جمعه 9 خرداد 1399
  • شورا و شهر
  • شماره خبر: 9608196
  • 22 آبان 1398
  • 11:50
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
ضرورت بومی‌سازی سیاست‌های کلان در شورای اسلامی شهر کرمان

در نشست شورای اسلامی شهر کرمان مطرح شد:

ضرورت بومی‌سازی سیاست‌های کلان در شورای اسلامی شهر کرمان

نشست شورای اسلامی شهر کرمان، دوشنبه‌شب هفتۀ جاری با حضور رییس و سایر اعضای شورا و شهردار کرمان برگزار شد.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، محمد فرشاد، رییس شورای اسلامی شهر کرمان در این نشست ضمن تبریک میلاد پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله و بزرگداشت هفته وحدت گفت: اعضای شورای اسلامی شهر کرمان از رییس جمهور محترم تقاضا دارند اعتبار اختصاص‌یافته به پروژه‌های عمرانی شهر کرمان در سفر دور قبل هیأت دولت، به 100 میلیارد تومان افزایش یابد.

در ادامه، رییس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورا با اشاره به گذشت یک‌سال‌ونیم از پایان پروژه تقاطع غیرهم‌سطح شهید بهشتی (پل سیدی) گفت: پیمان‌کار این پروژه در موعد مقرر کار را تحویل داده، اما صورت‌وضعیت قرارداد هنوز مشکل قانونی دارد.

محمدجواد کامیاب با بیان این‌که براساس قانون، ده درصد قرارداد پیش‌بینی شده است، افزود: اما در قرارداد جدید، این مبلغ 23 درصد پیش‌بینی شده است.

وی پیشنهاد داد مازاد این مبلغ از محل اقلام فاکتوری و اعتبارات داخلی شهرداری به پیمان‌کار پرداخت شود.

هم‌چنین رییس کمیسیون اجتماعی، جوانان و ورزش شورا با اشاره به برگزاری انتخابات هیأت مشاوران جوان گفت: 56 نفر از جوانان برگزیدۀ شهر کرمان در نشستی توجیهی و با حضور اعضای شورای اسلامی شهر از هفتۀ اول آذرماه، کار خود را در کنار شورای پنجم آغاز می‌کنند.

احمد حسن‌زاده از مشخص‌شدن هیأت رییسه کمیته‌های تخصصی مشاوران جوان خبر داد و اظهار امیدواری کرد از نقطه‌نظرات این جوانان در امور مختلف شهری استفاده شده و زمینۀ رشد و شکوفایی آن‌ها نیز فراهم شود.

رییس کمیسیون گردشگری و اصناف شورا نیز با بیان این‌که ضروری است مصوبات شورای اسلامی شهر در زمینۀ گردشگری ازسوی شهرداری بهتر اجرا شوند، گفت: در نشست این کمیسیون مصوب شد برای ادارۀ بهتر حوزۀ گردشگری شهرداری، مدیریتی مستقل در مجموعۀ دفتر شهردار شکل گرفته، یا ادارۀ گردشگری معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری به‌طور جدی تقویت شود تا مصوبات کمیسیون گردشگری تا قبل از پایان سال‌جاری بهتر اجرا شوند.

در ادامۀ این نشست، علی خدادادی، رییس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت و محیط زیست شورا با اشاره به زمین متعلق به مادر یکی از شهدا در شهرک صنعتی گفت: براساس مصوبۀ ابتدای سال شورای شهر، املاک واقع در شهرک صنعتی که متعلق به شهرداری بوده، اما توسط سودجویان تملک شده بودند، در مهلتی شش‌ماهه و با تقسیط و تخفیف به مالکان واگذار شده است، اما کمیسیون پیشنهاد دارد این مهلت شش‌ماهه برای این مورد استثنایی افزایش یابد.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه و منابع پایدار شورا نیز گفت: حکم صادرشده دربارۀ زمین‌های تصرف‌شده در این منطقه، قلع‌ِ قمع بود که با توجه به تبعات اجتماعی اجرای این حکم، مقرر شد املاک با قیمت کارشناسی و با امتیاز تخفیف و تقسیط به همان افراد فروخته شود که این مصوبه شش‌ماه فرصت اجرا داشت.

