یک شنبه 30 مهر 1396
نسخه آزمایشی
  • شورا و شهر
  • شماره خبر: 9605433
  • 17 مهر 1396
  • 11:09
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
ضرورت حل مشکلات مالی شهرداری، با همت اعضای شورا و پشتیبانی مردم

رییس شورای اسلامی شهر کرمان تأکید کرد:

ضرورت حل مشکلات مالی شهرداری، با همت اعضای شورا و پشتیبانی مردم

نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان، با حضور رییس و سایر اعضا و سرپرست شهرداری کرمان برگزار شد.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، در ابتدای این نشست سیدمحمد موسوی، سرپرست شهرداری کرمان، وضعیت بودجه و میزان بدهی‌های شهرداری کرمان تا پایان شهریورماه امسال را تشریح کرد.

 

وضعیت تحقق بودجه و بدهی‌های شهرداری نگران‌کننده است

در ادامه، محمد فرشاد، رییس شورای اسلامی شهر کرمان، با بیان این‌که شهرداری کرمان در حال حاضر، بیش از 300 میلیارد تومان بده‌کار است، گفت: شهرداری کرمان با احتساب حقوق و مزایای کارکنان شهرداری و در صورتی که تا پایان سال هیچ پروژه‌ی دیگری اجرا نکند، تا آخر امسال نیاز به حداقل 402 میلیارد تومان بودجه دارد.

وی با اشاره به میزان تحقق 100میلیارد تومانی بودجه‌ی شهرداری در شش‌ماه نخست امسال گفت: حتی اگر تا پایان سال 150 میلیارد تومان دیگر از بودجه‌ی مصوب تحقق پیدا کند، شهرداری حدود 250 میلیارد تومان کسری بودجه دارد.

رییس شورای اسلامی شهر کرمان با تأکید بر این‌که در شورای پنجم باید تلاش کنیم تا دیگر چنین رویه‌ای تکرار نشود، گفت: باید با اطلاعاتی که از وضعیت بودجه و بدهی‌های شهرداری کرمان داریم، تمهیداتی اندیشیده و مشکلات شهرداری حل شود.

فرشاد با بیان این‌که تاکنون تصور می‌کردیم برای اجرای پروژه‌های بزرگ شهر کرمان بودجه‌ی دولتی هم تخصیص پیدا کرده است، تصریح کرد: متأسفانه هیچ بودجه‌ی دولتی تخصیص پیدا نکرده و هرچه هزینه شده و می‌شود، از جیب مردم و نگران‌کننده است.

وی افزود: ظرفیت و توان شهر معلوم و نیازهای شهر مشخص است؛ بنابراین، باید تمهیداتی اندیشیده شود که ضمن اصلاح رویه، مطالبات پیمان‌کاران نیز پرداخت شود.

رییس شورای اسلامی شهر کرمان ادامه داد: امیدواریم با کمک خداوند، همت اعضای شورای اسلامی شهر کرمان، تلاش مدیران و کارکنان شهرداری و پشتیبانی مردم، از این بحران عبور کنیم.

 

ارزش افزوده، بودجه‌ی دولتی محسوب نمی‌شود

در ادامه، علی خدادادی، رییس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت و محیط زیست شورا، به پرداخت ارزش افزوده به شهرداری‌ها اشاره و تصریح کرد: ارزش افزوده، همان عوارضی است که پیش از این به‌طور مستقیم به‌وسیله‌ی شهرداری‌ها از کارخانجات گرفته می‌شد، اما الان توسط دولت گرفته و بین شهرداری‌ها توزیع می‌شود؛ بنابراین، ارزش افزوده‌ای که به شهرداری پرداخت می‌شود، بودجه‌ی دولتی محسوب نمی‌شود.

