سه شنبه 20 آذر 1397
  • شورا و شهر
  • شماره خبر: 9606952
  • 14 مرداد 1397
  • 14:15
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
ضرورت هم‌افزایی بیشتر بین دفاتر تسهیل‌گری و مراکز فرهنگی شهرداری

در دیدار مدیرکل امور اجتماعی استانداری با معاون فرهنگی اجتماعی شهردار تأکید شد:

ضرورت هم‌افزایی بیشتر بین دفاتر تسهیل‌گری و مراکز فرهنگی شهرداری

در دیدار مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری و معاون فرهنگی اجتماعی شهردار کرمان بر پرهیز از موازی‌کاری و هم‌افزایی دفاتر تسهیل‌گری با مراکز فرهنگی شهرداری تأکید شد.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، صبح امروز زهرا موسی‌پور، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمان ضمن بازدید از معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری و فرهنگ‌سرای کوثر شهرداری، با محمدعلی جوشایی، معاون فرهنگی اجتماعی شهردار کرمان دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

در این دیدار مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمان با اشاره به ایجاد دفاتر تسهیل‌گری در 10 منطقه از محدوده‌های حاشیه‌نشینی شهر کرمان، ضمن تأکید بر پرهیز از موازی‌کاری دفاتر تسهیل‌گری با سایر دستگاه‌های فرهنگی، ازجمله معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان گفت: آمار و اطلاعات دفاتر تسهیل‌گری در اختیار تمام دستگاه‌های فرهنگی اجتماعی قرار خواهد گرفت.

زهرا موسی‌پور هم‌چنین از دستگاه‌های فرهنگی اجتماعی ازجمله معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری خواست اطلاعاتی که در محله‌های هدف جمع‌آوری کرده‌اند، در اختیار دفاتر تسهیل‌گری قرار دهند تا از دوباره‌کاری جلوگیری شود.

وی با تأکید بر این‌که مسایل اجتماعی باید در صدر قرار گیرد، گفت: وقتی مسایل اجتماعی اولویت مدیران یک مجموعه قرار گیرد، شاهد اتفاقات خوبی در این حوزه خواهیم بود.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمان در همین زمینه به انسجام ایجادشده در معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان اشاره کرد و گفت: اعتقاد دارم از نگاه مسایل اجتماعی، هیچ دستگاهی به اندازه‌ی شهرداری اهمیت ندارد؛ چراکه شهرداری در گوشه‌و‌کنار و تمام نقاط شهر حضور دارد.

موسی‌پور نیاز به تخصص در امور اجتماعی و فرهنگی را ضروری دانست و گفت: شاید نگاه ساده به مسایل اجتماعی، این مسأله را سخت کرده و امروز مسایل اجتماعی به دغدغه‌ی اصلی کشور تبدیل شده است.

وی با اشاره به دغدغه‌ی رهبر معظم انقلاب در رابطه با مسایل اجتماعی و فرهنگی تصریح کرد: آسیب‌های اجتماعی که امروز در جامعه وجود دارد، به‌دلیل مشق‌های نانوشته‌ای است که از قبل مانده است.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمان، شهر را یک موجود زنده دانست و گفت: اگر با این نگاه که شهر یک موجود زنده است، فعالیت کنیم، می‌توانیم یک جریان را با خود همراه کنیم.

موسی‌پور با اشاره به این‌که در کشورهای پیشرفته، شهردار کلیدار شهر است، گفت: نگاه مردم کشورهای پیشرفته به شهردار و شهرداری با نگاه ما متفاوت است؛ چراکه در کشورهای پیشرفته، شهردار به تمام مسایل جامعه ازجمله مسایل اجتماعی و فرهنگی توجه دارد.

وی با تأکید بر این‌که باید این مهم که شهردار کلیددار شهر است را در جامعه نهادینه کنیم، به فعالیت مرکز مطالعات شهری معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان اشاره کرد و گفت: باید در حوزه‌ی تضییع حقوق شهروندی فرهنگ‌سازی لازم انجام گیرد که در این زمینه اداره‌کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمان در کنار معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری است و همکاری خواهیم کرد.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمان هم‌چنین به همکاری با معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان در خصوص تشکیل شوراهای اجتماعی محله‌ها هم اشاره کرد و گفت: تشکیل شوراهای اجتماعی محله‌های شهر کرمان باید در کارگروه اجتماعی استان مورد بررسی قرار گیرد و در صورت امکان برای این مهم بودجه در نظر گرفته شود.

موسی‌پور با بیان این‌که از 18 تا 25 مردادماه، هفته‌ی تشکل‌ها و مسئولیت اجتماعی را برگزار خواهیم کرد، گفت: حضور تشکل‌ها در کنار یک‌دیگر برای معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان فرصت مغتنمی است تا با سازمان‌های مردم‌نهاد و تشکل‌ها ارتباط سازنده برقرار کند.

وی هم‌چنین از برگزاری جشن سمن‌ها در پنج‌شنبه‌ی هفته‌ی آینده در شهربازی کرمان خبر داد.

