سه شنبه 24 مهر 1397
نسخه آزمایشی
  • شورا و شهر
  • شماره خبر: 9605201
  • 8 شهریور 1396
  • 10:38
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
مشکلات مالی اجرای پروژه‌ها را تحت‌الشعاع قرار داده است

سرپرست شهرداری کرمان:

مشکلات مالی اجرای پروژه‌ها را تحت‌الشعاع قرار داده است

آنچه تاکنون اجرای پروژه‌ها را تحت‌الشعاع قرار داده، مشکلات مالی بوده و این مشکل هم چیزی نیست که یک‌روزه و یک‌شبه حل شود؛ چراکه اعتبارات شهرداری، اعتبارات دولتی نیست و منابع مالی اجرای پروژه‌ها باید از محل عوارض و درآمدهایی که شاید پایدار هم نیست، تأمین شود و همین موضوع روند اجرای پروژه‌ها را تحت‌الشعاع قرار داده است؛

اشاره: با آغاز دوره‌ی پنجم شورای اسلامی شهر کرمان و در نخستین نشست عمومی شورا، مهندس سیدمحمد موسوی، به‌عنوان سرپرست شهرداری کرمان انتخاب شد. برای آگاهی از برنامه‌های مهندس موسوی، سرپرست شهرداری کرمان، با وی به گفت‌و‌گو نشستیم.

آقای مهندس موسوی! به‌عنوان اولین پرسش، آیا اگر از سوی شورابه شما پیشنهاد شود که فعالیت خود را به‌عنوان شهردار کرمان ادامه دهید، می‌پذیرید؟

یکی از مسایلی کهدر شورا مطرح شده و آقای فرشاد، رییس شورای اسلامی شهر کرمان، در نشست معارفه هم اشاره کردند، این بود که برای این‌که شرایط عادلانه‌ای برای انتخاب شهردار ایجاد شود، موضوع انتخاب شهردار و سرپرست شهرداری را تفکیک کنند و فردی که قرار است سرپرست شهرداری باشد، جزء گزینه‌های شهرداری نباشد؛ بنابراین، در دوره‌ی دوسه ماهه‌ای،به‌عنوان سرپرست شهرداری در خدمت شهروندان عزیز هستم و امیدوارم هرچه خیر و صلاح شهر و شهرداری است، اتفاق بیفتد.

اما امکان دارد به شما هم پیشنهاد شود که شهردار کرمان شوید و کار خود را هم‌چنان ادامه دهید.

این سوال را بگذارید تا زمان خودش و وارد این مقوله نشوید؛ پرداختن به این موضوع الان درست نیست و فکر می‌کنم اگر امروز به مسایل شهر و شهرداری بپردازم، مهم‌تر است تا این‌که درصدیدر ذهنم درباره‌ی این موضوع جایی باز کنم.

خب، به هر حال این موضوع هم یکی از مسایل مهم شهر و شهرداری است.

من به‌عنوان یک سرباز، وظیفه دارم در حد توانم مسایل شهرداری و شهر را پیش ببرم و در نهایت شورا تصمیم می‌گیرد.به هر حال من برای دوره‌ی سرپرستی آمده‌ام، نه برای شهرداری؛ این پرسش را بگذارید برای وقت خودش.

آقای مهندس موسوی! با توجه به مشکلاتی که اجرای پروژه‌های شهر به‌ویژه تقاطع‌های غیرهم‌سطح برای مردم ایجاد کرده است و با عنایت به حضور شما در معاونت ترافیک، برنامه‌ی شما برای سرعت بخشیدن به اجرای پروژه‌ها چیست؟

آنچه تاکنون اجرای پروژه‌ها را تحت‌الشعاع قرار داده، مشکلات مالی بوده و این مشکل هم چیزی نیست که یک‌روزه و یک‌شبه حل شود؛ چراکه اعتبارات شهرداری، اعتبارات دولتی نیست و منابع مالی اجرای پروژه‌ها باید از محل عوارض و درآمدهایی که شاید پایدار هم نیست، تأمین شود و همین موضوع روند اجرای پروژه‌ها را تحت‌الشعاع قرار داده است؛ بنابراین، در این مقطع باید هر کاری که می‌توانیم، برای سرعت بخشیدن به پروژه‌ها انجام دهیمتا ان‌شاءالله پروژه‌ها در برنامه‌ی زمان‌بندی به پایان برسد و اگر هم تأخیری دارند، با کم‌ترین تأخیر اجرا شوند تا آثار پروژه‌ها برای مردم مطلوب باشد.

الان، مردم در سطح شهر به لحاظ رفت‌وآمد و مسایل ترافیک شهری دچارمشکلاتی هستند؛ بنابراین، باید در این زمینه تلاش شود، اما این‌که این مهم چگونه تحقق پیدا کند؛ امیدواریم با تغییراتی که در شورا ایجاد شده و همکاری و هم‌افزایی که بین شهرداری، شورا و مردم به‌وجود می‌آید، شاهد سرعت بخشیدن به اجرای پروژه‌ها و پایان یافتن سریع‌تر آن‌ها باشیم.

