پنج شنبه 5 اردیبهشت 1398
  • شورا و شهر
  • شماره خبر: 960457
  • 14 تیر 1396
  • 13:04
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
طرح یک‌شنبه‌های بدون پلاستیک

معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان اجرا می‌کند:

طرح یک‌شنبه‌های بدون پلاستیک

طرح «یکشنبه‌های بدون پلاستیک» از برنامه‌های واحد اجتماعی معاونت فرهنگی اجتماعی است که در قالب پویش شهروندی کرمون گردون در شهر کرمان اجرا می‌شود.

زندگی مدرن و امروزی علاوه بر رفاهی که برای انسان به همراه دارد؛ گاه ضررهای جبران‌ناپذیری را نصیب او می‌کند. کیسه‌های پلاستیکی و ظروف یک‌بارمصرف نیز از این جمله‌اند. زمانی که این کیسه‌ها و ظروف، جایگزین کیسه‌های پارچه‌ای و کاغذی شدند شاید کم‌تر کسی فکر می‌کرد در آینده‌ای نزدیک همین جایگزین‌ها، تبدیل به یکی از معضلات اصلی محیط‌زیست شوند. بر اساس تحقیقات انجام‌شده تنها در ایران سالانه بیش از ۳ میلیون تن پلاستیک تولید می‌شود.

 بیش‌تر این پلاستیک‌ها نیز با دوام هستند و صدها سال طول می‌کشد تا به‌خودی‌خود تجزیه و نابود شوند.

هنگامی‌که کیسه‌های پلاستیکی به‌عنوان زباله دور ریخته می‌شوند، به علت ماندگاری بیش از ۵۰۰ سال در محیط، باعث آلودگی محیط‌زیست می‌شوند. این کیسه‌ها به همراه باد جابه‌جاشده و وارد رودخانه‌ها و کانال‌های آب می‌شوند. کیسه‌های پلاستیکی در صورت ورود به محیط‌زیست دریایی، وارد زنجیره‌ی غذایی جانوران دریایی شده و سالانه هزاران گونه از جانوران آبزی براثر خوردن این کیسه‌ها و خفگی ناشی از آن می‌میرند.

 کیسه‌های بلعیده‌شده حتی پس از مرگ جانوران و تجزیه‌ی آن‌ها نیز سالم باقی می‌مانند، بنابراین دوباره پراکنده‌شده و از بین بردن حیاتی دیگر را ادامه می‌دهند. پلاستیک‌ها درصورتی‌که به‌عنوان زباله دفن شوند، به علت تجزیه‌ی آرام و کند در محل‌های دفن می‌توانند سبب تشکیل شیرابه و نفوذ آن به آب‌های زیرزمینی شوند. این شیرابه شامل ترکیباتی نظیر فلزات سنگین و سایر ترکیبات خطرناک است که جزو ترکیبات زیان‌آور برای محیط‌زیست هستند.

در سال‌های اخیر همیشه هشدارهایی در مورد اثرات سوءاستفاده از کیسه‌های پلاستیکی و ظروف یک‌بارمصرف و پلاستیکی شنیده‌ایم؛ یعنی گذشته از بحث آسیب‌رسانی به محیط‌زیست، استفاده از این ظروف برای سلامت انسان مضر است.

کشورهای پیشرفته چند سالی است که استفاده از کیسه و ظروف یک‌بارمصرف گیاهی را جایگزین انواع پلاستیکی آن کرده‌اند. در کشورهای صاحب فناوری تولید پلیمرهای گیاهی، از نشاسته ذرت، سیب‌زمینی و گندم برای این منظور استفاده می‌شود. علاوه بر حفظ محیط‌زیست، حفظ سلامت انسان‌ها هنگام استفاده از این ظروف اهمیت ویژه‌ای دارد و ازآن‌جایی‌که این پلیمرها منشأ گیاهی و طبیعی دارند، هیچ ماده‌ی سمی و مضری از آن‌ها آزاد نمی‌شود.

در این راستا معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان هم تمام تلاش خود را به کار گرفته تا با اجرای طرح «یکشنبه‌های بدون پلاستیک»، استفاده نکردن یا استفاده‌ی کم‌تر از کیسه‌های پلاستیکی را در کرمان رواج داده و استفاده از کیسه‌های پلاستیکی تجدید پذیر گیاهی را ترویج دهد.

معاون فرهنگی اجتماعی شهردار کرمان در این خصوص بابیان این‌که این طرح از برنامه‌های واحد اجتماعی این معاونت در قالب پویش شهروندی کرمون گردون در شهر کرمان با عنوان «یکشنبه‌های بدون پلاستیک» اجرا می‌شود؛ تأکید کرد: رها کردن کیسه‌های پلاستیکی و ظروف یک‌بارمصرف باعث تخریب محیط‌زیست شده و تهدیدی برای سلامت انسان‌ها وزندگی آیندگان به شمار می‌روند.

به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی اجتماعی کرمان، حجت‌الاسلام‌ سید مرتضی حسینی در این‌باره گفت: طبق گزارش‌ها باصرفه جویی در مصرف یک کیسه‌ی پلاستیکی در هفته توسط هر خانواده‌ی ایرانی در سال، از مصرف یک میلیارد کیسه در کشور جلوگیری می‌شود که خود مساوی با صرفه‌جویی در مصرف 250 میلیون لیتر آب است و بنابراین اجرای این طرح کمک بزرگی به‌صرفه جویی در مصرف آب و جلوگیری از تخریب محیط‌زیست است.

