جمعه 9 خرداد 1399
  • شورا و شهر
  • شماره خبر: 9608135
  • 23 مهر 1398
  • 14:34
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
موفقیت شهردار انتخاب‌شده از بخش خصوصی

در نشست عمومی شورا مطرح شد:

موفقیت شهردار انتخاب‌شده از بخش خصوصی

نودوهشتمین نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان با حضور اعضای شورا و شهردار کرمان برگزار شد.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، احمد حسن‌زاده، رییس کمیسیون اجتماعی شورا در نطق پیش از دستور، با اشاره به فوت شهروندی در مهدیۀ صاحب‌الزمان علیه‌السلام گفت: پیشنهاد می‌شود در نشستی با رییس دانشگاه علوم پزشکی، نیاز این مکان مقدس به پایگاه فوریت‌های پزشکی و خدمت‌رسانی به انبوه شهروندان به‌ویژه در روزهای پایانی هفته بررسی و این نیاز تأمین شود.

در ادامه، محمد فرشاد، رییس شورای اسلامی شهر کرمان ضمن تسلیت اربعین حسینی علیه‌السلام از شهردار کرمان به‌دلیل راه‌اندازی موکب امام حسین علیه‌السلام و اعزام نیروی خدماتی به عراق تقدیر کرد.

وی با اشاره به عدد معاملاتی لچکی‌ها گفت: قیمت لچکی براساس تحقیقات کارشناسی و اطلاعات میدانی تعیین می‌شود و توافقی بین شهرداری و شهروند است.

وی با بیان این‌که تعیین قیمت لچکی واقع در معبر تعریضی با نظر کارشناس است، افزود: در این موارد اعضای شورا، هم باید منافع شهروندان را در نظر بگیرند، هم منافع شهرداری، چون یک نهاد مردمی است.

فرشاد با تأکید بر حضور رؤسای کمیسیون‌های تخصصی شورا در تمام مراحل اجرای پروژه‌های شهری گفت: رؤسای کارگروه‌های معماری و شهرسازی و نیز عمران و حمل‌ونقل شورا در کارگروه‌های ترافیکی حضور یافته و در جریان جزییات طرح‌های ترافیکی طرح‌شده قرار گیرند.

حسین چناریان، رییس برنامه، بودجه و منابع پایدار شورا نیز با اشاره به مصوبات این کمیسیون گفت: لیست هزینه‌های چاپ آگهی و رپرتاژ در نشریات مربوط به سال 96 به این کمیسیون ارسال و پرداخت آن با موافقت اعضا تصویب شد.

وی با اشاره به طلب 36 پیمانکار از شهرداری افزود: در این کمیسیون مقرر شد لیست این پیمانکاران در کارگروهی متشکل از نمایندگان بازرسی، امور مالی و حراست شهرداری صورت وضعیت‌ها را از منظر فیزیکی و حجمی بررسی و تأیید شود.

چناریان از بررسی 13 فقره صورت وضعیت از 36 مورد آن خبر داد و خاطرنشان کرد: مطالبات بدون قرارداد این تعداد بررسی و براساس شیوۀ شورای شهر و تکلیف شهرداری در این زمینه پرداخت آن‌ها نهایی خواهد شد.

وی با اشاره به بررسی میدانی تیم کارشناسی شهرداری تأکید کرد: طرح‌های ترافیکی نیز باید مطابق با اسناد بالادستی اجرا شوند؛ با این حال همۀ ابعاد طرح‌های ترافیکی چون اصلاح معبر بهمنیار در کارگروهی متشکل از مدیران، مشاوران و کارشناسان مرتبط بررسی شد.

رییس شورا نیز با اشاره به پیمانکارانی که به شهرداری اعتماد کردند، گفت: اما این تجربه نشان داد شهرداری برای انجام هر کار ضروری ولو کوچک، باید با طرف مقابل قرارداد ببندد.

به گفتۀ فرشاد، تعدادی از پیمانکاران کرمانی به درست یا غلط، با شهرداری همکاری کردند که با تأیید مسئولان مربوط به این جمع‌بندی رسیدیم که طلب آن‌ها بعد از چهارسال پرداخت شود.

وی هم‌چنین از موافقت هیأت انطباق با اصل پرداخت‌ها افزود: هیأت تطبیق متشکل از نمایندۀ شورا، فرمانداری و دادستانی است که در ساختمان فرمانداری مستقر شده‌اند.

در ادامه علی‌اکبر مشرفی، عضو دیگر شورای اسلامی شهر نیز بر حضور نمایندۀ فنی شهرداری در این مراحل تأکید کرد.