منصور ایرانمنش، عضو شورای اسلامی شهر کرمان نیز با بیان این پیشنهاد که اعطای امتیازات به خانوادۀ شهدا به لحاظ حُرمت آن‌ها تا زمان نهایی‌شدن اعلام نشود، گفت: بهتر است این پرونده در شهرداری دوباره بررسی شده و گزارش نهایی به شورا اعلام شود.

وی تعیین‌تکلیف زمین‌های گودبرداری شده و در حال ساخت‌وساز را ازسوی شهرداری خواستار شد و افزود: این مناطق برای شهروندان خطرات جانی در پی دارد.

هم‌چنین رامین ارجمندکرمانی، رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورا با بیان این‌که اراضی تصرف‌شده در شهرک صنعتی کاربری صنعتی داشتند، گفت: این کاربری که باید حفظ می‌شد، در سال‌های اخیر تغییر کرده است.

فتح‌الله مویدی، عضو دیگر شورا نیز درخواست بنیاد بناهای ماندگار شهرداری مبنی بر افزایش میزان مشارکت شهرداری در هزینه‌کردهای مجموعۀ خیریۀ آشیانه علی علیه‌السلام را مطرح کرد که مورد موافقت اعضای شورا و شهردار قرار گرفت.

در ادامه، علی‌اکبر مشرفی، دیگر عضو شورای اسلامی شهر با اشاره به وضعیت نامناسب ترافیک سه‌راهی شرف‌آباد گفت: ضروری است اصلاح ترافیکی این منطقه برای تسهیل در عبور و مرور شهروندان مورد توجه کارشناسان شهرداری قرار گیرد.

وی افزود: با توجه به سفر هیأت دولت به کرمان و تشکیل جلسه توسعه و سرمایه‌گذاری استان با حضور رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، پیشنهاداتی در حوزۀ درآمد پایدار شهرداری را در دستور کار قرار داده و ارائه دهیم تا طرح مناسبی برای سرمایه‌گذاری با هدایت شهردار کرمان در این دوره به نتیجه برسد.

هم‌چنین رییس کمیسیون فرهنگی، هنری و بانوان شورا ضمن تقدیر از شهردار کرمان و ‌همکاران وی در معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری درخصوص برگزاری اولین جشنوارۀ‌ خانوادگی محله به محله گفت: از شهردار درخواست می‌شود آیین‌نامۀ واگذاری مراکز فرهنگی شهرداری به بخش خصوصی را به شورا ارسال کنند تا فرصت مناسبی برای پرداختن به آن فراهم شود.

زهرا لری با بیان این‌که زمان آن رسیده تا شهر کرمان از معضل ترافیک نجات یابد، افزود: در حالی که شهر یزد در مجاورت کرمان پنج دستگاه BRT دارد، کرمان از حمل‌ونقل انبوه‌بر محروم است.

وی با اشاره به افزایش جمعیت شهر کرمان و هم‌چنین آلودگی هوا در سال‌های اخیر افزود: پیشنهاد می‌شود در فرصت حضور رییس جمهور و هیأت دولت در استان، سهم کرمان را از اعتبارات دولتی در زمینۀ قطار سبک شهری را به‌عنوان مطالبۀ مردم کرمان مطرح کنیم.

لری هم‌چنین بر فرهنگ‌سازی استفاده از دوچرخه با توجه به ساخت دو مسیر دوچرخه‌سواری در شهر کرمان تأکید کرد.

رییس کمیسیون فرهنگی، هنری و بانوان شورا راه‌اندازی مجموعۀ مدیریت بحران شهرداری را ضروری دانست و افزود: با توجه به زلزله‌خیزبودن کرمان، مشارکت گروه‌های مختلف علمی و رفع نیازهای این مجموعه در دستور کار شهرداری قرار گرفته و گزارش مبسوطی از فعالیت‌های آن به شورا ارسال شود.