وی افزود: هدف از اجرای این طرح، آشنا کردن شهروندان با خطرات محیط زیستی و تخریب طبیعت و مشکلات عدیده‌ی استفاده از کیسه‌های پلاستیکی و زشت کردن فضای شهری و طبیعت است.

معاون فرهنگی اجتماعی شهردار کرمان ادامه داد: درست است که به نظر محیط‌زیست متولی این کار است ولی همه‌ی ما باید بدانیم که خسارت و صدمه‌ی اصلی افزایش استفاده از کیسه‌های پلاستیکی و رها کردن آن‌ها در طبیعت، در وهله‌ی اول متوجه خود ما و فرزندان ماست؛ بنابراین همه، چه نهادها، سازمان‌ها و ارگان‌های مرتبط و چه شهروندان باید برای اجرای این طرح همکاری و یاری کنند و به عبارتی متولی این کار همه هستند.

وی گفت: شهرداری پیش‌قدم شده تا با کمک سازمان‌های مردم‌نهاد و همکاری و یاری همه‌ی مردم، فرهنگ استفاده نکردن از کیسه‌های پلاستیکی را رواج داده و استفاده از کیسه‌های خرید تجدید پذیر گیاهی و پارچه‌ای را برای کمک به حفظ محیط‌زیست ترویج کند.

وی با اشاره به این‌که حتی اگر شهروندان در ابتدا یک روز در هفته هم این طرح را اجرا کنند؛ منافع زیادی برای محیط‌زیست دارد؛ بیان کرد: این مساله مانند کمربندهای ایمنی نیست که پلیس بخواهد با استفاده از جریمه مردم را وادار به اجرای آن کند.

وی ادامه داد: بنابراین شهروندان خود باید در اجرای این طرح به خاطر خودشان و آیندگان به‌صورت خودجوش همکاری کنند.

وی گفت: امیدواریم با اجرای این طرح، شهروندان ترغیب شوند تا حداقل یک روز در هفته از کیسه‌های پلاستیکی استفاده نکنند و به‌جای آن از کیسه‌های خرید پارچه‌ای و یا کیسه‌های تجدیدپذیر که بر پایه‌ی گیاهی (ذرت و نشاسته) هستند؛ استفاده و از این طریق تا حدودی به اجرای این طرح کمک کنند.

مدیر اجتماعی معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان نیز گفت: پویش شهروندی کرمون گردون از مدت‌ها قبل به فکر فرهنگ‌سازی در راستای استفاده‌ی کم‌تر از کیسه‌های پلاستیکی برای حفظ محیط‌زیست بود و در این مسیر گام‌های مختلفی را قبل از اعلام عمومی این طرح انجام داد.

محمدمهدی حمزه‌پور تاکید کرد: در راستای حفظ محیط‌زیست و برای سهولت کار مردم در خرید کیسه‌های تجدید پذیر گیاهی و کاغذی، بازدیدهای مختلفی انجام‌شده و با چند تولیدی معتبر در این زمینه مذاکره شده تا امکان خرید کیسه‌های کاغذی از آن‌ها و عرضه‌شان در کرمان به حجم بالا و باقیمت مناسب فراهم شود.

وی ادامه داد: با برخی فروشندگان و مدیران فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز هماهنگ کردیم تا ضمن ارائه‌ی کیسه‌های تجدید پذیر گیاهی، در اجرای یک‌شنبه‌های بدون پلاستیک به برگزارکنندگان این طرح و نیز به کلیه شهروندان کمک کنند.

وی تصریح کرد: در این خصوص با مراکز خیریه‌ای که تولیدی دوخت و دوز دارند؛ وارد مذاکره شدیم تا آن‌ها کیسه‌های پارچه‌ای خرید را با طرح و شکل‌های متنوع تولید کرده و به بازار عرضه کنند که این کار هم باعث اشتغال‌زایی و کسب درآمد برای افراد محروم خیریه‌ها می‌شود و هم باعرضه این کیسه‌ها در بازار مردم راحت‌تر می‌توانند این نوع کیسه‌ها را تهیه و به‌جای کیسه پلاستیکی استفاده کنند.

حمزه‌پور خاطرنشان کرد: علاوه بر این‌ها تبلیغات گسترده‌ای را در سطح شهر شروع کرده‌ایم و در گروه‌های مردمی شبکه‌های اجتماعی نیز این طرح را معرفی و افراد را به این امر تشویق کرده‌ایم.

وی گفت همچنین در نمایشگاهی که قرار است هفته‌ی آینده با عنوان «عرضه‌ِ کتاب و نوشت‌افزار و عرضه‌ِ محصولات فرهنگی» در مجموعه شهید مطهری شهرداری کرمان برگزار شود؛ غرفه‌ای در خصوص عرضه‌ی کیسه‌های تجدیدپذیر گیاهی و پارچه‌ای دایر خواهیم کرد.

وی همچنین گفت: همکاری و جلب کمک سمن‌ها نیز از دیگر اقدامات این معاونت در راستای اجرای موفق این طرح است که خوشبختانه انجام‌شده و امیدواریم بتوانیم به کمک همه این طرح را به‌خوبی اجرا کنیم.

روابط عمومی معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان

 

15.6274