هم‌چنین علی خدادادی، رییس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت و محیط زیست شورا با بیان این‌که نمایندۀ شورا در قیمت‌گذاری املاک، مدافع منافع شهر و شهروندان است، گفت: دو کارشناس رسمی دادگستری نیز قیمت املاک مشخص‌شده را تعیین می‌کنند.

وی با اشاره به جلسۀ اخیر این کمیسیون با معاونان بهزیستی و فرمانداری گفت: در تحقیقات به‌عمل آمده، مشخص شد با راه‌کار ساده‌ای می‌توان معضل تکدی‌گری را رفع کرد.

به گفتۀ وی شهرداری متکدیان را از سطح شهر جمع‌آوری می‌کند، اما آن‌ها دوباره به‌دلیل عدم همکاری و عمل به وظایف برخی ارگان‌های مسئول، به سطح شهر برمی‌گردند که هم چهرۀ‌ شهر را نازیبا می‌کنند و هم برای شهروندان دردسرساز هستند.

رئیس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت و محیط زیست شورا افزود: باید درخصوص متکدیان و کودکان کار، همه ازجمله شهرداری، دستگاه‌های ذی‌ربط و اصحاب رسانه، دست‌به‌دست هم دهند تا این معضلات ریشه‌کن شوند.

خدادادی با بیان این‌که شهرداری فقط مسئول جمع‌آوری متکدیان است، افزود: ساماندهی، نگهداری و درمان این متکدیان به دستگاه‌های مربوط در آیین‌نامه محول شده است.

رییس خدمات شهری، بهداشت و محیط زیست شورا هم‌چنین اظهار داشت: در جلسه‌ای در فرمانداری، مقرر شد ضمن توجیه والدین کودکان کار اتباع بیگانه، در صورت ادامه، کارت اقامت آن‌ها باطل شود.

وی از راه‌اندازی دو کمپ زنان و مردان در آینده‌ای نزدیک خبر داد و خاطرنشان کرد: متکدیان که بالای 90درصد معتاد هستند، باید به کمپ ماده 16 هدایت شوند.

نائب رییس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورا ضمن تشکر از شهردار و همکاران واحد درآمد شهرداری گفت: بودجۀ وصولی درآمدی شهرداری کرمان از بودجۀ مصوب شش ماه اول سال بیشتر شده که این مهم در ۱۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

خدادادی با بیان این‌که در سال‌های گذشته مدیریت دولتی بر شهرداری حاکم بوده است، افزود: اما در این دوسال اخیر موفقیت‌هایی به‌دست آمده که مرهون نگاه شهردار انتخاب‌شده از بخش خصوصی است و نشان می‌دهد بخش خصوصی در این زمینه توانمند است.

وی هم‌چنین با بیان این‌که در تمام پروژه‌های عمرانی شهرداری، دو ناظر عالی و منطقه بر تمام مراحل اجرا -از صفر تا صد- نظارت می‌کنند، پیشنهاد داد: طرح‌های ترافیکی که در جلسات کارگروه‌های مرتبط تصویب می‌شوند، به کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورا نیز ارسال شوند.

احمد حسن‌زاده، رییس کمیسیون اجتماعی، جوانان و ورزش شورا نیز با طرح این پرسش که اثرات اجتماعی پروژه‌های ترافیکی در کارگروه مربوط بررسی می‌شود، گفت: گرچه بخشی از معضل ترافیک حل می‌شود، اما موارد دیگر مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

وی هم‌چنین اظهار داشت: پیشنهاد می‌شود بعد از گذشت دوماه از اجرا، طرح‌ها همه‌جانبه و از منظر اجتماعی نیز بررسی شوند.

سیدمحمدرضا میرحسینی، رییس کمیسیون گردشگری و اصناف شورا نیز گفت: سیاست این کمیسیون در شش‌ماهۀ دوم، بررسی پیشنهادها و بهره‌برداری طرح‌های گذشته است.

وی از ادامۀ عملیات بازآفرینی بازار قلعه‌محمود خبر داد و خاطرنشان کرد: در نشستی با حضور نمایندگان اوقاف و میراث فرهنگی در کمیسیون گردشگری و اصناف مقرر شد بدنۀ شمالی بازار به‌عنوان طرح بازآفرینی بافت تاریخی با همکاری شهرداری و اوقاف و با نظارت میراث فرهنگی بازسازی شود.