رییس شورای اسلامی شهر هم در این زمینه پیشنهاد داد در جلسۀ کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر، ترافیک شهر کرمان و توان و اختیارات شورای شهر و شهرداری مورد بحث قرار گرفته و طرح‌ها و پیشنهادهای لازم بررسی شوند.

رییس کمیسیون برنامه، بودجه و منابع پایدار شورا ارسال به‌موقع پیشنهادهای بودجۀ سال 99 شهرداری را ضروری دانست و گفت: لازم است در جلسه‌ای با  حضور اعضای شورا و مدیران و کارشناسان این حوزه، پیشنهادهای بودجۀ سال آینده طرح و بررسی شوند.

حسین چناریان با اشاره به فرا رسیدن زمان بودجه‌ریزی سال 99 افزود: بررسی موارد اصلاحی بودجه سال گذشته و اعتراضات و اشکالات آن، نیازمند اختصاص زمان بیشتر است تا ایرادات لوایح درآمدی در این دوره کاهش یابد.

به گفتۀ وی با مصوبۀ کاهش عوارض پسماند و عدم افزایش عوارض کسب‌وپیشه سال 98، هم خواستۀ اصناف کرمان برآورده شده و هم بودجۀ سال آینده محقق می‌شود.

چناریان هم‌چنین از اصلاح بهای خدمات تنظیف و حمل و دفع زبالۀ واحدهای مسکونی در بررسی لوایح درآمدی حوزه معماری و شهرسازی خبر داد و خاطرنشان کرد: بهای عوارض خدمات ایمنی و آتش‌نشانی واحدهای مسکونی نیز کاهش یافته است.

رییس شورا نیز در این زمینه افزود: مصوبات کمیسیون برنامه و بودجه که ازسوی هیأت انطباق فرمانداری رد شده بود، با عنوان اصلاح و لغو و معافیت مورد تأیید و تصویب قرار گرفت.

هم‌چنین احمد حسن‌زاده با بیان این‌که وظیفۀ شورای شهر، سیاست‌گذاری است، پیشنهاد داد سیاست‌های سال آینده مشخص شده و به‌عنوان سند بالادستی در دستور کار مدیریت شهری کرمان قرار گیرد.

وی افزود: ضروری است سیاست‌های کلان نیز در شورا بومی‌سازی شده و در راستای تدوین بودجه به شهرداری ابلاغ شود.

رییس کمیسیون معماری، شهرسازی و حاشیه‌نشینی شورا نیز با بیان این‌که موضوع لچکی‌ها در این کمیسیون بر پایه مسایل شهری تحلیل می‌شود، گفت: در برخی موارد لچکی‌ها و پخ‌ها در معابر عمومی واقع شده و ضروری است فضا و معابر شهری در تصمیم‌گیری‌ها لحاظ شود.

رامین ارجمند کرمانی با اشاره به اعتراض شهروندان و مراجعۀ آن‌ها به شورا در زمینۀ قدرالسهم املاک زیر 500 متر افزود: اعضای کمیسیون معماری و شهرسازی و حتی دیگر اعضای شورای شهر کرمان در این جلسات تخصصی شرکت کرده و پس از بررسی موراد حقوقی و قانونی موجود، به این نتیجه رسیدند که این مورد نیازمند مصوبه‌ای دیگر است.

وی با بیان این‌که مالکان املاک تفکیک‌نشده باید پس از تصویب طرح تفضیلی به شهرداری مراجعه می‌کردند، گفت: این املاک براساس قانون نیازمند عقب‌نشینی بود، ولی لازم بود املاکی که با طرح تفضیلی مغایرتی نداشتند، با معافیت از پرداخت قدرالسهم تعیین‌تکلیف می‌شدند تا مشکلات و نارضایتی‌های امروز هم کاهش می‌یافت.

ارجمند با اشاره به مصوبه سال 98 مبنی بر معافیت پرداخت قدرالسهم املاک زیر 500 متر افزود: این مصوبه که از سوی هیأت انطباق تایید شده، گامی رو به جلو و در راستای رفاه حال شهروندان است.

