یک شنبه 19 آذر 1402
  • شورا و شهر
  • شماره خبر: 9611003
  • 29 آبان 1402
  • 14:18
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
ضرورت سرعت‌بخشیدن به پروژۀ فاضلاب شهر کرمان

در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان تأکید شد:

ضرورت سرعت‌بخشیدن به پروژۀ فاضلاب شهر کرمان

نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان، بیست‌ونهم آبان‌ماه، با حضور رییس و سایر اعضای شورا و شهردار کرمان برگزار شد.

به گزارش کرنا، در این نشست، حسین چناریان، رییس کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‌گذاری شورا، در غیاب سید محمد موسوی، دبیر شورا، مصوبات کمیسیون‌ها را قرائت کرد.

وی به نامه‌ای از شهرداری درخصوص هفت فاکتور غذا مربوط به کمیسیون‌های شهرداری که بعد از ساعت اداری فعالیت دارند به مبلغ 70 میلیون تومان اشاره کرد که در کمیسیون بودجه تصویب شده و در صحن علنی هم به تصویب رسید.

رییس کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‌گذاری شورا، به درخواستی از شهرداری درخصوص پرداخت 250 میلیون تومان بابت اجارۀ غرفه‌ای در نمایشگاه فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که سال 1401 در تهران برگزار شد، اشاره کرد و گفت: پیشنهاد شده این مبلغ از محل اعتبارات دیونی پرداخت شود که در کمیسیون تصویب شد.

در نشست عمومی شورا هم با این پیشنهاد شهرداری، موافقت شد.

چناریان بیان کرد: در بازدیدی که اعضای شورا از منزل یکی از خانواده‌های شهدا داشتند، پشت بام خانه به ایزوگام و مرمت نیاز داشت که توسط مرکز نیکوکاری شهدا از نیروهای جهادی، انجام شد، شهرداری گزارش داد و هزینۀ آن در کمیسیون تصویب شد.

وی خاطرنشان کرد: سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمان، در نامه‌ای اعلام کرده در جلسۀ هماهنگی برگزاری پیاده‌روی خانوادگی که جمعه‌ها به محوریت رسانه ملی برگزار می‌شود، مقرر شده شهرداری با اختصاص مبلغ 80 میلیون تومان مشارکت کند که این موضوع در کمیسیون به اتفاق آرا تصویب شد.

در صحن علنی هم با این درخواست، موافقت شد.

رییس کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‌گذاری شورا به درخواستی از دانشگاه علوم پزشکی مبنی بر اختصاص محلی در آرامستان برای اهداکنندگان عضو اشاره کرد و افزود: در کمیسیون با اختصاص محلی متناسب در آرامستان جدید و واگذاری صورت قبر و هزینه‌های کفن و دفن به‌صورت رایگان به خانواده‌های اهداکنندۀ عضو موافقت شد.

این موضوع در صحن علنی هم به تصویب رسید.

چناریان، به درخواست سازمان انتقال خون از شهرداری مبنی بر واگذاری یک دستگاه اتوبوس برای ایجاد سامانۀ سیار خون‌گیری در سطح شهر اشاره کرد و یادآور شد: با توجه به نیاز ناوگان حمل‌ونقل عمومی شهر کرمان به تعداد اتوبوس بیشتر و اینکه تعدادی از اتوبوس‌ها در حال تعمیر هستند، در کمیسیون با این درخواست موافقت نشد.

علیرضا نادری، رییس شورا، در این رابطه بیان کرد: می‌توان از اتوبوس‌هایی که از رده خارج شده، برای خون‌گیری استفاده کرد، چون نیاز به تردد زیادی ندارند؛ اگر شهرداری اتوبوسی با این شرایط دارد، می‌تواند در اختیار بگذارد.

شهردار کرمان هم خاطرنشان کرد: در این درخواست، اشاره‌ای به اتوبوس نو یا کارکرده نشده، اما نکته‌ای که مطرح شده این است که شهر کرمان فضای سیار جهت انتقال خون ندارد؛ البته این موضوع لزوماً وظیفۀ شهرداری نیست، اما باید تدبیری شود.

سعید شعرباف افزود: اتوبوسی که فقط روشن شود، می‌توانیم به‌صورت امانی در اختیار قرار دهیم که با هزینۀ خودشان تعمیر اولیه بشود و استفاده کنند.

درنهایت در صحن علنی هم با این درخواست موافقت نشد و مقرر شد در کمیسیون مجدداً بررسی شود.

