شنبه 3 اسفند 1398
  • جامعه
  • شماره خبر: 9608167
  • 4 آبان 1398
  • 09:36
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
محله باغ نشاط

محله باغ نشاط

مجتبی شمسی - یکی از محله‌های قدیمی شهر کرمان، محله‌ی باغ نشاط است. این محله در قسمت جنوب غربی شهر کرمان واقع می باشد و از محله‌هایی است که در گذشته در بافت قدیم شهر کرمان نبوده و در اثر گسترش شهر هم اکنون در ردیف محله‌های آباد و پر جمعیت شهر قرار گرفته است.

محله باغ نشاط محدود است از شمال به بلوار شهید صدوقی، از شرق به خیابان شهید مصطفی خمینی، از جنوب به بلوار رسالت و از غرب به بزرگراه امام.

بیمارستان ارتش در این محله است و حدود هشتاد سال قبل ساخته شده است.

از علما و روحانیون برجسته و مطرحی که در این محله زندگی کرده‌اند، می‌توان به آیت‌الله آخوندملاعلی‌اعمی و حجت‌الاسلام سیدالعراقین اشاره کرد. از دیگر شخصیت‌های این محله که در اداره استان‌های کرمان و بلوچستان نقش قابل ذکری اسفا می‌نمود، بایستی از میرزاحسین خان عدل‌السلطنه «سردار نصرت» نام برد. ولی از سال‌های 1293 و 1294 شمسی. دوران حکومت سردار ظفر، رییس قشون و نایب الحکومه کرمان بود. در آن سال‌ها عده‌ای از قوای خارجی، از جمله نیروهای آلمانی در کرمان بوده‌اند و ولی با استقرار قوای آلمانی در کدمان مخالف بود، لذا در یکی از روزها هنگامی که او از خانه خود در محله باغ نشاط سوار بر اسب عازم محل حکومتی بود، از طرف آلمانی‌ها به منظور ترور وی نارنجکی به طرف او پرت شد که منجر به کشته شدن اسب و زخمی شدن سردار نصرت گردید. فرزند حسین شاه جوپاری که از همراهان وی بوده، سردار را از صحنه نجات می‌دهد. عدل‌السلطان، برادر سردار نصرت، محمدجواد اسفندیاری «محتشم‌الممالک» و ملک منصور اسفندیاری که مدتی شهردار کرمان و سه دوره هم از کرمان و سیرجان به نمایندگی مجلس شورای ملی برگزار شد، ساکن همین محله بودند. با احداث خیابان‌ها و بناهای جدید در این محله، به رغم تغییر اکثر خانه‌ها، بقای بناها و خانه‌های مانده از لحاظ معماری دارای ارزش تاریخی می‌باشند.

از تاسیسات تفریحی در این محله می‌توان به پارک نشاط و قسمتی از پارک مطهری و موزه حیوانات اشاره کرد. خیابان خواجو و مطهری غربی(احمدی غربی)، میرزا آقاخان کرمانی، قدسی و ابوذر و مالک اشتر در همین محله است. پیشینه‌ی این محله متجاوز از 150 سال می‌باشد.

0