جمعه 2 اسفند 1398
  • شورا و شهر
  • شماره خبر: 9608178
  • 15 آبان 1398
  • 12:10
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
مانور اطفای حریق و امداد و نجات برگزار شد

در بازار کرمان؛

مانور اطفای حریق و امداد و نجات برگزار شد

مانور اطفای حریق و امداد و نجات در کاروان‌سرای گنجعلی‌خان، واقع در بازار تاریخی کرمان برگزار شد.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، معاون خدمات شهری شهردار کرمان در حاشیه برگزاری این مانور گفت: مانور ایمنی و اطفای حریق بازار، یکی از مهم‌ترین مانورهایی است که با توجه به وضعیت خاص محدودۀ بازار و بافت تاریخی شهر کرمان، برگزار شد

مهدی نیکویی با بیان این‌که یکی از اهداف این مانور که بزرگ‌ترین مانور اطفای حریق و امداد و نجات در بازار تاریخی کرمان محسوب می‌شود، ارزیابی هماهنگی ایستگاه‌های آتش‌نشانی است، گفت: ایستگاه‌هایی که در خارج از محدودۀ بازار فعالیت دارند، باید با این محدوده آشنا شوند؛ چراکه عملیات اطفای حریق و امداد و نجات در محدودۀ بافت تاریخی که برخی بناهای آن فرسوده و یا آسیب‌پذیرند، با سایر نقاط شهر متفاوت است.

وی یکی دیگر از اهداف برگزاری این مانور را شناسایی ورودی‌های بازار تاریخی و سنتی شهر کرمان و نحوۀ ورود خودروها و اجرای عملیات اطفای حریق و امداد و نجات دانست و گفت: هم‌چنین یک‌سری زیرساخت‌ها ازجمله شیرهای هیدرانت در محدودۀ بازار جانمایی شده که لازم بود در این مانور مورد بررسی قرار گیرند.

معاون خدمات شهری شهردار کرمان با بیان این‌که در این مانور سه ایستگاه آتش‌نشانی شرکت داشتند، گفت: با برگزاری این مانور، نقاط ضعف و قوت و هم‌چنین عوامل ایجادکنندۀ حریق در بازار سنتی و تاریخی کرمان و راه‌های جلوگیری از عوامل پیشروی حریق بررسی شد.

نیکویی افزود: بررسی در بازار کرمان بهترین و کوتاه‌ترین راه‌های دسترسی به محل‌های حریق احتمالی، سنجش سرعت عمل و تصمیم‌گیری و عملکرد آتش‌نشانان هنگام مواجه با این دسته از آتش‌سوزی‌ها، گام بزرگی در جهت پیشگیری و حفظ این میراث گران‌بهاست.

مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شهرداری کرمان نیز در این مانور با اشاره به بافت تاریخی و سنتی بازار کرمان گفت: برگزاری مانور اطفای حریق و امداد و نجات از دو جنبه دارای اهمیت است که شامل شناسایی نقاط قوت و ضعف ادارات و دستگاه‌های شرکت‌کننده در مانور و محک‌زدن عملکرد و توانایی آن‌ها در بحران‌هایی از این قبیل و هم‌چنین شناسایی و شناخت نقاط حادثه‌خیز، شناسایی راه‌های دسترسی به این نقاط و بررسی کمیت و کیفیت تجهیزات نصب شده در این‌گونه اماکن است.

فرزاد خضری افزود: بررسی این موارد مهم به دستگاه‌های امدادی کمک می‌کند که در کمترین زمان، بیشترین خدمت را ارایه کنند.

سرپرست سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان نیز در این مانور گفت: در محدودۀ بازار، ایستگاه آتش‌نشانی که دسترسی آسان به محدودۀ بازار تاریخی کرمان داشته باشیم، وجود ندارد؛ بنابراین، انجام مانورهای مختلف در این محدوده ضروری است.

رضا میرزایی افزود: انجام مانورهای فرضی به‌صورت منظم و مستمر در جهت انجام عملیات در کمترین‌ زمان و استفادۀ بهتر از امکانات و تجهیزات موجود، ضروری است.

0