در ادامه، چناریان، با اشاره به نامه‌ای از شهرداری مبنی بر اینکه با توجه به استقبال کارکنان شهرداری از مجتمع رفاهی جزیرۀ قشم که سال گذشته به تصویب شورا رسید، درخواست انعقاد قرارداد جدید را مطرح کرده، خاطرنشان کرد: قرارداد سال گذشته به‌صورت ماهانه 64 میلیون تومان اجاره و 400 میلیون تومان به‌عنوان ودیعه منعقد شده بود که پایان آبان‌ماه به پایان می‌رسد و شهرداری درخواست کرده با توجه به اینکه تعداد زیادی از کارکنان هنوز در نوبت هستند، برای سال‌جاری قرارداد جدیدی منعقد شود.

وی ادامه داد: با توجه به بالارفتن قیمت‌ها، هزینۀ پیشنهادی مالک بالا بود، اما درنهایت با پیشنهاد شهرداری به مبلغ دو میلیارد تومان ودیعه و اجارۀ ماهانه 885 میلیون تومان به توافق رسیدند که در کمیسیون مطرح شد و با چهار رأی موافق، یک مخالف و دو رأی ممتنع به تصویب رسید.

چناریان، در موافقت با این درخواست بیان کرد: با توجه به نیازی که برای رفاهیات کارکنان وجود دارد و اینکه شهرداری کرمان به‌جز مشهد در شهر دیگری امکان اقامتی برای کارکنان خود ندارد و چنین مواردی باعث افزایش نشاط و تقویت روحیۀ کارکنان می‌ شود، با این درخواست موافقم.

سپس، نادری، رییس شورا، به‌عنوان مخالف صحبت کرد و یادآور شد: با این موضوع که رفاه کارکنان مهم است، مخالفتی ندارم، اما با توجه به کمبود شدید نقدینگی در شهرداری برای پرداخت مطالبات و مخارج ضروری، پرداخت ماهانه 885 میلیون تومان اجاره، پرداخت هزینۀ چند کارمند شهرداری که آنجا مشغول به‌کار هستند و همچنین مخارج ساختمان، انجام این کار را در اولویت نمی‌دانم.

منصور ایرانمنش، رییس کمیسیون عمران و شهرسازی شورا هم به‌عنوان موافق بیان کرد: اختصاص مهمانسرا، حداقل کاری است که هر اداره‌ای برای رفاه و بالابردن انگیزه و بهره‌وری کارکنان خود انجام می‌دهد؛ ما حتی درخواست داریم این موضوع برای سایر موارد هم توسعه داده شود.

شهردار کرمان در این رابطه خاطرنشان کرد: تاکنون، نزدیک به 600 نفر از کارکنان شهرداری و خانواده‌هایشان از این مجتمع اقامتی استفاده کرده‌اند که کاملاً تصادفی انتخاب شدند و اغلب از بدنۀ عادی کارمندی بوده‌اند و واقعاً رضایت را در کارمندان بالا برده است.

درنهایت موضوع تمدید قرارداد شهرداری و مجتمع رفاهی جزیرۀ قشم با 9 رأی موافق و یک رأی مخالف به تصویب رسید.

در ادامۀ این نشست، محمود بابایی، رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا بیان کرد: نشست محله‌ای امروز ساعت سه بعدازظهر در محلۀ سرآسیاب تکیه «امام حسین(ع)» برگزار می‌شود.

سپس، محمدامین شمسی، رییس کمیسیون گردشگری و میراث فرهنگی شورا، با انتقاد از اینکه برخی از شهرداران مناطق در دیدارهای محله‌ای قول‌هایی می‌دهند که به آن عمل نمی‌شود، افزود: درخصوص مقابله با سدمعبر، فعالیت شهرداری کمی بهتر شده، اما هنوز کار زیادی باید انجام شود که از شهردار می‌خواهیم این موضوع را پیگیری کند.

سپس، رییس کمیسیون عمران و شهرسازی شورا با بیان اینکه اخیراً ازسوی معاونت حمل‌ونقل و امور زیربنایی شهرداری به شهردارهای مناطق نامه‌ای زده شده مبنی بر اینکه فعلاً خودیاری آسفالت دریافت نمی‌کنند، افزود: ظاهراً معاونت حمل‌ونقل و امور زیربنایی شهرداری اعلام کرده که فعلاً امکان آسفالت بیش از میزانی که تعهد کرده را ندارد؛ اعتراضاتی به ما رسیده؛ ساکنان برخی محله‌ها به‌شدت ناراضی هستند و می‌گویند حداقل خودیاری را با قیمت امسال از ما بگیرند، اما آسفالت را سال آینده انجام دهند.

ایرانمنش ادامه داد: خواهشمندم تدبیری اندیشیده شود که در صورت امکان، آسفالت جاهایی که غیرضروری است، به تعویق بیفتد و به‌خصوص معابری که خاکی هستند، در برنامه گنجانده شود.