همان‌طور که اشاره کردید، یکی از مشکلات شهرداری، کمبود منابع مالی است، با توجه به سابقه‌ای که شما در شهرداری دارید و البته با عنایت به این‌که دوره‌ی سرپرستی شاید چندان طولانی نباشد، در زمینه‌ی افزایش درآمدهای پایدار شهرداری برنامه‌ای دارید؟

اگر کل کشور را نگاه کنیم،مشکلات مالی تنها مختص کرمان نیست و کلان‌شهرهای بزرگ هم با این مشکل مواجه هستند؛ در هر حال این‌که به چه شکل بشود درآمدهای پایداری را برای شهرداری‌ها تعریف و تثبیت کرد، می‌طلبد کارگروهی متشکل از افرادی که در زمینه‌های مختلف صاحب‌نظر هستند، تشکیل شود تا درباره‌ی این موضوع بررسی‌های لازم را انجام دهند و شورا و هم‌چنین نماینده‌های محترم مردم در مجلس شورای اسلامی هم در کنار این کارگروه قرار گیرند؛ چراکه در بخشی از این موضوعات، نیازمند قوانین هستیم و قطعأ آنچه که مربوط به سطح محلی است، شورا باید وارد شود و آنچه مربوط به سطح کلان و ملی است، مجلس شورای اسلامی باید همراهی کند تا به ثبات برسیم.

در این‌باره نمی‌شود فی‌البداهه کار جدیدی انجام دهیم؛ چراکه اگر قرار باشدهرگونه درآمدی تعریف شود، باید در جایگاه قانونیِ خودش باشد و امکان‌پذیر نیست خارج از ضوابط،هزینه‌ای از مردم دریافت کنیم؛ بنابراین، این مهم نیازمند یک کار کارشناسی است. شهرهای بزرگ‌تر مثل تهران، مشهد و اصفهان در این زمینه تجربیاتی دارند؛ اگرچه همان‌ها هم در زمینه‌ی درآمدهای پایدار گلایه دارند که امیدواریم با ایجاد هم‌افزایی،به یک جمع‌بندی مطلوببرسیم که البته باید از طریق دولت و مجلس اتفاق بیفتد تا به شهرداری‌ها کمک بزرگی شود.

قوانینی در گذشته تصویب شده که نه‌تنها کمک مالی به شهرداری‌ها نبوده؛ بلکه بیش‌تر بار مالی هم به شهرداری‌ها اضافه کرده است؛ به‌طور مثال بخشی از عوارض را بخشیده‌اند و یا برخی را از پرداخت عوارض مستثنی کرده‌اند که کار درستی نبوده و با این کار منابع درآمدی شهرداری را کاهش داده‌اند؛ باید در این زمینه بررسی‌های کارشناسی انجام گیرد.

به استثنا کردن برخی اقشار اشاره کردید، در طول دوره‌های گذشته، بخشی از این اتفاقات توسط شوراهای ادوار قبل رقم خورده است، در این زمینه پیشنهاد شما به شورای پنجم چیست؟

تا زمانی که تصویب چنین مصوباتی مطالعه‌شده نباشد، ممکن است آثار و تبعاتی داشته باشد؛ به‌طور مثال در سنوات گذشته در حوزه‌ی ترافیک، نظر اعضای شوراها این بوده که به افراد بازنشسته و یا برخی اقشار دیگر کمک شود، اما باید آن‌سوی قضیه را هم ببنیم که آیا اتوبوس‌رانی با وضعیت و درآمد موجود می‌تواند خودش را حفظ و اداره کند. امروز اگر یکی‌دو درصد از درآمدهای سازمان اتوبوس‌رانی را کاهش دادیم، خدمتی به شهروند نیست؛ چراکه امکانات روزبه‌روز فرسوده می‌شود و از بین می‌رود؛ بنابراین، شهروندی که امروز مبلغی پرداخت نکرده، فردا باید دوسه برابر بیش‌تر بپردازد تا از امکانات استفاده کند.

 

آقای مهندس! در دوره‌ی سرپرستی برای ساختار داخلی و تغییر و تحولات در بین مدیران شهرداری برنامه‌ای دارید؟

تاکنون، تمام مدیران شهرداری تلاش خود را به‌کار گرفته اند؛ قراری نیست اتفاق خاصی بیفتد، بنا نداریم با هیچ‌کدام از دوستان، کار را ادامه ندهیم و این‌طور نیست که با ذهنیت و نگاه خاصی ورود کرده باشم؛ قطعأ در خدمت تمام دوستان هستیم، مگر این‌که مدیری به ادامه‌ی همکاریتمایل نداشته باشد. قطعأ تمام مدیران شهرداری دل‌سوز، زحمتکش و تلاشگر هستند؛ بنابراین، به هیچ‌وجه با این نگاه نیامده‌ام که از صدر تا ذیل شهرداری، تغییراتی ایجاد کنم.

به هر حال امیدواریم بتوانیم این مقطع را به نحو احسن پشت سر بگذاریم و با استمرار فعالیت‌های گذشته، بهتر از قبل، خدمات مطلوبی ارایه کنیم تا وقتی که شهردار جدید می‌آید، با مشکلی روبه‌رو نباشد.

حرف آخر.

فرصت‌ها زود می‌گذرد، تاکنون چهار دوره‌ی شورا گذشته و سال‌های زیادی را در شهرداری، در راستای خدمت به مردم پشت سر گذاشتیم؛ بنابراین، درست است که خودِ ما شهروند این جامعه هستیم، اما به‌عنوان فردی که این جایگاه به من سپرده شده، امیدوارم خدمتگزار خوبی برای مردم باشم و تمام تلاش خود را برای تحقق این مهم به‌کار می‌بنیدم و امیدوارم مردم هم کمک کنند و لطف خدا شامل شود تا بتوانیم خدمات مطلوبی ارایه کنیم و شهروندان نیز ارایه‌ی خدمات را به‌صورت نسبی احساس کنند.

محمدرضا احمدی

0