کشورها را درگیر خود کرده است.

وی گفت: بر همین اساس تلاش‌مان بر این است تا از تجارب محققان این عرصه استفاده و در مناطق خود بومی‌سازی کنیم.

این عضو هیأت علمی دانشگاه افزود: در این دوره‌ی آموزشی یک موضوع خاص، به‌طور مثال یک عنصر غذایی یا یک تنش خاص را به‌صورت عمیق باز کرده و مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد.

خان‌میرزایی در پاسخ به سوالی مبنی بر چگونگی حفظ فضای سبز شهر کرمان با توجه به کمبود آب گفت: ما انسان‌ها خیلی از موفقیت‌های صنعتی را با الگوبرداری از موجوداتی به‌دست آورده‌ایم که خودشان را با طبیعت سازگار کرده‌اند.

وی اضافه کرد: باید بپذیریم محدودیت آب، کمبود بارندگی و دمای بالای هوا جزء تنش‌های غیرقابل‌کنترل هستند و به‌جای آن‌که به فکر انتقال آب و یا تغییر گونه‌های گیاهی باشیم، نگاهی بومی داشته و از گیاهان بیابان‌های پیرامون این منطقه که حداقل دخالت انسان را دارند و به‌صورت طبیعی رشد می‌کنند، الگوبرداری کنیم.

خان‌میرزایی خاطرنشان کرد: این‌گونه استان‌ها باید بیشتر به سمت سازگاری با محیط و مدیریت منابع موجود پیش بروند.

 

ضرورت استفاده از سموم مبارزه با آفات غیرشیمیایی داخلی

 راضیه بخشایی، یکی دیگر از مدرسان این دوره‌ی آموزشی، با بیان این‌که 10 سال در زمینه‌ی نهادهای کشاورزی و واردات آن‌ها و به‌طور اختصاصی کنترل آفات شیمیایی فعالیت دارم، معرفی سموم غیرشیمیایی جهت مبارزه با آفات در فضای سبز شهری را یکی از مباحث این دوره‌ی آموزشی بیان کرد.

وی گفت: با توجه به این‌که سموم شیمیایی مشکلات زیادی را برای شهروندان به‌وجود می‌آورد، باید از سموم غیرشیمیایی موجود در کشور استفاده کرد.

بخشایی افزود: مدیران و کارشناسان فضای سبز به‌طور قطع با این سموم و تجهیزات آشنایی دارند، ولی شاید اطلاع چندانی از وجود و فروش این سموم در کشور نداشته باشند که در این دوره‌ی آموزشی تمام اطلاعات لازم به آن‌ها داده می‌شود و اطلاعات آن‌ها به‌روز خواهد شد.

وی گفت: تداوم این‌گونه دوره‌های آموزشی می‌تواند در به‌روز کردن اطلاعات کارشناسان فضای سبز نقش مؤثری داشته باشد.

15.6276