یک شنبه 19 مرداد 1399
  • فرهنگ و هنر
  • شماره خبر: 9608492
  • 16 بهمن 1398
  • 12:45
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
شنای پروانه پدران وقتی که پوست درخت گردو خون شد

مروری بر فیلم‌های جشنواره فجر که در کرمان اکران می‌شود

شنای پروانه پدران وقتی که پوست درخت گردو خون شد

علیرضا فدایی‌کرمانی- همزمان با برگزاری سی‌و هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر بر آن شدیم تا جهت آشنایی بیشتر مخاطبان و علاقمندان به سینمای ایران، فیلم‌هایی را که امسال در جشنواره فجر کرمان به صورت هم‌زمان با تهران، اکران می‌شود، اجمالا معرفی کنیم. در جدول اکران که در همین صفحه چاپ می‌شود، چهارده فیلم مشخص شده است که قرار است طی یک هفته پیش‌رو، هر روز در دو سانس در دوسینمای «مهتاب» و «آسیا» نمایش داده شود.

روز نخست
 فیلم‌های روز نخست: «پدران» به کارگردانی سالم صلواتی و «خون شد» ساخته مسعود کیمیایی است.
پدران، فیلمی است که در آن هدایت هاشمی، گلاره عباسی وعلیرضا ثانی فر و... بازی می‌کنند. داستان فیلم در موردرویارویی دو نسل است. در پدران، حادثه‌ای دو نسل را رو در روی یکدیگر قرار می‌دهد. اما فیلم دوم روز نخست، خون شد، سی و یکمین اثر مسعود کیمیایی است که در آن سعید آقاخانی، سیامک انصاری، لیلا زارع، نسرین مقانلو، هومن برق نورد، سیامک صفری و ...ایفای نقش می‌کنند. در توضیح داستان این فیلم آمده است: خون شد، به مثابه خانه‌ای قدیمی است که همه چراغ‌هایش خاموش بوده و هیچکس نیز در اتاق‌هایش ساکن نیست. در این میان یکی از ساکنین این خانه می‌آید و همه چراغ‌ها را روشن می‌کند …از نکات قابل توجه در خصوص فیلم خون شد، می‌توان به اعلام انصراف حضور در جشنواره ازسوی مسعود کیمیایی کارگردان و سعید آقاخانی بازیگر این فیلم اشاره کرد. تماشای این فیلم برای افراد زیر 12 سال مناسب نمی‌باشد. 

روز دوم
فیلم‌های روز دوم جشنواره، فیلم‌های، «ابر بارانش گرفته»، ساخته مجید برزگر و «درخت گردو» به کارگردانی محمد حسین مهدویان است. ابر بارانش گرفته، داستانش درباره سارا پرستار ۳۵ ساله و مجرب است که به بیمارانش کمک می‌کند تا آرام شوند. حتی آنها که امیدی به زنده ماندنشان نیست. در این فیلم نازنین احمدی، مزدک میرعابدینی و...به عنوان بازیگر حضور دارند. ابر بارانش گرفته، نهمین اثر مجیدبرزگر است که فیلم موفقی مثل «پرویز» را در کارنامه خود دارد. اما فیلم دوم روز دوم، درخت گردو، به کارگردانی محمد حسین مهدویان است که داستان فیلم با الهام از ماجرایی واقعی، در خلال بمباران شیمیایی شهر سردشت شکل گرفته‌است .این فیلم پنجمین فیلم بلند مهدویان به عنوان کارگردان است که آثار شاخصی مانند «ایستاده در غبار»، «ماجرای نیمروز» و «ترور سرچشمه» را در کارنامه خود دارد. در «درخت گردو»  مهرام مدیری، پیمان معادی، مینا ساداتی و مینو شریفی ایفای نقش می‌کنند.

روز سوم
 در روز سوم جشنواره دو فیلم «بی صدا حلزون» ساخته بهرنگ دزفولی زاده و «خوب بد جلف2» به کارگردانی پیمان قاسم‌خانی به نمایش در می آید. بی صدا حلزون، داستان زنی است که بین احساس و منطقش در حال تصمیم‌گیری است .در این فیلم هانیه توسلی، مهران احمدی،  پدرام شریفی،  محسن کیایی و  علیرضا جلالی تبار به عنوان بازیگر حضور دارند. خوب بد جلف2، تحت عنوان ارتش سری که در آن  پژمان جمشیدی،  سام درخشانی،  حامد کمیلی،  ریحانه پارسا، گوهر خیراندیش، فرهاد آئیش، امیرمهدی ژوله،  مارال فرجاد، شکیب شجره و ستاره پسیانی  ایفای نقش می‌کنند. داستان فیلم درباره سام و پژمان است که بار دیگر در فیلمی با یکدیگر همبازی می‌شوند، اما در پشت پرده فیلم اتفاقات مرموزی در جریان است.

روز چهارم
در روز چهارم جشنواره فیلم‌های «آبادان یازده 60» مهردادخوشبخت و «سینما شهر قصه» کیوان علی محمدی به نمایش در می‌آیند. در آبادان یازده 60، علیرضا کمالی، شبنم گودرزی، ویدا جوان و حمیدرضا محمدی و... ایفای نقش می‌کنند.این فیلم که تازه‌ترین محصول مرکز فیلم و سریال سازمان اوج است اثری متفاوت در حوزه دفاع مقدس به حساب می‌آید که به شروع جنگ ایران و عراق می‌پردازد. در خلاصه داستان این فیلم سینمایی آمده است: مردم غیور آبادان،  شهر در آستانه سقوط قرار گرفته است. اما فیلم دوم روز چهارم جشنواره سینما شهر قصه به کارگردانی کیوان علی محمدی است. در این اثر بازیگران چون: حامد کمیلی، آناهیتا درگاهی، هدیه تهرانی و جمشید مشایخی و..حضور دارند. در خلاصه داستان فیلم آمده است: سینما اونجوری نیست که شما فکر می‌کنید. شما هیچوقت نرفتید سینما، شما از سینما فقط برای خودتون یه چیزِ سیاهِ کثیف ساختید. برای یه بار هم شده برید سینما و فیلم خوب ببینید. ببینید که دنیاتون چقدر عوض می‌شه. سینما شهر قصه، پنجمین اثر کیوان علی محمدی به عنوان کارگردان است.