 

ضرورت پرهیز از اجرای پروژه‌هایی که اولویت ‌ندارند

حسین چناریان، رییس کمیسیون برنامه، بودجه و ایجاد منابع پایدار شورا نیز با اشاره به ارایه‌ی گزارش وضعیت بودجه و بدهی‌های شهرداری کرمان از سوی سرپرست شهرداری تصریح کرد: بخشی از بدهی‌های شهرداری کرمان، مربوط به پروژه‌هایی است که قرارداد ندارند و بخشی هم مربوط به پروژه‌هایی است که اجرای آن‌ها هیچ اولویتی نداشته است.

وی با بیان این‌که باید پایان‌یافتن پروژه‌های بزرگ شهر اولویت شهرداری کرمان باشد، گفت: اگر همین 45 میلیارد تومانی که برای پروژه‌های با اولویت کم‌تر هزینه شده، صرف تقاطع‌های غیرهم‌سطح می‌شد، این پروژه‌ها با سرعت بیش‌تری به بهره‌برداری می‌رسید.

چناریان افزود: هنوز هم در برخی مناطق شهرداری اقداماتی می‌شود که اولویت شهر نیست و باید جلوی آن گرفته شود.

 

وضعیت قرارداد ساخت 40 چشمه سرویس بهداشتی، نیازمند بررسی بیش‌تر

در ادامه‌ی این نشست سرپرست شهرداری کرمان به موضوع قرارداد ساخت 40 چشمه سرویس بهداشتی توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی، در ازای تحویل 11 بیلبورد و 500 عدد لمپوست تبلیغاتی در نقاط مختلف شهر به مدت 10 سال اشاره کرد و گفت: در این قرارداد ابتدا قرار بوده که 30 چشمه سرویس بهداشتی ساخته شود که با اصلاحیه‌ی قرارداد، تعداد چشمه‌های سرویس بهداشتی به 40 چشمه افزایش یافته است.

سیدمحمد موسوی افزود: تاکنون، 20 چشمه سرویس بهداشتی ساخته و تحویل موقت شده، اما در ادامه‌ی کار در نصب بیلبورهای تبلیغاتی توسط سرمایه‌گذار موارد قانونی رعایت نشده است.

وی ادامه داد: تاکنون، چهار بیلبورد و 91 لمپوست نصب شده که سرمایه‌گذار موظف بوده برای نصب، از واحدهای مربوط مجوز بگیرد، که در این رابطه اقدام نکرده است.

سرپرست شهرداری کرمان با بیان این‌که با پیگیری شهرداری کرمان، سرمایه‌گذار بخشی از تبلیغات خود را جابه‌جا کرده است، گفت: با توجه به این‌که تاکنون فقط 20 چشمه سرویس بهداشتی ساخته شده، از سرمایه‌گذار درخواست کردیم قرارداد براساس ساخت همین تعداد 20 چشمه سرویس بهداشتی، اصلاح شود که موافقت نکرده است.

علی خدادادی، رییس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت و محیط زیست شورا نیز تصریح کرد: شورای ترافیک استان با نصب تابلوها توسط سرمایه‌گذار مخالفت کرده بود، اما سرمایه‌گذار بدون توجه به نظر شورای ترافیک، نسبت به نصب تابلوهای تبلیغاتی اقدام کرد.

وی افزود: نصب این تابلوهای تبلیغاتی، چهره‌ی شهر را نازیبا کرده است.

در ادامه، مقرر شد موضوع این قرارداد در کمیسیون مربوط مورد بررسی بیش‌تر قرار گرفته و سپس درباره‌ی آن تصمیم‌گیری شود.

در این نشست هم‌چنین رؤسای کمیسیون‌های هشت‌گانه‌ی شورا به بیان آخرین مصوبات کمیسیون‌های مربوط پرداختند.

