دوشنبه 1 مرداد 1397
نسخه آزمایشی
  • فرهنگ و هنر
  • شماره خبر: 9606598
  • 26 اردیبهشت 1397
  • 11:48
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
مقرنس سر در ورودی کاروانسرای گنجعلیخان کرمان مرمت شد

مقرنس سر در ورودی کاروانسرای گنجعلیخان کرمان مرمت شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردش‌گری استان کرمان از مرمت مقرنس سر در ورودی کاروانسرای گنجعلیخان شهر کرمان پس از گذشت ۲۳۰سال خبر داد.

 به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاين، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردش‌گری استان کرمان با اشاره به این‌که در حال حاضر مقرنس سر در ورودی کاورانسرای گنجعلیخان کرمان مرمت و جای‌گذاری شده است، افزود: این مقرنس يكي از زيباترين و بزرگ‌ترين مقرنس‌هاي موجود در بناهاي تاريخي است که در١٤ قطار اجرا شده و آلات تخت آن شامل شمسه‌هاي ٤-٥-٦-١٠ضلعي است.

محمود وفایي با بیان این‌که مقرنس سر در کاروان‌سرای گنجعلیخان کرمان مزين به نقوش گچ‌بري پركار مي‌باشد، افزود: اصل اين مقرنس كه قسمت‌هایی از آن هم‌چنان در گوشه‌ها و بخش‌هایی ديده مي‌شود، داراي تزيينات گچ‌بري و نقاشي فوق‌العاده‌اي بوده است .

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردش‌گری استان کرمان تاکید کرد: عملیات مرمت مقرنس سر در ورودی کاروان‌سرای گنجعلیخان کرمان پس از مطالعه و مشاوره با متخصصان و كارشناسان خبره محلي و كشوري از اواسط سال ۱۳۹۵ آغاز شد.

وفایی خاطرنشان کرد: عملیات مرمت بعد از تهيه‌ي نقشه و طرح، با ساخت آلات تخت ادامه يافت و پس از مرمت قطارهاي باقيمانده از اصل مقرنس، ٧ قطار آن با نصب حدود یک‌هزار قطعه‌ی گچي توسط استادكاران بومي و تحت نظر كارشناسان فني اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردش‌گری استان کرمان در اسفندماه سال ۱۳۹۶ پایان یافت که درحال حاضر  پس از سال‌های متمادی و پس از اتمام عمليات،  داربست‌های مرمت مقرنس این بنای باارزش برداشته شدند.

گفتنی است بخش‌های قابل توجهی از مقرنس سر در ورودی کاروانسرای گنجعلیخان بر اثر شلیک سربازان آقامحمدخان قاجار در حمله به کرمان در سال  ۱۲۰۹ هجری قمری تخریب شده بود که درحال حاضر مرمت شد.

مهديه جعفري

 

15.6258