روز پنجم
 فیلم‌های روز پنجم جشنواره «پوست» بهمن و بهرام ارک و «شنای پروانه» محمد کارت است که هردو فیلم از آثار مطرح و مهم این دوره از جشنواره اند. در پوست، امید والا، عاشیق ولی عبدی، فاطمه مسعودی فر، جواد قامتی، محمود نظرعلیان و... بازی می‌کنند. موضوع این فیلم عشق، جادو و خرافه پرستی است و درباره خانواده‌ای است که شامل یک مادر و پسر هستند و زندگی آن‌ها به دلیلی دچار مشکل می‌شود .اما در شنای پروانه، که بی‌تردید جزو سه فیلم  مهم جشنواره امسال است بازیگرانی چون جواد عزتی، طناز طباطبایی، امیر آقایی، پانته‌آ بهرام، علی شادمان، نیره فراهانی، مهدی حسینی‌نیا، ایمان صفا، مه‌لقا باقری، نادر شهسواری و.. حضور دارند. فیلم‌نامه این فیلم که مضمونی اجتماعی دارد، توسط محمد کارت، حسین دوماری و پدرام پورامیری دو فیلم‌ساز کرمانی نوشته شده و در خلاصه داستان آن آمده است: در جنوب شهر، شنای پروانه طوفان به پا می‌کند. رسول صدرعاملی تهیه کننده این فیلم درباره این فیلم گفته است: همه کسانی که به هر دلیلی با فیلم‌های قبلی من «دیشب باباتو دیدم، آیدا و من، ترانه پانزده سال دارم» ارتباط برقرار کردند، مخاطب اصلی این فیلم خواهند بود، 

روز ششم
در روز ششم جشنواره فیلم‌های «تعارض»، محمدرضا لطفی و «عامه پسند» سهیل بیرقی به نمایش در می‌آیند. تعارض، دومین ساخته محمدرضا لطفی است که  سودابه بیضایی،  رضا بهبودی،  محمد صدیقی مهر،  حامد رحیمی نصر و پریسا محمدی درآن ایفای نقش می کنند. در خلاصه‌‌‌‌‌فیلم آمده است: احساس می‌کنم دیوونه شدم، یه جورایی به تمام دوربین‌های مداربسته که دارن آدم رو کنترل می کنن، حساسیت پیدا کردم، اونقدر توی این ماجرا غرق شدم که احساس می‌کنم پشت همه این دوربینا یه نفره، یه نفر که چهار چشمی داره منو نگاه می‌کنه!...اما در فیلم عامه پسند به نویسندگی و کارگردانی سهیل بیرقی که روز ششم به نمایش در می‌آید، فاطمه معتمدآریا، هوتن شکیبا و باران کوثری به عنوان بازیگر حضور دارند. فیلم به این موضوع می‌پردازد که اگر برخی رفتارهای عامه پسندی نداشته باشند از جامعه طرد می‌شوند. این فیلم سومین اثر این کارگردان است. فیلم قبلی بیرقی، «عرق سرد» نام داشت.

روز پایانی، 
در روز پایانی جشنواره فجر دو فیلم «خروج» ابراهیم حاتمی کیا و فیلم «مردن درآب مطهر» نوید محمودی به نمایش در می‌آید. خروج، بیست و یکمین ساخته ابراهیم حاتمی کیا بر طبق شنیده‌ها اثری متفاوت در کارنامه اوست. در این اثر حاتمی کیا  فرامرز قریبیان،  پانته‌آ پناهی‌ها، جهانگیر الماسی، گیتی قاسمی،  محمدرضا شریفی‌نیا، مهدی فقیه، سام قریبیان، محمد فیلی، آتش تقی پور و کامبیز دیرباز ایفای نقش می‌کنند. از نکات جالب این فیلم، بازی فرامز قریبیان آن هم با گریمی متفاوت می‌باشد. اما درفیلم مردن درآب مطهر، ساخته نوید محمودی کارگردان افغانستانی که فیلم قبلی او «چندمتر مکعب عشق» بود علی شادمان، ندا جبرائیلی، متین حیدری‌نیا، صدف عسگری، سوگل خلیق، علیرضا آرا، خیام وقار کاشانی و امیررضا رنجبران و.. بازی می‌کنند. فیلم، قصه‌ چند جوان مهاجر افغان را روایت می‌کند که قصد رفتن به اروپا را دارند.
شما را به دیدن همه این فیلم‌ها دعوت می‌کنیم و درپایان خالی از لطف نمی‌بینیم که یادآوری کنیم، بنا به گفته دبیرخانه جشنواره در کرمان، بلیط‌های فیلم‌ها از طریق سایت، پیش فروش شده اند اما علاقمندان می‌توانند جهت تهیه بلیط به صورت حضوری یک ساعت قبل از نمایش هر فیلم به گیشه سینما آسیا یا مهتاب مراجعه کنند.

 

 

15.6059