جمعه 2 فروردین 1398
  • فرهنگ و هنر
  • شماره خبر: 9606597
  • 26 اردیبهشت 1397
  • 11:37
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
فراخوان بیست و چهارمین جشنواره ملی شعر رضوی منتشر شد

فراخوان بیست و چهارمین جشنواره ملی شعر رضوی منتشر شد

فراخوان بیست و چهارمین جشنواره‌ي ملی شعر رضوی از سری برنامه‌های شانزدهمین جشنواره‌ي بین‌المللی امام رضا (علیه‌السلام)، توسط اداره‌ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان منتشر شد.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاين،  محمدرضا عليزاده گفت: به مناسبت سالروز میلاد با سعادت حضرت علی بن موسی الرضا (علیه‌السلام) و حضرت فاطمه معصومه (س) و بزرگ‌داشت حضرت احمدبن موسی (شاهچراغ) علیه‌السلام و هم‌زمان با دهه‌ي کرامت بيست وچهارمين جشنواره‌ي ملي شعر رضوي برگزار می‌شود.  

وي هدف از برگزاري اين جشنواره را اشاعه و ترویج فرهنگ منور رضوی ذکر کرد و افزود: گسترش فعالیت‌های فرهنگی و ادبی مرتبط با سیره‌ي اهل‌بیت (علیهم‌السلام) به ویژه حضرت امام رضا  (علیه‌السلام)  و گرامی‌داشت تولیدکنندگان و پدیدآورندگان آثار حوزه‌ي فرهنگ رضوی و کمک به انتشار گسترده‌تر این عرصه معنوی  از جمله‌ي اين اهداف است.

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي تفسیر برداشت شاعرانه از اشعار دعبل خزاعی، سفر امام رضا (علیه‌السلام) از مدینه به طوس  و مدح  اهل بیت (علیهم‌السلام) را از جمله محورهاي فراخوان دانست و گفت: سبک زندگی اهل بیت (علیهم‌السلام)،  شناخت ابعاد علمی و عملی زندگی معصومین،  توجه به فرازهایی از زندگی اجتماعی ١٤ معصوم (علیهم‌السلام) و نقش آنان در رفع مسايل و مشکلات مردم و هم‌چنين جایگاه نماز در آموزه‌های اهل بیت علیهم‌السلام و به ویژه حضرت رضا(علیه‌السلام) و نقش آن در کاهش آسیب‌های اجتماعی و سلامت اجتماعی از ديگر محورهاي اين فراخوان است.

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان کرمان در مورد چگونگي برگزاري اين جشنواره گفت: اين دوره از جشنواره‌ي شعر رضوي به صورت مسابقه و رقابتی برگزار خواهد شد و گستره‌ي فراخوان آن  به صورت ملی است.  

وي شعر کلاسیک، شعر نو نیمایی و شعر سپید را از جمله قالب‌هاي شعر اين جشنواره دانست و خاطرنشان کرد: محدودیت سنی برای شرکت‌کنندگان وجود ندارد و علاقه‌مندان می‌توانند در هر قالب انتخابی (کلاسیک ، شعر نو، شعر سپید) حداکثر ٣ اثر را به دبیرخانه ارسال کنند.  

عليزاده تصريح کرد: ارسال هم‌زمان اثر در تمامی موضوعات بلامانع  است و لازم است شرکت‌کنند گان آثار خود را با ذکر موضوع ارسال کنند.

وي با اشاره به اين‌که اشعار ارسال شده به دوره‌های قبل جشنواره پذیرفته نمی‌شوند، افزود: گزیده‌ی آثار جشنوار در قالب مجموعه‌ای به‌صورت کتاب چاپ و منتشر خواهد شد و بدیهی است دبیرخانه در انتخاب و چاپ آثار رسیده مختار خواهد بود.

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان کرمان يادآور شد: اطلاع‌رسانی و فرآیند ثبت نام و ارسال اثار از طریق تارنمای شمس توس به نشانی kerman.shamstoos.ir   و portal.shamstoos.ir   انجام می‌شود.  

گفتني است: آخرین مهلت ارسال آثار، بيستم خردادماه سال جاري است و داوري آثار تا 15 تير ماه انجام مي‌شود. زمان برگزاري بخش رقابتي ايام دهه‌ي کرامت در تيرماه سال جاري است و اين جشنواره در 28 تير ماه به کار خود پايان مي‌دهد.

مهديه جعفري

 

0