سه شنبه 24 مهر 1397
نسخه آزمایشی
  • شورا و شهر
  • شماره خبر: 960126
  • 10 فروردین 1396
  • 00:13
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
می‌توانیم در کنار هم، در شهری زیبا با آرامش زندگی کنیم

حجت‌الاسلام حسینی با اشاره به فعالیت‌های معاونت فرهنگی، اجتماعی شهرداری:

می‌توانیم در کنار هم، در شهری زیبا با آرامش زندگی کنیم

 

 

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمرتضی حسینی از سال 1384 کار خود را در شهرداری کرمان به عنوان معاون فرهنگی اجتماعی شهردارآغاز کرده است. حمایت وی از اهالی فرهنگ و هنر در جهت اجرای طرح و برنامه‌های فرهنگی و هنری، برگزاری جشنواره‌ها، سوگواره‌ها و مناسبت‌های مذهبی و ملی، تلاش در جهت ارتقای سطح فرهنگ شهروندی با گسترش آموزش و فعالیت‌های شهروندی در مراکز زیرمجموعه‌ی معاونت فرهنگی اجتماعی و اهتمام به این امر، تاکید بر گسترش آموزش مشاغل خانگی و صنایع دستی با هزینه‌های مناسبدر فرهنگسراها و خانه‌های فرهنگ شهرداری جهت ایجاد کسب و کارهای خانگی و درآمدزاییکه یکی از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است؛ توسعه‌ی فرهنگ گردشگری با معرفی وحفظ اماکن و مناطق تفریحی، تاریخی و مذهبی (مانند راه‌اندازی و استمرار تورهای کرمان‌گردی برای دیدن بهتر شهر کرمان وآشنایی بیشتر با تاریخچه‌ی مکان‌های تاریخی این شهر)، توسعه‌ی سلامت و بهداشت فردی (با برگزای همایش‌های متعدد پزشکی، ارایه‌‌ی آموزش‌های بهداشتی و سلامت با همکاری دانشگاه علوم پزشکی)، برگزاری مراسم ضیافت افطاری کودکان مراکز تحت نظر بهزیستی استان و نیز احیای سنت اطعام نیازمندان با مشارکت و همت خیران،حمایت از تولیدات داخلی و محصولات ایرانی اسلامی با راه‌اندازی نمایشگاه‌های عرضه‌ی این محصولات، فرهنگ‌‌سازی و آموزش همه اقشار و گروه‌های سنی مختلف جامعه، تنهاگوشه‌ای از کارها و اقداماتی است که حجت‌الاسلام حسینی در این مدت انجام داده است و به همین جهت هم جزء مدیران موفق استانی است.
با وی به بهانه‌ی شروع سال جدید، در خصوص فعالیت‌های سال 95 گفت‌وگو کردیم.

• یکی از سیاست‌های معاونت‌های فرهنگی اجتماعی شهرداری‌ها ارتقای فرهنگ شهروندی است. در این راستا شهرداری کرمان چه برنامه‌هایی را اجرا کرده است.
یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های فرهنگ‌ اجتماعی، آشنایی با حقوق وضوابط شهروندی و تلاش برای رعایت آن‌هاست از این رو، کمیته‌ی فرهنگ شهروندی شهرداری کرمان با بهره‌گیری از شیوه‌های نوین آموزشی، به طور مستمر آموزه‌های شهروندی را به مردم کرمان انتقال می‌دهد تا این مفاهیم در وجود شهروندان نهادینه شود.
معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان هم به عنوان دبیر کمیته‌ی فرهنگ شهروندی شهرداری تلاش می‌کند به مردم شهرش یادآورشود که اگر به اصول اخلاقی،‌ رفتاری و اعتقادی پایبند باشیم،‌ می‌توانیم در کنار هم، درکرمان در شهری زیبا، با آرامش خاطر زندگی کنیم. شهرداری کرمان، سال‌هاست که با تلاش خستگی‌ناپذیر خود، می‌کوشد مشکلات و معضلات شهری را با مردم در میان گذاشته و آن‌ها را با عناصری از فرهنگ شهروندی، که به حل این مشکلات کمک می‌کند، آشنا سازد.
کاربردی کردن آموزش‌های شهروندی، آسیب‌شناسی آموزش‌های شهروندی، پیدا کردن شیوه‌های نوین تاثیرگذاری، شناخت و اولویت‌بندی مشکلات و معضلات، بالا بردن کیفیت و کمیت آموزش‌های شهروندی، ارتقای ‌فرهنگ شهروندی و آشنایی شهروندان کرمانی با تعریف «شهر، ‌شهروند و موضوعات شهروندی»به منظور ایجاد حس تعلق در آنها نسبت به شهر و همشهریان‌شان، تقویت ارتباط کودکان با شهر زیبایشان کرمان، آشنایی با محیط زیست آن و آثار تاریخی چشم‌نوازی که دراین خطه قرار گرفته و به طور‌کلی شناخت قابلیت‌ها و ظرفیت‌های سرشار و غنی شهر کرمان از برنامه‌های معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان در جهت ارتقای سطح فرهنگ شهروندی است.