کامیاب نیز با بیان این‌که قانون‌گذار بخشی از این مهم را مغفول گذاشته است، گفت: این مسأله باعث شده دست سوءاستفاده‌کنندگان برای انجام تخلف باز شود.

وی از بررسی مصوبه مرتبط با املاک بالای 500 متر ازسوی شوراهای کشور خبر داد و خاطرنشان کرد: علاوه بر این، املاک زیر 500 متر معارض با طرح تفضیلی نیز در جلسات کارشناسی شوراها بررسی می‌شوند تا راه بر افراد سودجو دوباره باز نشود.

هم‌چنین رییس کمیسیون گردشگری و اصناف شورا با بیان این‌که بیشتر شهروندان که تا قبل از سال 90 معابر عمومی را رعایت کرده‌اند، از پرداخت قدرالسهم معاف هستند، گفت: قانون برای سال 90 به بعد نیز تعریف جداگانه‌ای دارد تا برای افرادی که املاک خود را به زیر 500 متر تفکیک کرده و فروخته‌اند، تصمیم‌گیری شود.

سیدمحمدرضا معین‌زاده میرحسینی هم‌چنین اظهار داشت: مصوبات شورا باید برگرفته از پیشنهادهای شهرداری یا لوایح و طرح‌های مطرح‌شده در کمیسیون‌های هشت‌گانۀ شورا باشد.

رییس شورا نیز با بیان این‌که 80 درصد اعتراضات به شورای شهر کرمان افرادی هستند که سال‌های گذشته پروانۀ ساخت گرفتند، گفت: این افراد براساس قوانین آن زمان از معافیت برخوردار بودند.

محمد فرشاد افزود: نیاز است این مصوبه جهت بررسی بیشتر به نشست‌های فوق‌العادۀ کمیسیون معماری و شهرسازی محول شده تا با وفاق بیشتر اعضا تصمیم‌گیری شود.

فتح‌الله مویدی نیز با اشاره به موارد مرتبط مندرج در قانون اساسی گفت: طبق اصل 101، املاک زیر 500 متر از پرداخت عوارض معاف هستند.

وی افزود: بر همین اساس صدها حکم این‌چنینی در شهرداری‌های کل استان ازسوی دیوان عدالت اداری باطل شده است.

رییس شورای شهر نیز ضمن درخواست از خبرنگاران برای انتشار کامل سخنان آقای مؤیدی گفت: گرچه برداشت‌ها از قانون متفاوت است، اما کار شورایی تصمیم اکثریت است.

رییس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت و محیط زیست شورا نیز گفت: دفترچۀ قیمت‌گذاری املاک شهری موجب نارضایتی شهروندان شده است.

علی خدادادی پیشنهاد داد این دفترچه در همۀ زمینه‌ها به‌جز خرید و فروش زمین مورد استناد کارشناسان شهرداری قرار گیرد تا هم مبالغ اضافه از شهروندان اخذ نشود و هم خدمات شهرداری برای رفاه شهروندان تسهیل شود.

وی همچنین آرامستان را یکی از نیازهای شهروندان کرمانی عنوان و تاکید کرد: تکلیف برق و آب آرامستان زودتر مشخص شده و برنامه زمان بندی برای راه اندازی آن تعیین گردد.

خدادادی با بیان این که شفاف سازی یکی از نقاط قوت شورای پنجم است از شهردار کرمان خواست گزارشی از وضعیت آرامستان و چرایی تعویق راه اندازی آن به شورا ارائه دهد.

وی همچنین با اشاره به تبدیل زمین های خالی سطح شهر به محل فساد و اعتیاد پیشنهاد داد این زمین ها تسطیح شده و به عنوان پارکینگ مورد استفاده شهروندان قرار گیرد.

این نشست با نمایش کلیپی از حضور نیروهای شهرداری در آیین پیاده روی اربعین و تقدیر و تشکر ریاست و اعضای شورا از شهردار کرمان پایان یافت.

0