جمعه 9 خرداد 1399
  • شورا و شهر
  • شماره خبر: 9608138
  • 26 مهر 1398
  • 15:53
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
شهر سبز آب می‌خواهد

یدالله علی‌زاده، مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان:

شهر سبز آب می‌خواهد

محمدرضا احمدی - اشاره: امروزه مفهوم شهرها بدون فضای سبز مؤثر در اشکال گوناگون، قابل تصور نیست و پیامدهای توسعۀ شهری و پیچیدگی‌های معضلات زیست‌محیطی شهرها، وجود فضای سبز و گسترش آن را اجتناب‌ناپذیر کرده است. کمبود فضای سبز هم‌چنین می‌تواند اختلالات جدی در حیات شهر به‌وجود آورد؛ بنابراین، توجه به فضای سبز و توسعۀ آن در شهرها، بسیار ضروری به نظر می‌رسد. به همین منظور و برای آگاهی از وضعیت فضای سبز شهر کرمان، با یدالله علی‌زاده، مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان به گفت‌و‌گو نشستیم.

  جناب مهندس علی‌زاده! هم‌اکنون وضعیت فضای سبز شهر کرمان چگونه است و سرانۀ فضای سبز به ازای هر نفر کرمانی چند مترمربع است؟
در شهر کرمان 980 هکتار فضای سبز داریم که شامل 258 هکتار پردیسان قائم، 210 هکتار کمربند سبز و 510 هکتار فضای سبز محدودۀ شهر است.
سرانۀ فضای سبز شهر هم، 17.4 مترمربع است که با توجه به کم‌آبی کرمان، میزان مطلوبی است.
مجموعۀ تولید فضای سبز هم حدود 28 هکتار است که 10 هکتار آن فعال است. این مجموعه شامل گلخانه‌ها و کاشت انواع درخت -حدود چهار هکتار- است که درختانی ازجمله کاج، انواع سرو، زبان‌گنجشک و زیتون تلخ تولید می‌شود.