• در حال حاضر چه تعداد فرهنگسرا و خانه‌ی فرهنگ در شهر کرمان داریم و هدف از راه‌اندازی این اماکن چیست؟
شهرداری کرمان تا پایان سال 94 دو فرهنگسرا، سه خانه‌‌ی فرهنگ و یک مرکز قرآنی را راه اندازی کرد تا در جهت آموزش شهروندان برای فراگیری مشاغل خرد و خانگی برای ورود به بازار کار، حمایت از صنایع دستی استان با آموزش این صنایع، آموزش‌های قرآنی، تقویت بنیه‎‌ی مادی شهروندان، بهره‌مندی از کارشناسان، پزشکان و روان‌شناسان مطرح برای حل مسائل شهروندی فعالیت ‌کنند. بعد از موفقیت این مراکز و استقبال از آن‌ها، با نیاز سنجی که انجام شده تعداد آن‌ها را در این دو سال افزایش دادیم تا شهروندان بیشتر مناطق شهر از خدمات این مراکز بهره ببرند.
ضمن این‌که این مراکز در جهت تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در راستای آموزش دادن عموم مردم برای فعالیت‌های اقتصادی راه اندازی شده و می‌شوند و در همه آن‌ها، با استفاده از روش‌های آموزشی استاندارد و اساتید متخصص و مورد تأیید، کلاس‌های فرهنگی، قرآنی، علمی و آموزش‌های هنری، صنایع دستی و شهروندی برگزار می‌شود.
در سال نود و پنج، نیز شهرداری چهار خانه‌ی فرهنگ یاس، نماز، ادب و نور را افتتاح و راه اندازی کرد و در اختیار شهروندان قرار داد و خانه‌های فرهنگ بحرالعلوم و خواجه اتابک نیز آماده‌ی بهره‌برداری و ارائه‌ی خدمات هستند. خانه‌های فرهنگ تاکنون توانسته‌اند در پر کردن اوقات فراغت خانواده‌های هر محله نقش خوبی را ایفا کنند و این مراکز باید علاوه بر آموزش‌های هنری، قرآنی و ... همکاری و همیاری با مردم محله را نیز در راس فعالیت‌های خود قرار دهند تا از این طریق بتوانند با مشکلات اجتماعی و شهری محله‌ها بیش‌تر آشنا شده و با مساعدت و همکاری واحد شهروندی و معاونت اجتماعی برای رفع این مشکلات راهکارهایی ارائه دهند.
همچنین فرهنگسرای «قمر بنی‌هاشم» به زودی با حضور شهروندان و مسئولان استان در شهرک قمر بنی‌هاشم افتتاح می‌شود. این فرهنگسرا برای توجه متوازن و واحد به شهروندان و مناطق مختلف شهر در کرمان ساخته شده و پنجمین مرکزی است که شهرداری کرمان در سال 95 جهت گسترش مراکز فرهنگی در شهر کرمان احداث می‌کند. فرهنگ‌سرای «قمربنی هاشم» که با زیربنایی حدود 700 متر مربع در شهرک قمربنی‌هاشم واقع شده، با همکاری وزارت راه و شهرسازی و اداره‌ی راه و شهرسازی استان کرمان در بلوار آیت‌الله خامنه‌ای کوچه شماره 27 در حوزه‌ی کمربندی شرقی شهر کرمان ساخته شده است.