 

هدایت نشست کمیسیون معماری و شهرسازی به سمت ارتقای کیفیت کالبدی شهر

رامین ارجمند کرمانی، رییس کمیسیون معماری و شهرسازی با بیان این‌که بخشی از نامه‌هایی که به این کمیسیون رسیده بود، مجدد به شهرداری فرستاده شد تا براساس قوانین و ضوابط تعیین‌تکلیف شود، گفت: متأسفانه برخی از آیین‌نامه‌ها، بخش‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها که از سوی شهرداری وظیفه‌ای بر آن مترتب است، مغفول مانده که تصمیم گرفتیم برای ارتقای کیفیت‌ کالبدی شهر، جلسات کمیسیون را به پرداختن به این موضوعات هدایت کنیم.

وی افزود: در این رابطه در نشست کمیسیون دو موضوع مطرح شد که یکی از آن‌ها مصوبه‌ی شورای شهرسازی و معماری ایران، مبنی بر سیما و منظر شهری است که در حال بررسی هستیم تا شهرداری این مصوبه را براساس ضوابط و مقررات در بافت تاریخی شهر اجرا کند.

ارجمند کرمانی ادامه داد: دومین موضوع تبصره‌ی هفت ماده 100 قانون مربوط به مهندسان ناظر ساختمان است که قانون هنگام صدور پایان‌کار، تکالیفی را برای مهندسان در نظر گرفته که تاکنون اجرا نشده است؛ بنابراین، مقرر شد این قانون نیز پس از بررسی بیش‌تر در خصوص نحوه‌ی اجرا، برای اجرا به شهرداری ابلاغ شود.

 

شورا باید به برنامه‌ریزی و تعیین دستور کار مناسب بپردازد

محمدجواد کامیاب، رییس کمیسیون عمران و حمل‌و‌نقل شورا نیز با بیان این‌که بیش‌تر نامه‌هایی که به شورا می‌رسد، مربوط به کارهای روزمره شهرداری است که باید بدون ارسال به شورا، در شهرداری به آن‌ها رسیدگی شود، گفت: با توجه به مشکلات مختلف شهرداری کرمان، اعضای کمیسیون به این جمع‌بندی رسیدیم که به جای پرداختن به نامه‌هایی که وظیفه‌ی شهرداری است، برای کمیسیون برنامه‌ریزی مناسب داشته باشیم تا براساس آن بتوانیم مشکلات شهرداری را حل کنیم.

وی با اشاره به مشکلات مالی شهرداری کرمان تأکید کرد: در چنین شرایطی ضرورت دارد تا شورا بیش‌تر به برنامه‌ریزی و تعیین دستور کار مناسب بپردازد تا مشکلات کاهش پیدا کند.

کامیاب به برنامه‌ی پیشنهادی کمیسیون عمران و حمل‌و‌نقل شورا اشاره کرد و گفت: بازنگری و تصویب طرح تفضیلی، پیگیری طرح جامع حمل‌و‌نقل و ترافیک شهری، توجه جدی به زیرساخت‌ها و اجرای پروژه‌های بزرگ شهر، بهبود حمل‌ونقل عمومی براساس طرح جامع ترافیک و ارتقای سطح ایمنی، تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام، توجه جدی به سیما و منظر شهری و اطلاع‌رسانی صادقانه به شهروندان، ازجمله رئوس برنامه‌های پیشنهادی این کمیسیون است.

وی بیان کرد: این کمیسیون در حوزه‌‌ی عمرانی، هفت دستور کار، در حوزه‌ی شهرسازی، شش دستور کار و در حوزه‌ی ترافیک، هفت دستور کار پیشنهادی دارد.

فرشاد، رییس شورای اسلامی شهر کرمان نیز با تأیید سخنان کامیاب، رییس کمیسیون عمران و حمل‌و‌نقل شورا گفت: از آقای موسوی، سرپرست شهرداری کرمان تقاضا داریم نامه‌هایی که واقعاً نیاز به مصوبه دارند، از سوی شهرداری به شورا ارسال شود تا وقت کمیسیون‌ها گرفته نشود و بتوانند به مسایل زیرساختی و مهم‌تر بپردازند.