  به نظر می‌رسد یکی از مشکلات اساسی فضای سبز شهر کرمان، کمبود آب باشد، به نظر شما برای تأمین آب فضای سبز شهر کرمان چه راه‌حلی وجود دارد؟
تنها راه‌حل مشکل کم‌آبی فضای سبز شهر کرمان، اختصاص بخشی از فاضلاب شهری است که متأسفانه فاضلاب شهری را به‌طور کامل به میدکو داده‌اند تا پس از بهره‌برداری، تمام پساب فاضلاب را استفاده کند؛  درحالی‌که باید 30 تا 40 درصد از این آب را به شهرداری و فضای سبز شهر اختصاص می‌دادند؛ بنابراین، برای تأمین آب فضای سبز در آینده، مجبوریم آب را از میدکو خریداری کنیم که به هیچ‌‌وجه به‌صرفه نیست.
از 14 چاه زیرسطحی که داشتیم، حدود 10 چاه خشک شده؛ ضمن این‌که آب‌دهی پمپ‌ خیابان ابوحامد نیز 60 درصد اُفت کرده است. مجوز حفر 10 چاه هم گرفته شد که براساس سونداژی که شد، حدود 250 متر باید حفاری شود تا به آب برسیم که با این شرایط، کیفیت آب بسیار پایین خواهد بود.
برای حل مشکل کمبود آب برای آبیاری فضای سبز شهر کرمان، با مدیرکل آب و فاضلاب وزارت نیرو، دکتر موسوی، معاون امور عمرانی استاندار و مدیر آب و فاضلاب کرمان جلسه داشته‌ایم، اما چون پساب فاضلاب شهری به میدکو واگذار شده، امکان اختصاص بخشی از آن به فضای سبز شهر کرمان وجود ندارد، اما در هر حال پیگیر هستیم تا سهم فضای سبز شهر را از فاضلاب بگیریم؛ وگرنه قطعاً با مشکل بی‌‌آبی روبه‌رو خواهیم شد.
تغذیه چاه‌های عمیق هم از طریق فاضلاب سطح شهر تأمین می‌شود؛ بنابراین، با اجرای فاضلاب، چاه‌های آب مربوط به فضای سبز خشک خواهد شد؛ بنابراین، هیچ راهی به جز واگذاری بخشی از پساب فاضلاب به فضای سبز شهر وجود ندارد.
در تابستان امسال نیز، با توجه به این‌که آب شُرب شهر با کمبود مواجه شد و اولویت هم با آب شُرب بود، تمام کنتورهایی که داخل پارک‌ها داشتیم، قطع شد؛ بنابراین، مجبور شدیم از منابع طبیعی، ارتش و سپاه، تانکرِ آب‌رسانی بگیریم و فضای سبز شهر را با تانکر آبیاری کنیم.
اجرای شبکۀ آب خام هم در دستور کار است تا به‌طور مثال آب را از میدان آزادی به پردیسان قائم منتقل کنیم. برای این کار طرح هم آماده نبود که یک‌ماه پیش مناقصه برگزار کردیم، شرکت پیمانکار مشخص شد و قرار است به‌زودی شبکۀ آب خام طراحی شود؛ ضمن این‌که هشت میلیارد تومان هم جناب شهردار اختصاص دادند تا لوله و اتصالات برای طرح آب خام خریداری شود که با این کار، تانکرها حذف می‌شود و می‌توانیم آب را منتقل کنیم تا دورۀ آبیاری کاهش پیدا کند.
الان، دو خط لولۀ 250 پلی‌اتیلن از رفیوژ وسط بولوار 22 بهمن و بلدالامین به سمت پردیسان قائم در حال نصب است و یک قرارداد هم منعقد شده تا آبِ بدونِ کیفیتِ برج اول را که 10 لیتر بر ثانیه است، واگذار کنیم و 10 لیتر بر ثانیه در ورودی آرامستان، آب تحویل بگیریم.
این اقدامات برای این است که باید آب 205 هکتار بوستان گردشگری، فضای سبز بام کرمان، بیش از 200 هکتار فضای سبز آرامستان جدید و پارک آرامش که در بزرگراه اجرا می‌شود، تأمین شود.

  آیا برای آبیاری فضای سبز شهر از آبیاری قطره‌ای و تحت‌فشار هم استفاده شده است؟
بله، کمربند سبز به‌طور کامل به‌صورت آبیاری قطره‌ای آبیاری می‌شود که هم‌اکنون نیز در حال به‌سازی است
آبیاری قطره‌ای در بولوار جمهوری و پردیسان قائم هم در حال اجراست. در پردیسان قائم پیشنهاد دادیم آبیاری زیرسطحی اجرا شود که 6.5 میلیارد تومان هم برای اجرای آن تخصیص یافته است. در آبیاری زیرسطحی، لوله و اتصالات زیر خاک قرار می‌گیرد؛ بنابراین، از سرقت آن جلوگیری می‌شود، کوددهی هم از طریق آبیاری زیرسطحی انجام می‌شود و پِرت آب هم نداریم.
هم‌چنین تقریباً عمدۀ پارک‌ها از طریق آبیاری قطره‌ای، آبیاری می‌شود.

  آقای علی‌زاده! آقای مهندس مشرفی، عضو شورای اسلامی شهر کرمان در یکی از جلسات شورا اعلام کردند که 130 درخت در پردیسان قائم خشک شده، آیا واقعاً این تعداد درخت در پردیسان قائم خشک شده است؟
آمار 130 درخت خشک‌شده را خودمان اعلام کردیم. وقتی وارد سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شدم، از همکاران درخواست کردم آمار درختان خشک‌شدۀ پردیسان قائم را اعلام کنند که بخشی از این آمار، مربوط به سال‌های گذشته هم بود؛ ضمن این‌که به هر حال درخت، موجود زنده است و عمرش به پایان می‌رسد.
در ادامه، پس از این‌که مشخص شد چه تعداد از درختان پردیسان قائم خشک شده، قطع این تعداد درخت در دستور کار قرار گرفت و ازسوی دیگر، واکاری درختان آغاز شد که سال گذشته حدود 4000 درخت واکاری شده است. امسال نیز واکاری درختان در دستور کار قرار دارد که از یک ماه آینده شروع خواهد شد.
طی سال‌های گذشته حدود 8000 درخت واکاری شده و واکاری کمربند سبز هم امسال ادامه دارد. 