• درباره‌ی آموزش‌های مختلف صنایع دستی و مشاغل خانگی در این مراکز توضیح دهید...
از آن‌جا که امروزه کسب و کارهای خانگی به عنوان راه‌کاری مهم برای ایجاد اشتغال و درآمد در سراسر جهان محسوب می شوند و قابلیت انجام دادن این نوع کسب و کار در منزل سبب ایجاد مزایای بسیاری برای شاغلان آن‌ها می‌شود و نیز به دلیل حمایت از تولیدات و زنده نگه داشتن صنایع دستی داخلی و استفاده از کالاهای ایرانی در راستای سیاست‌های اجرایی اقتصاد مقاومتی، آموزش‌های مختلفی در این زمینه‌ها، با هزینه‌های مناسب در این مجموعه ها ارائه می‌شود که با استقبال خوبی هم مواجه است. در این راستا در سال 95 ، حدود 11 هزار نفر از این نوع آموزش‌ها بهره برده‌اند.
ضمن این‌که مدتی هم با هدف ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی طبق قانون 11 مشاغل خانگی به برگزاری جمعه بازار کتاب، هنر، صنایع دستی و تولیدات خانگی در نگارخانه‌ی شهید آتشی مجموعه‌ی فرهنگی شهید مطهری شهر کرمان اقدام کردیم که با استقبال هم مواجه شد.

• از پیوست کلمه فرهنگی به معاونت فرهنگی اجتماعی تعاریف مختلفی برداشت می‌شود. اشاره‌ای به این فعالیت‌ها می‌کنید.
ما در این معاونت در تمام طول سال، تمام مراسم و مناسبت‌های ملی، مذهبی را با تدارک برنامه‌های مناسب، باشکوه برگزار می‌کنیم؛ از جمله مراسم ماه محرم و صفر، تعزیه، دهه مبارک فجر، جشن‌های دهه ولایت و امامت، عید غدیر و قربان، نوروز و... از جمله‌ی این برنامه‌هاست. برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و هنری مختلف مانند جشنواره‌ی شهر فرهنگ، کودکان و نوجوان، پدربزرگ‌ها و مادر بزرگ‌ها و نوه‌ها، سوگواره‌ی رباب، جشنواره‌های فجر و فضاسازی و مناسب‌سازی شهر کرمان با نصب پرچم، بیلبورد، المان، و ... در مناسبت‌های شاد و عزاداری ملی و مذهبی بخشی از برنامه‌های انجام شده در قالب فرهنگی این معاونت است. همکاری با نهادهای فرهنگی از جمله اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه هنری، بسیج، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و ... در راستای برنامه‌ها و جشنواره‌های مشترک بخش دیگری از فعالیت‌های واحد فرهنگی این معاونت است.