 

تصویب هشت اساس‌نامه‌ی شهرداری

در ادامه، اساس‌نامه‌ی برخی سازمان‌های شهرداری به رأی گذاشته شد و مورد موافقت قرار گرفت.

بر این اساس، اساس‌نامه‌ی سازمان‌های سامان‌دهی مشاغل شهری و فراورده‌های کشاورزی، آتش‌نشانی و خدمات ایمنی، مدیریت آرامستان‌ها، مدیریت پسماند، عمران و بازآفرینی فضای شهری، سیما، منظر و فضای سبز شهری، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی، فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات و سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی مورد تصویب اعضای شورا قرار گرفت.

فرشاد، رییس شورای اسلامی شهر کرمان در این‌باره گفت: از 10 اساس‌نامه‌‌ی سازمان‌های شهرداری، هشت اساس‌نامه به تصویب رسید و دو اساس‌نامه‌هنوز در حال بررسی است.

 

راه‌اندازی محل‌های عرضه‌ی محصولات ارگانیک

در ادامه، علی خدادادی، رییس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت و پسماند شورا، در بیان آخرین مصوبات این کمیسیون، به راه‌اندازی محل‌های عرضه‌ی محصولات ارگانیک توسط سرمایه‌گذاران بخش خصوصی اشاره کرد که اعلام فراخوان برای این منظور به تصویب اعضای شورا رسید.

وی هم‌چنین با توجه به پایان قرارداد اجاره‌ی کشتارگاه کرمان، به نامه‌ی صنف قصاب‌ برای خرید مجموعه‌ی کشتارگاه کرمان از شهرداری اشاره کرد که مقرر شد این موضوع مورد بررسی و کار کارشناسی بیش‌تر قرار گیرد.

 

درخواست از صاحب‌نظران برای ارایه‌ی نظرات خود در رابطه با تشکیل شورای مشورتی جوانان

علی بهرامی، نایب‌رییس و رییس کمیسیون اجتماعی، ورزش و جوانان شورا نیز با اشاره به هفته‌ی سالمند، از برگزاری جشن ویژه‌ی سالمندان بعد از ایام ماه صفر خبر داد.

وی به راه‌اندازی شورای مشورتی جوانان نیز اشاره کرد و از صاحب‌نظران در این حوزه خواست نقطه‌نظرات خود را حداکثر تا پایان هفته‌ی جاری به دبیرخانه‌ی شورا ارسال کنند تا شورای مشورتی جوانان هرچه سریع‌تر تشکیل شود.

 

ضرورت تشکیل کمیته‌ای برای جذب درآمدهای پایدار

حسین چناریان، رییس کمیسیون برنامه، بودجه و ایجاد منابع پایدار شورا نیز ضمن تبریک هفته‌ی نیروی انتظامی، به نشست این کمیسیون اشاره کرد و گفت: با توجه به نیاز شهرداری کرمان به منابع پایدار، به‌زودی کمیته‌ی بررسی مزیت‌هایی که منجر به درآمدهای پایدار برای شهرداری شود، تشکیل خواهد شد.

وی افزود: در شرایط کنونی، راهی به جز رفتن به سمت ایجاد منابع پایدار برای شهرداری نداریم که امیدواریم با تشکیل این کمیته بتوانیم در این زمینه اقدام مؤثری انجام دهیم.

رییس کمیسیون برنامه، بودجه و ایجاد منابع پایدار شورا به موضوع معاملات عمده‌ی شهرداری اشاره کرد و گفت: در نشست کمیسیون مقرر شد میزان تفویض اختیار به شهردار کرمان برای ترک تشریفات، تا سقف 5 میلیارد تومان باشد.

چناریان افزود: هم‌چنین انجام معاملات تا سقف 12 میلیارد تومان به شرط حضور نماینده‌ی شورا در کمیسیون معاملات شهرداری، نیازی به ارسال به شورا ندارد.

