دوشنبه 22 مهر 1398
  • شورا و شهر
  • شماره خبر: 9607912
  • 17 تیر 1398
  • 13:55
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
ضرورت ارایۀ شفاف و بدون تبعیض خدمات شهری

در نشست شورای اسلامی شهر کرمان تأکید شد:

ضرورت ارایۀ شفاف و بدون تبعیض خدمات شهری

نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان با مراسم تحلیف آخرین عضو علی‌البدل این نهاد محلی در محل خانه شهر برگزار شد.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، رییس شورای اسلامی شهر کرمان در این نشست ضمن اشاره به استعفای فتح‌الله مؤیدی از اتاق اصناف و نامه فرمانداری مبنی بر عضویت وی در شورای اسلامی شهر کرمان گفت: توفیقی نصیب ما شد تا از تجربیات آقای مؤیدی از پیش‌کسوتان شورای اسلامی شهر، در مدت‌زمان باقی‌ماندۀ شورا استفاده کنیم.

محمد فرشاد هم‌چنین از اِعمال ضریب کاهندۀ عوارض در آینده‌ای نزدیک خبر داد و خاطرنشان کرد: در ابلاغ و اِعمال عوارض شهری در طول سال‌های گذشته كارشناسي صورت نمی‌گرفت؛ هم‌چنین تفاوت امروز در نرخ عوارض به‌دلیل اضافه‌شدن دفترچۀ دارايي با فرمول علمي و قيمت‌هاي جديد است که در جلسات مستمر و کارشناسی کمیسیون‌های حقوقی و بودجه شورا بازنگری و کاهش‌هایی در زمینۀ بهای خدمات ایمنی، هزینۀ بازدید و عوارض نوسازی صورت گرفت.

وی حفظ کرامت شهروندان در پرداخت هزینه‌های خدمات شهری را خواستار شد و گفت: باید در زمینۀ هزینه‌کرد پول شهروندان در حوزۀ عمران شهری، شفاف‌سازی شود و خدمات ارائه‌شده بدون تبعیض باشد.

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر کرمان هم‌چنین از برگزاری نشست مشورتی رؤسای کمیسیون‌های معماری و شهرسازی شوراهای اسلامی کلان‌شهرها و مراکز استان‌ها در تهران در هفتۀ گذشته خبر داد و خاطرنشان کرد: در این نشست، نظام‌نامه‌ای تصویب شد تا سه کمیسیون شهرسازی، معماری و بازآفرینی شهری شوراها در مسیر بالندگی و توسعۀ شهرهای مراکز استان‌ها مصوباتی داشته باشند.

رامین ارجمند کرمانی هم‌چنین به تصمیم‌گیری در زمینۀ برگزاری فصلی این نشست در مراکز استان‌های کشور اشاره و بیان کرد: رصدخانۀ شهرداری تهران به‌عنوان مرکز آمار و اطلاعات شهر تهران، تمام فعالیت‌های شهریِ پایتخت را رصد کرده و هرگونه اقدام در کمیسیون ماده 5 در این مرکز قابل رویت است.

وی از انتخاب علی خدادادی به‌عنوان نمایندۀ شورای اسلامی شهر کرمان خبر داد و افزود: در زمینۀ لايحۀ بودجۀ ٩٨ مصوبه‌ای تدوین شده تا در راستای جبران کسری پارکینگ در مناطقی كه با شرایط ویژه، باید پاركينگ واگذار شود، كميته‌ای متشکل از شهردار، معاون شهرسازی منطقه شهری، نماینده شهرداری مرکزی و عضو شورا تشکیل شود.

منصور ایرانمنش عضو شورای اسلامی نیز با اشاره به خشک شدن درختان شهر گفت: ضروری است شورای اسلامی شهر با تشکیل کمیته‌ای به موضوع خشک‌شدن درختان در مناطق مختلف شهر به‌صورت ویژه ورود کند.

وی نظارت بیشتر سازمان فضای سبز، سیما و منظر شهری را خواستار شد و افزود: خدمات حوزه فضای سبز شهر کرمان به شرکت‌هایی واگذار شده که توانایی لازم برای حفظ و نگهداری فضای سبز را نداشتند.

وی بررسی کارشناسی این موضوع ازسوی شهرداری را ضروری دانست و تأکید کرد: انسجامی در وظیفه حفظ، توسعه، اجرا و نظارت واحدهای فضای سبز مناطق وجود ندارد و نیازمند نظارت بیشتر سازمان است.

ایرانمنش هم‌چنین با انتقاد از دیده نشدن سهم شهرداری از آبیاری شرکت بوتیاصنعت گفت: توسعۀ شبکۀ آب خام شهر کرمان نیز نیازمند نگاه کارشناسی شهرداری است.