• شما در زمینه‌ی جذب گردشگر و معرفی استان هم تلاش‌هایی کرده‌اید و راه‌اندازی کرمون گردون در این جهت بوده. از شکل گیری این برنامه و دلایل آن بگویید.
یکی از مشکلات گردشگری کرمان این است که تعداد شهروندانی که با پتانسیل و ظرفیت های گردشگری و نیز اماکن تاریخی کرمان آشنا هستند؛ زیاد نیست. این مساله باعث می شود وقتی گردشگری وارد شهر کرمان می شود؛ بیش‌تر افراد اطلاعات چندانی برای ارائه به او نداشته و نتوانند مبلغ خوبی برای شهر باشند تا گردشگر را به ماندن بیش‌تر در شهر کرمان و بازدید از اماکن تاریخی و مکان های گردشگری ترغیب کنند.
در صورتی که استان کرمان با پنج اثر ثبت جهانی و بیش از 700 اثر ثبت شده ملی و هم‌چنین شناسایی حدود 7000 نقطه‌ی تاریخی گردشگری، جزو استان های دارای جاذبه‌های فراوان گردشگری و تاریخی است و باید از این ظرفیت استفاده کرد. بنابراین ما سعی کرده‌ایم با راه‌اندازی واحد گردشگری برای دیدن بهتر شهر کرمان و آشنایی بیش‌تر با تاریخچه‌‌ی مکان های تاریخی این شهر با حضور راهنمایان خبره گردشگری، سطح آگاهی و اطلاعات و تسلط شهروندان بر تاریخچه‌ی مکان‌های تاریخی و گردشگری را بالا ببریم تا ضمن آشنایی خودشان و انتقال به اطرافیان شان، در جذب گردشگر نیز موثر باشند.
برگزاری تور«کرمون گردون» که نام آن از بین پیشنهادهای ارائه شده توسط حدود 20 نفر از شعرا، نویسندگان و صاحب نظران انتخاب شده است؛ نیز از جمله‌ی این اقدامات است که علاوه بر تفریح و گردش دسته‌جمعی و آشنا شدن افراد با یکدیگر و دوستی‌های جدید می شود؛ موجب بالا رفتن آگاهی و اطلاعات در خصوص تاریخچه‌ی اماکن، میراث فرهنگی و نیز مکان‌های گردشگری شهر کرمان می‌شود که خود این مساله هم باعث می شود شهروندان بهتر و با جدیت بیش‌تر در جهت حفظ میراث فرهنگی و نیز عمران و آبادنی شهر تلاش کنند.
این را هم باید بگویم، شاید بسیاری از افراد معتقد باشند که بارها این آثار تاریخی را دیده اند؛ اما باید بدانند که در این تور تفریحی گردشگری، نکاتی در مورد تاریخچه و وقایعی که بر این مکان‌ها گذشته است؛ ارائه می‌شود که کم‌تر شنیده اند و یا با آن‌ها آشنایی کمی دارند. ضمن این که تور کرمون گردون برای اولین بار در کشور در سال90 در شهر کرمان برگزار شد و بعد از استقبال خوب از آن، به عنوان الگو در سایر شهرهای کشور استفاده و راه‌اندازی شده است.
همچنین واحد گردشگری معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان، تمام تلاش خود را به کار گرفته تا کرمان و ظرفیت‌های گردشگری آن را به همه‌ی شهروندان و نیز گردشگران بشناساند و فرهنگ گردشگری را بین همه ترویج دهد. در این راستا این واحد در نمایشگاه تخصصی گردشگری، صنایع دستی و بومی شرکت کرد تا علاوه بر معرفی واحد گردشگری معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان، از علاقه‌مندان و فعالان این حوزه برای همکاری دعوت به عمل آورد.
معرفی اقدامات شهرداری در حوزه‌ی گردشگری از گذشته تا به حال و نیز برنامه‌های آینده‌ی این نهاد، مثل مرمت خانه‌ها و بناهای قدیمی شهر نظیر مرمت مدرسه‌ی حیاتی و تبدیل آن به اکونوموزه‌ی حیاتی، معرفی تور گردشگری «کرمون گردون» از دلایل حضور این واحد در این نمایشگاه و اقدامات ما در این حوزه بود، زیرا معتقدیم باید تعصب شهروندان کرمانی را برای حفظ و نگهداری خوب از میراث به جا مانده از گذشتگان و نیز طبیعت و مکان‌های گردشگری و طبیعت خدادادی بالا برد و برای رونق صنعت گردشگری که نتیجه‌ی آن رونق اقتصادی شهرمان کرمان است؛ کوشید و ما هم در این واحد ضمن به کار گیری تمام توان خود، از همه برای رسیدن به این مهم تقاضای یاری داریم.