در ادامه، پس از گفت‌و‌گو در این‌باره، این مصوبه‌ی کمیسیون برنامه، بودجه و ایجاد منابع پایدار، به تصویب اعضای شورای اسلامی شهر کرمان رسید.

 

تصویب تشکیل شورای مشورتی سیاست‌گذاری گردشگری شهر کرمان

سیدمحمدرضا میرحسینی، رییس کمیسیون گردشگری و اصناف هم در این نشست با بیان این‌که کمیسیون گردشگری و اصناف با حضور مسئولان مرتبط با گرشگری از میراث فرهنگی و شهرداری و تعدادی از فعالان بخش خصوصی گردشگری برگزار شد، گفت: در این نشست آقای جهانشاهی، معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی بیان کردند که اقامت هر شب یک گردشگر در شهر کرمان، بین 100 تا 120 دلار برای شهر درآمد دارد.

وی با بیان این‌که در این نشست تمام حاضران بر این‌که شهر کرمان ظرفیت جذب گردشگر را دارد، اما زیرساخت‌ها برای این مهم فراهم نیست، تأکید داشتند، گفت: برای تهیه‌ی نقشه‌ی راه گردشگری شهر کرمان، نیاز به تشکیل شورای مشورتی سیاست‌گذاری گردشگری شهر کرمان است تا این شورا علاوه بر تهیه‌ی نقشه‌ی راه، محور گردشگری شهر کرمان را نیز مشخص کند.

معین‌زاده میرحسینی افزود: این شورا هم‌چنین برنامه‌ی کوتاه‌مدت شش‌ماهه و میان‌مدت سه‌ساله را برای گردشگری شهر کرمان تهیه خواهد کرد.

در ادامه، تشکیل شورای مشورتی سیاست‌گذاری گردشگری شهر کرمان با حضور نمایندگانی از شورای اسلامی شهر کرمان، شهرداری کرمان، اداره‌کل میراث فرهنگی، اتاق بازرگانی، صداوسیما، خانه‌ی مطبوعات و بخش خصوصی گردشگری، به تصویب اعضای شورا رسید.

 

تشکیل دو کمیته‌ی نظارت و حاشیه‌نشینی

منصور ایرانمنش، رییس کمیسیون حقوقی، نظارت و حاشیه‌نشینی شورا هم از تشکیل دو کمیته‌ی نظارت و حاشیه‌نشینی در این کمیسیون در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

وی به بررسی پنج نامه در این کمیسیون اشاره کرد و گفت: ازجمله‌ی این نامه‌ها، مربوط به ملک وقفی است که در معبر گلبازخان از خانواده‌ای تخریب شد و در ادامه، در شورای چهارم با هماهنگی نمایندگان اداره‌کل اوقاف مقرر شد از املاکی که اوقاف به‌عنوان معوض در این معبر از شهرداری گرفته، قطعه‌زمینی به این خانواده واگذار شود.

ایرانمنش افزود: متأسفانه به‌دلیل عدم تفکیک، امکان انتقال قطعه‌زمینی که از سوی اوقاف واگذار شده، وجود ندارد؛ بنابراین، در نشست کمیسیون مقرر شد زمین دیگری از املاک وقفی به این خانواده که البته نیازمند هم هستند، واگذار شود.

در ادامه، مقرر شد این موضوع با حضور نمایندگان اداره‌کل اوقاف مورد بررسی مجدد قرار گیرد تا مشکل این خانواده حل شود.

زهرا ایرانمنش، رییس کمیسیون فرهنگی، هنری و بانوان شورا نیز با بیان این‌که خوش‌حالم که شورای پنجم، مردم‌نهاد است، از نشست این کمیسیون با حضور اعضای برخی تشکل‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد خبر داد.

وی افزود: مقرر شد شوراهای مشورتی توسط سمن‌ها راه‌اندازی شود تا طرح‌های خود را به کمیسیون فرهنگی، هنری و بانوان ارایه کنند.

محمدرضا احمدی

15.6008