 

ضرورت پرهیز از موازی‌کاری و دوباره‌کاری و افزایش هم‌افزایی

معاون فرهنگی اجتماعی شهردار کرمان نیز در این دیدار با اشاره به شکل‌گیری دفاتر تسهیل‌گری در شهر کرمان گفت: متأسفانه موازی‌کاری دستگاه‌های اجتماعی و فرهنگی در تمام کشور مشهود است؛ بنابراین، باید از موازی‌کاری دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی جلوگیری کنیم.

محمدعلی جوشایی به فعالیت فرهنگ‌سرای ماه بنی‌هاشم (علیه‌السلام) در محله‌ی بنی‌هاشم اشاره کرد و گفت: درحالی‌که فرهنگ‌سرای ماه بنی‌هاشم (علیه‌السلام) که مورد اعتماد مردم محله‌ی بنی‌هاشم است، در این محله وجود دارد، دفتر تسهیل‌گری هم در این محله ایجاد شده که هر دو مرکز کاری مشابه انجام می‌دهند.

وی با انتقاد از موازی‌کاری مراکز فرهنگی اجتماعی تأکید کرد: باید ضمن افزایش هم‌افزایی بین مراکز فرهنگی و اجتماعی، از موازی‌کاری و دوباره‌کاری این مراکز جلوگیری کنیم.

معاون فرهنگی اجتماعی شهردار کرمان با تأکید بر این‌که وظیفه‌ی مراکز فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان، برگزاری کلاس‌ها و دوره‌های مختلف نیست، گفت: برگزاری دوره‌ها و کلاس‌های مهارت‌آموزی، وظیفه‌ی دستگاه‌هایی ازجمله اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره‌کل فنی و حرفه‌ای است.

جوشایی بررسی و شناخت مشکلات و مسایل اجتماعی محله‌ها را یکی از وظایف مراکز فرهنگی شهرداری دانست و گفت: ازجمله کارهای دفاتر تسهل‌گری هم بررسی مسایل و آسیب‌های اجتماعی محله‌هاست؛ بنابراین، برای جلوگیری از موازی‌کاری، باید هماهنگی بیشتری بین مراکز فرهنگی اجتماعی شهرداری و دفاتر تسهیل‌گری ایجاد شود.

وی هم‌چنین با بیان این‌که دفتر همیاری‌های شهرداری که پیش از این زیرمجموعه‌ی معاونت خدمات شهری شهرداری فعالیت می‌کرد، به معاونت فرهنگی اجتماعی منتقل شده است، گفت: این دفتر تاکنون اعتقادی به فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی در محله‌ها نداشت و شهرداران محله فقط مسایل عمرانی محله‌ها را پیگیری می‌کردند.

معاون فرهنگی اجتماعی شهردار کرمان افزود: با استقرار دفتر همیاری‌های شهرداری در معاونت فرهنگی اجتماعی، باید هرچه سریع‌تر به سراغ برگزاری انتخابات شوراهای محله در 72 محله‌ی شهر کرمان برویم و پس از آن شهرداران محله را انتخاب کنیم تا این افراد با فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی، ضریب نفوذ شهرداری را در محله‌های مختلف شهر کرمان افزایش دهند.

جوشایی به تغییر رویکرد در فعالیت فرهنگ‌سرای کوثر شهرداری کرمان هم اشاره کرد و گفت: فرهنگ‌سرای کوثر از فضایی برای تشکیل دوره‌ها و کلاس‌های مهارت‌آموزی، به فضایی برای تجمع سازمان‌های مردم‌نهاد، نخبه‌ها و هم‌چنین مکانی برای ارایه‌ی آموزش‌های شهروندی تبدیل خواهد شد.

وی به شکل‌گیری مدیریت اجتماعی و گردشگری در معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان هم اشاره کرد و گفت: این مدیریت، مسایل اجتماعی و گردشگری شهر را مدیریت می‌کند.

جوشایی هم‌چنین از ایجاد کتابخانه‌ی تخصصی امور شهروندی در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

 

ایجاد دفتر حمایت اجتماعی در معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری

مدیر امور اجتماعی و گردشگری معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان هم در این دیدار با اشاره به برقراری ارتباط بین سمن‌ها و فعالان اجتماعی به‌عنوان یکی از اهداف این مدیریت گفت: در دوره‌ی جدید، دفتر حمایت اجتماعی نیز در مدیریت امور اجتماعی و گردشگری معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری شکل گرفته که در گام نخست به مسایل اجتماعی مربوط به کارکنان بیش از 4000 نفری شهرداری و خانواده‌های آن‌ها خواهد پرداخت.

محمدمهدی حمزه‌پور پرداختن به موضوع گردشگری از نگاه شهری را هم از دیگر فعالیت‌های این مدیریت بیان کرد و گفت: در این زمینه آموزش راننده‌های تاکسی و اتوبوس و افرادی که در حوزه‌‌های مختلف شهرداری فعالیت می‌کنند و به‌عنوان ویترین شهر نخستین ارتباط را با گردشگران دارند، در دستور کار است.

وی چاپ و توزیع نقشه‌ و برشورهای معرفی جاذبه‌های مختلف شهر کرمان را از دیگر فعالیت‌های مدیریت امور اجتماعی و گردشگری معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان دانست.  

محمدرضا احمدی

0