• چه خدماتی در تور «کرمون گردون» ارائه می‌شود؟
خدماتی که در این تور ارائه می شود شامل بازدید از مجموعه ی بازار کرمان مانند کاروان سراهای قدیمی، مساجد داخل بازار و مسجد جامع، موزه های شهر مثل موزه های صنعتی و باغ موزه ی هرندی، کتابخانه ی ملی، یخدان مؤیدی، باغ فتح آباد و... با حضور راهنمای گردشگری و صرف ناهار در رستوران‌های خوب وبا کیفیت است.
ضمن این‌که هر هفته نیمی از برنامه ها و اماکنی که در هفته ی قبل مورد بازدید قرار می گیرند؛ عوض می شوند تا اگر کسی قبلاً از تور استفاده کرده و دوباره تمایل به شرکت دارد؛ با برنامه های جدیدی مواجه باشد.

• یکی از اقدامات خوب معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری، برگزاری سلسله همایش‌های ارتقای سلامت است که برای عموم به صورت رایگان برگزار می‌شود. در این باره توضیح دهید.
از دیگر اقدامات این معاونت،برگزاری هشتاد و سه همایش از سلسله همایش‌های ارتقای سلامت در فرهنگ‌سرای جان جهان شهرداری کرمان است. این همایش‌ها سه‌شنبه‌ی هر هفته به طور پیوسته ساعت 10 صبح به صورت رایگان برای عموم کرمانی ها برگزار می شود و این برنامه نیز ادامه خواهد داشت.
در این همایش‌ها از پزشکان، متخصصان، روان‌شناسان، جامعه‌شناسان و کارشناسان خبره‌ی استان دعوت می‌شود تا علاوه بر بررسی و ارائه‌ی توضیحات در خصوص مسائل شهری، بیماری‌ها و به طور کلی مسائل مورد نیاز جامعه در حوزه‌ی تخصصی خود، راهکار ارائه و به سوالات شهروندان پاسخ دهند.
هدف از این اقدام، ارتقای آگاهی و دانش عمومی، ارائه‌ی مشاوره در مباحث پزشکی، روان‌شناسی و جامعه شناسی و آموزش مسائل شهروندی است. این همایش برای عموم به صورت رایگان برگزار می‌شود و هر هفته سوالاتی از موضوع همایش بین شرکت کنندگان توزیع می شود تا هفته ی بعد به قید قرعه به کسانی که به سوالات پاسخ صحیح دادند؛ جوایزی اهدا شود که این کار برای مشارکت فعالانه ی شرکت کنندگان در این همایش انجام می شود.

• برنامه‌های آموزشی سلامت و پزشکی شما فقط در فرهنگسرای جان جهان برگزار می‌شود؟
معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان سعی می‌کند با دانشگاه علوم پزشکی برای بالا بردن سطح آگاهی و ارایه آموزش های پزشکی به مردم نهایت همکاری را داشته باشد که در این زمینه می‌توان به همکاری با این دانشگاه برای برگزاری همایش‌های مختلف پزشکی مثل همایش روز دیابت، آلزایمر و... با حضور اساتید برجسته‌ی دانشگاه و پزشکان متخصص و نیز همایش‌ها و کارگاه‌های متعدد روان‌شناسی و مشاوره‌های فردی و گروهیدر دیگر فرهنگسراها و نیز خانه‌های فرهنگ معاونت اشاره کرد که در بسیاری موارد با برنامه های متنوعی مانند ورزش صبحگاهی برای عموم شهروندان همراه هستند.