در ادامه، علی خدادادی، رییس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت و محیط زیست شورا اظهار داشت: دغدغۀ اعضای شورای اسلامی شهر کرمان درباره خشک شدن درختان مناطق مختلف شهر در جلسه‌ای با حضور شهردار کرمان و رییس سازمان فضای سبز، سیما و منظر شهری شهرداری بررسی می‌شود.

هم‌چنین علی‌اکبر مشرفی، عضو شورای اسلامی شهر کرمان با بیان این‌که استفادۀ پاکبانان از جاروی پلیمری سرطان‌زاست گفت: پیشنهاد می‌شود از جاروهای گياهي يا مويي استفاده شود تا آسیب کمتری به محيط زيست زده شود.

وی با اشاره به حادثه‌خیز بودن میدان سرآسیاب نیز افزود: آمار تصادفات در این منطقه بالاست و نیازمند بررسی و رفع آسیب‌های موجود است.

فتح‌الله مؤیدی، عضو دیگر شورای اسلامی شهر نیز افزایش جهشی عوارض شهری را خلاف سياست‌هاي دولت دانست و تأکید کرد: در شرایطی که فشار زیادی به مردم وارد می‌شود و اقشار مختلفی از اوضاع اقتصادی ناراضی هستند، تقاضا دارم تصمیماتی اخذ شود که مردم کمتر آزار ببينند.

هم‌چنین رییس کمیسیون حمل‌ونقل و عمران شورای اسلامی شهر کرمان با اشاره به نامه ارسالی سازمان همیاری‌ها و دهیاری‌های شهرداری‌ها گفت: استفاده از اوراق مشارکت در راستای توسعه حمل‌ونقل عمومی ضروری است.

محمدجواد کامیاب با بیان این‌که شورای اسلامی شهر کرمان در جلسات گذشته با کلیات آن موافقت کرده است، افزود: شورای شهر پیشنهاد می‌کند طرح ازسوی شهرداری مطالعه و استفاده از نوع سیستم مالی آن مشخص شود.

حسین چناریان، رییس کمیسیون برنامه و بودجه و منابع پایدار شورا نیز با اشاره به 12 تقاضای خرید لچکی و طرح آن‌ها در کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر گفت: در فرآیند قیمت‌گذاری، اعمال نظر کارشناسان قانونی و قابل اطمینان است.

هم‌چنین زهرا لری، عضو دیگر شورا با بیان این‌که برگزاری جشنواره‌های فرهنگی‌هنری نیازمند ایجاد زیرساخت‌های مناسب در اماکن و فضاهای عمومی شهر است، گفت: طراحی جشنواره‌های مختلف و برنامه‌ریزی در زمینه نشاط و شادابی اجتماعی، نیازمند شناخت و بررسی جامعه هدف شهر کرمان است.

وی داشته‌های موجود در این زمینه را شایسته مردم کرمان ندانست، اما افزود: باید برنامه‌های مناسبی در شأن مردم کرمان اجرا شود.

لری هم‌چنین اظهار داشت: شهرداری از جیب مردم برای اجرای این‌گونه جشنواره‌ها هزینه می‌کند و باید این فرصت را تأثیرگذار و ماندگار کند.

لری با اشاره به نیاز اولیه شهر کرمان به لکه‌گیری و آسفالت معابر گفت: مشکلات شهر کرمان خیلی جدی است، اما تنها بخشی از آن در رسانه‌ها منعکس می‌شود.

وی با اشاره به نیازمندی‌های شهر کرمان در حوزه لکه‌گیری آسفالت، فضای سبز و سیما و منظر شهری گفت: بازخورد آبرو و اعتبار شهر کرمان در جشنواره‌های فرهنگی مهم است.

در پایان نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان، مقرر شد اولین جلسه شورا در شهریورماه به انتخاب هیأت‌رییسۀ جدید اختصاص یابد. هم‌چنین تشکیل کمیسیون نظارت و حقوقی و تلفیق کمیسیون‌های فرهنگی و اجتماعی مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.

در این نشست رامین ارجمند کرمانی با شش رأی موافق، سه رأی مخالف و دو رأی ممتنع به عنوان نائب‌رییس شورای اسلامی شهر کرمان انتخاب شد.

سیدمحمدرضا میرحسینی نیز با هشت رأی موافق، دو رأی مخالف و یک رأی ممتنع، نمایندۀ شورا در شورای اسلامی شهرستان شد.

هم‌چنین حسین چناریان با هفت رأی موافق، سه رأی مخالف و یک رأی ممتنع، به‌عنوان سخنگوی شورای اسلامی شهر کرمان معرفی شد.

0