سه شنبه 22 آبان 1397
نسخه آزمایشی
  • شورا و شهر
  • شماره خبر: 9606936
  • 10 مرداد 1397
  • 17:45
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
ضرورت همکاری دستگاه‌های مربوط برای حذف تکدی‌گری

معاون خدمات شهری شهردار کرمان تأکید کرد:

ضرورت همکاری دستگاه‌های مربوط برای حذف تکدی‌گری

معاون خدمات شهری شهردار کرمان گفت: مأموران شهرداری روزانه بین 15 تا 20 متکدی را از نقاط مختلف شهر جمع‌آوری می‌کنند.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، محسن پوراسماعیلی تکدی‌گری را یکی از مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی دانست و گفت: در چهارماه اول امسال 250 متکدی از نقاط مختلف شهر جمع‌آوری شدند که از این تعداد 89 نفر اتباع بیگانه بودند.

وی از ایجاد سامانه‌ی ثبت اطلاعات متکدیان جمع‌آوری‌شده خبر داد و با بیان این‌که تعداد زیادی از متکدیان چندین‌بار جمع‌آوری و تحویل اردوگاه شده‌اند، تصریح کرد: شهرداری تنها موظف به جمع‌آوری متکدیان و تحویل آن‌ها به اردوگاه است و مسئولیت نگهداری آن‌ها با فرمانداری است.

معاون خدمات شهری شهردار کرمان افزود: پس از تحویل متکدیان به اردوگاه، با توجه به وضعیت متکدی، به سازمان مربوط تحویل داده می‌شود.

پوراسماعیلی با تأکید بر این‌که نهادهایی ازجمله کمیته امداد، بهزیستی، اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دادگستری و نیروی انتظامی، باید در سامان‌دهی متکدیان همکاری داشته باشند، گفت: براساس ماده 6 آیین‌نامه‌ی سامان‌دهی متکدیان، سازمان بهزیستی موظف است افراد بی‌سرپرست، ناتوان، معلول و سالمندان نیازمند را تحویل گرفته، در اماکن مناسب نگهداری کرده و تحت آموزش قرار دهد.

وی افزود: بهزیستی موظف است پوشش‌های حمایتی لازم را تا مهیا شدن شرایط و زمینه‌ی مناسب برای بازگشت آن‌ها به زندگی عادی ایجاد کند.

معاون خدمات شهری شهردار کرمان با بیان این‌که کمیته امداد موظف است ضمن هماهنگی با مسئول اردوگاه، پوشش حمایتی و هدایتی لازم را برای افراد نیازمند، گمشده و درمانده برقرار کرده و شرایط و زمینه‌ی بازگشت آن‌ها به زندگی عادی را فراهم آورد، گفت: اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز موظف است افراد مستعد و دارای توان کار را به‌طور رایگان تحت پوشش آموزش‌های فنی و حرفه‌ای مناسب قرار دهد.

پوراسماعیلی افزود: این نهاد هم‌چنین موظف است جهت اشتغال متکدیانی که دوره‌های مربوط را طی کرده‌اند، برنامه‌ریزی‌های لازم را از طریق مراکز کاریابی و صندوق فرصت‌های شغلی به‌عمل آورد.

معاون خدمات شهری شهردار کرمان افزود: هم‌چنین اداره اتباع بیگانه باید به امور اتباع بیگانه بپردازد و متهمان نیز به دستگاه قضایی معرفی می‌شوند.

پوراسماعیلی تصریح کرد: تا ارگان‌های یادشده به وظایف خود عمل نکنند و با شهرداری همراهی نداشته باشند، شاهد حضور مجدد این متکدیان و متکدیان جدید در شهر خواهیم بود.

وی افزود: اگر همه‌ی ارگا‌ن‌ها به وظایف خود عمل می‌کردند، متکدیان حرفه‌ای که به‌صورت باند فعالیت می‌کنند و یا خانواده‌هایی که کودکان را به‌خاطر تکدی‌گری اجاره می‌دهند، شناسایی و به دستگاه قضایی معرفی می‌شدند.

وی با بیان این‌که نیازمندان واقعی تکدی‌گری نمی‌کنند، تأکید کرد: باید در این خصوص فرهنگ‌سازی شود تا مردم از روی ترحم و روحیه‌ی مذهبی به متکدیان کمک نکنند.

معاون خدمات شهری شهردار کرمان گفت: متأسفانه در زمان جمع‌آوری متکدیان توسط مأموران شهرداری، شاهد برخورد مردم با این نیروها به‌دلیل دلسوزی‌های نابه‌جا هستیم.

پوراسماعیلی با اشاره به این‌که برخی از متکدیان برای جریحه‌دار کردن احساسات مردم دست به هر کاری می‌زنند، گفت: در حال حاضر، تکدی‌گری به محل کسب درآمد آسان برای بعضی از افراد بیکار و حتی معتادان تبدیل شده است.

معاون خدمات شهری شهردار با بیان این‌که متکدیان چهره‌ی شهر را مخدوش کرده و مشکلات زیادی را برای شهروندان به‌وجود می‌آورند، افزود: مسئولان باید در این زمینه آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی کنند تا مردم به‌راحتی به هر فرد متکدی کمک نکنند.

پوراسماعیلی افزود: اگر مردم می‌خواهند به این افراد کمک کنند، می‌توانند به آن‌ها غذا دهند؛ زیرا متکدی واقعی قطعاً با فقر غذایی و سوءتغذیه مواجه است.

وی با تأکید بر این‌که ادارات حمایتی باید اعتمادسازی کنند، گفت: سازمان‌های مردم‌نهاد فعال و مورد قبول مردم باید وارد عمل شده و در جهت هدایت کمک‌های مالی مردم به نیازمندان واقعی کمک کنند.

معاون خدمات شهری شهردار کرمان با بیان این‌که شهروندان می‌توانند کمک‌های خود به این‌گونه افراد را از طریق نهادهای حمایتی ارائه دهند تا شاهد کاهش این معضل اجتماعی در شهر کرمان باشیم، از شهروندان خواست در صورت مشاهده‌ی متکدی در سطح شهر، با سامانه‌ی رسیدگی به درخواست مردمی ۱۳۷ شهرداری تماس گرفته و شهرداری را در رسیدگی به متکدیان یاری کنند.

0