زهرا لری، رییس کمیسیون فرهنگی، هنری و بانوان نیز از ایجاد فرهنگ‌سرای کودک با مشارکت بخش خصوصی خبر داد و خاطرنشان کرد: هم‌چنین برای شهر خلاق فرهنگ و هنر نیز چند آیتم در نظر گرفته شده که در جلسۀ آینده با مدیریت فرهنگ استان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی با بیان این‌که گلیم شیریکی‌پیچ به سیرجان شهرت جهانی داده است، گفت: احتمال برگزاری همایش شهرداران شهرهای هنری جهان در سیرجان به تقویت گردشگری استان به‌ویژه حوزۀ هنرهای دستی می‌انجامد.

لری هم‌چنین بررسی بیشتر خواهرخواندگی با شهرهایی که بیشترین سنخیت را با کرمان دارند، خواستار شد.

در ادامه، فتح‌الله مویدی، عضو شورای اسلامی شهر کرمان از عدم اصلاح نرخ عوارض شهری و عدم اصلاح آن انتقاد کرد و از اصحاب رسانه خواست مشکلات مردم را منعکس کنند.

رییس شورای اسلامی شهر نیز با بیان این‌که شورا، یعنی محل بحث و اعلام نظر موافق و مخالف گفت: نظر همۀ اعضا محترم است، اما فصل‌الخطاب بر رأی‌گیری است.

به گفتۀ فرشاد، در شورای پنجم حرمت افراد حفظ می‌شود، نظرات موافق و مخالف شنیده می‌شود و مصوبات به هیأت انطباق می‌رود.

وی با بیان این‌که قانون به شورای شهر اجازه داده که در مواردی که لازم است نرخ عوارض را تعدیل و اصلاح کند، افزود: در همین راستا، شورای شهر مصوبه‌ای برای تعدیل نرخ عوارض امسال داشت، اما هیأت انطباق در فرمانداری، این مصوبه را تأیید نکرد که با اصرار بر مصوبه، موضوع به شورای حل اختلاف رفت.

فرشاد هم‌چنین از اختیارات استاندار در این مورد خبر داد و خاطرنشان کرد: قرار شد ضمن ارائه مستندات به شورای حل اختلاف، ضرایب تعدیل نرخ عوارض ازسوی استاندار، تصویب نهایی و ابلاغ شود.

وی با بیان این‌که با این حال اصناف کرمان در سال‌جاری عوارض خود را پرداخت نکرده‌اند، تصریح کرد: معترضان می‌توانند به دیوان عدالت اداری شکایت کنند؛ چراکه تنها این نهاد قانونی می‌تواند مصوبات شورا را لغو کند.

رییس شورای اسلامی شهر با اشاره به اصلاح ماده 101 شهرداری‌ها گفت: برخی از سودجویان با تقسیم املاک خود به زیر 500 متر، از پرداخت قدرالسهم خود طفره می‌روند؛ درحالی‌که املاک مسیری واقع در معابر عمومی متعلق به شهرداری است.

فرشاد با بیان این‌که تعداد قابل توجهی از املاک کرمان فاقد سند ثبتی هستند، افزود: در این زمینه نیز موارد کارشناسی‌شده و مسیر قانونی طی می‌شود.

وی با بیان این‌که شورای شهر فقط در مقابل مصوبات خود پاسخ‌گو است، افزود: براساس قانون، شورا نمی‌تواند در عوارض تخفیفی قائل شود؛ بلکه می‌تواند در کاهش عوارض نقش ایفا کند.

به گفتۀ فرشاد انتخاب سخن‌گوی شورا برای وحدت‌رویه در بیان سیاست‌های این نهاد است و نظرات و بحث‌های متفاوت در شورای شهر، درنهایت به نظر و تصمیم نهایی رسیده و از طریق سخن‌گوی شورا منعکس می‌شود.

رییس شورای شهر هم‌چنین از شهردار خواست مدیران زیرمجموعه شهرداری را که ناآگاهانه به مصوبات شورا خدشه وارد می‌کنند، توجیه کند.

وی با اشاره به شرایط اقتصادی حاکم بر کشور، شهرداری و مردم گفت: این دورۀ مدیریت شهرداری، از دولتی به خصوصی سپرده شد و نشان داد مدیر بخش خصوصی می‌تواند با جرأت و شهامت درآمدهایش را وصول کند.

فرشاد با بیان این‌که در راستای اجرای قانون و شرایط شهرداری عمل می‌کنیم، تأکید کرد: تلاش مدیریت شهری کرمان، کسب جایگاهی در شأن شهروندان کرمانی است.

0