وی تأکید کرد: اینکه کلاً خودیاری گرفته نشود درست نیست. حداقل به قیمت امروز محاسبه شود.

رییس کمیسیون عمران و شهرسازی شورا، در بخش دیگری از صحبت‌های خود، با اشاره به اینکه اخیراً در ارتباط با تعریض خیابان «شهید دستغیب» مراسمی برگزار شد و به‌نوعی تعریض این خیابان شروع شد، تصریح کرد: بیش از قسمتی که در روز شروع کار، تخریب شده بود، کار جدیدی انجام نشده؛ البته توافقات مقداری زمان‌بر است، اما انتظار ما این بود حداقل با اداره‌هایی که آنجا هستند، زودتر توافق صورت گیرد.

سپس، شهردار کرمان به موارد مطرح‌شده، پاسخ داد.

شعرباف بیان کرد: اعضای شورا و مدیران شهرداری تاکنون، در قالب نشست‌های محله‌ای در 30 مسجد حضور پیدا کرده‌اند. تیمی را مشخص کردیم که تک‌تک مواردی که در این نشست‌ها مطرح شده، پیگیری کنند و همۀ مواردی را که انجام شده یا باقی مانده، گزارش دهند.

وی ادامه داد: در دور دوم نشست‌های محله‌ای که به مساجد می‌رویم، به مردم گزارش خواهیم داد چه مواردی انجام شده و چه مواردی و به چه دلایلی به تعویق افتاده است.

شهردار کرمان خاطرنشان کرد: درخصوص سدمعبر، طی 20 روز اخیر اتفاقات خوبی افتاده؛ البته ما هنوز نیروهایی را که اخیراً در این رابطه جذب شده‌اند، به‌کار نگرفته‌ایم؛ در صورت اضافه‌شدن اکیپ‌های جدید، اوضاع بهتر می‌شود.

شعرباف افزود: در زمینۀ خودیاری آسفالت، در حال حاضر، از میان معابری که خودیاری آنها در سال 1401 پرداخت شده، مواردی را که مشکل فاضلاب نداشته‌اند، توانسته‌ایم انجام دهیم.

وی ادامه داد: علت اینکه فعلاً دریافت خودیاری را متوقف کردیم، این است که شهروندان به محض پرداخت خودیاری، انتظار دارند آسفالت شود؛ اما اگر تعهد بدهند که با انجام کار تا یک‌سال آینده مشکلی ندارند، خودیاری را به قیمت امسال می‌گیریم.

سپس، محمدرضا کمساری، نایب‌رییس شورا با بیان اینکه حدود سه‌چهارماه است پروژۀ فاضلاب شهر کرمان متوقف شده و سرعت اجرای کار 10 درصد سال گذشته است، تصریح کرد: گفتند یک‌سری شبکه‌ها انجام شده و دارند به تصفیه‌خانه‌ها می‌پردازند که استفاده‌ای ببرند؛ اما یک موضوعی که یکی از پیمانکارها به من گفت و خیلی نگران‌کننده است، این است که با توجه به اینکه صحبت از انتقال آب هست، شرکت به این نتیجه رسیده که شاید قرار نباشد پروژه را در کل شهر اجرا کند؛ این موضوع باید پیگیری شود.

شهردار کرمان در این رابطه بیان کرد: میزان درخواست مجوزهای شرکت فاضلاب در سه ماه اخیر، کاهشی بوده؛ اما اینکه مشکل از پیمانکار است یا می‌خواهند انشعابات فرعی و تصفیه‌خانه‌ها را جمع کنند و ببرند، برای ما مشخص نیست؛ اگر این کاهش به این معنی باشد که قرار است این پروژه بیش از سال 1404 طول بکشد، قابل قبول نیست.

شعرباف، درخصوص تعریض خیابان «شهید دستغیب» خاطرنشان کرد: با مدرسه، اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسجد تفاهم کردیم و تفاهم با صاحبان پنج ملک هم به پایان رسیده؛ مسئله‌ای که وجود دارد، این است که میزان تملک‌ها از سطح منطقه فراتر رفته است.

وی افزود: حجم توافقات انجام‌شده تا امروز حدود 70 میلیارد تومان است. اگر مصوب شود و به سمت اصلاح یا متمم برود، در فاصلۀ کمتر از یک هفته، مسجد و تکیه و امثالهم تخریب می‌شود.

شهردار کرمان یادآور شد: از طرف دیگر، بخشی از ردیف تملک مربوط به پل «شهدای خلبان» و بخشی مربوط به خیابان «بهمنیار» است و به ردیف تملک اساسی در شهر نیاز داریم.

141.3104