  جناب مهندس! آیا گونۀ مورد نظر برای کاشت در بولوار جمهوری‌اسلامی مشخص شد؟
خیر، علی‌رغم این‌که تاکنون، حدود 15 جلسه با اساتید دانشگاه داشتیم، ولی متاسفانه نتیجه‌ای حاصل نشده است، اما آنچه که در جلسات نتیجه‌گیری شد، این است که می‌توانیم از پنج تا شش گونۀ درخت، یا حتی درخت نارون، در بولوار جمهوری‌اسلامی استفاده کنیم. البته کیفیت آبِ بولوار جمهوری‌اسلامی پایین است؛ بنابراین، باید از درختی استفاده کنیم که سازگاری مناسب را داشته باشد.
سال گذشته با هم‌فکری اساتید دانشگاه، تعدادی درختچه در بولوار جمهوری‌اسلامی کاشته شد؛ ضمن این‌که چمن موجود در بولوار جمهوری‌اسلامی هم، بیشتر علف هرز است که باید حذف شود.
جابه‌جایی درختان هم موضوع دیگری است که در دستور کار قرار دارد. برای این کار، قرار است از تجربۀ شهرداری اصفهان برای جابه‌جایی درختان استفاده ‌کنیم. اکنون، در اجرای طرح ترافیکی سه‌راه شرف‌آباد، بیش از 200 درخت را باید قطع کنیم که قرار است با شیوه‌ای که شهرداری اصفهان به کار برده، این تعداد درختان را به بولوار جمهوری‌اسلامی منتقل کنیم.

  اجرای ادامۀ کمربند سبز در چه مرحله‌ای است؟
الان، حدود 287 هکتار از کمربند سبز اجرا شده، اما برای ادمۀ اجرای کمربند سبز، ابتدا باید آب مورد نیاز تامین شود؛ چراکه اگر آب نداشته باشیم، نمی‌توانیم فضای سبز شهر و کمربند سبز را گسترش دهیم.

  مشکل درختان بولوار جهاد چیست؟
متأسفانه زمانی که بولوار جهاد تعریض شده، خیابان به‌طور کامل زیرسازی شده است؛ بنابراین، ریشۀ درختان نمی‌تواند در خاک نفوذ کند.
در بولوار جهاد، سال گذشته گوده‌برداری کردیم و 130 درخت کاشتیم که خوشبختانه مشکلی ندارند؛ بقیۀ گوده‌برداری و کاشت درخت در بولوار جهاد نیز امسال اجرا می‌شود.

  جناب مهندس! آقای دکتر ارجمند، عضو شورای اسلامی شهر کرمان، بر برگزاری جلسات کمیسیون ماده هفت تأکید زیادی دارند، در خصوص این کمیسیون توضیح دهید.
برای قطع هر درخت در شهر، باید مصوبۀ کمیسیون ماده هفت گرفته شود. کمیسیون ماده هفت در سال‌های گذشته فعال نبود؛ بنابراین، پس از بازدید، درخت مورد نظر قطع می‌شد، اما اکنون، برای قطع هر درخت، باید مجوز کمیسیون ماده هفت صادر شود. علاوه بر آن، در بازدید نیروهای مناطق پنج‌گانه برای صدور پروانۀ ساختمانی هم، باید فضای سبز جانمایی شود؛ ضمن این‌که اگر درخت یا فضای سبزی وجود داشته باشد، باید حفظ شود.

0