• احیای سنت حسنه‌ی اطعام نیازمندان در ماه رمضان و نیز در دهه‌ی ولایت، جزو کارهای خوب معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان در سالی که گذشت؛ بود. در این خصوص توضیح دهید.
این اقدام در راستای زنده نگهداشتن و ترویج سنت حسنه‌ی مولایمان حضرت علی (ع) که در اطعام و یاری محرومان و نیازمندان الگو بوده و بر این مسأله تأکید زیادی فرموده است؛ انجام شد و طی آن با هماهنگی‌های انجام شده با مدیران مراکز نگهداری کودکان (خانه‌ها، آشیانه و ...) در ماه رمضان به مدت یک هفته با کمک و همت خیران در پارک مادر و نیز در دهه‌ی ولایت (از عید قربان تا عید غدیرخم) با مشارکت و همکاری هیأت‌های مذهبی مراکز در شهربازی کرمان، میزبان کودکان بی‌سرپرست و بد سرپرست و نیز کودکان معلول جسمی حرکتی استان بودیم. بعد از ضیافت شام، کودکان به فراخور سن از وسایل بازی شهربازی کرمان و شهربازی سرپوشیده پارک مادر به صورت رایگان، استفاده کردند.

• اما اکونوموزه حیاتی؛ بعد از مرمت و احیای دوباره این مکان تاریخی و تبدیل آن به اکونوموزه به عنوان مرکز حرف و مشاغل قدیمی، آیا این مرکز در جذب گردشگر و نیز معرفی مشاغل موفق بوده است؟
اکونو موزه حیاتی شهرداری کرمان که تنها اکونوموزه جنوب‌شرق کشور است؛ با حمایت استاندار محترم کرمان و معاون عمرانی وی و با همت شهردار کرمان که تلاش‌های شبانه‌روزی بخش‌های مختلف شهرداری را به دنبال داشت؛ مرمت شد.
در حال حاضر با کار مرمتی که در این موزه انجام شده است؛ از این مکان به عنوان یک ظرفیت گردشگری بهره می‌بریم که از همان ابتدا مورد استقبال بسیار مسافران نوروزی، گردشگران و شهروندان قرار گرفته است. همچنین مرمت و بازگشایی این مرکز به عنوان اکونوموزه، به تحقق اقتصاد مقاومتی که به معنای استفاده از ظرفیت‌های نهفته برای رونق اقتصاد و تکیه بر توانمندی‌های داخلی است؛ جامه عمل پوشانده است.
با اینکه این مجموعه به تازگی یک سالگی خود را سپری کرده است؛ شاهد بازدید بیش از انتظار مسافران نوروزی، گردشگران و شهروندان کرمانی هستیم. زیرا علاوه بر ساختمان موزه که مکانی تاریخی و میراث فرهنگی است؛ جذابیت‌های در نظر گرفته شده برای کاربری آن مانند غرفه‌های قالی‌بافی، پته، مس‌گری، گلیم و ... که هم کارگاه‌های آموزش بافت و ساخت این محصولات را دارند و هم فروش محصولات را، نظر بازدید کنندگان را جلب کرده است.
این موزه در ایام نوروز سال 96 از ساعت 9:30 دقیقه صبح تا 20 شب پذیرای علاقه‌مندان و بازدیدکنندگان از این مکان است.

• معاونت فرهنگی اجتماعی برای نوروز امسال چه برنامه‌هایی تدارک دیده است؟
پیش از سال با برگزاری دو نمایشگاه به استقبال عید سعید نوروز رفتیم. نمایشگاه و فروشگاه سفره‌های هفت‌سین و هنرهای دستی در موزه‌ی بانو حیاتی شهر ودر فرهنگسرای کوثر شهرداری کرمان.
استقرار 25 غرفه‌ی متفاوت از آثار هنرمندان کرمانی در موزه‌ی بانو حیاتی، اجرای زنده شخصیت حاجی فیروز در روزهای برگزاری نمایشگاه، هفت‌سین‌هایی از جنس سفال، چرم و زیورآلات و تراریوم و ماهی تزیینی نمونه‌ای از این غرفه‌ها در موزه‌ی‌ حیاتی بود. ضمن این که برای حفظ سنت‌های کرمان قدیم، غرفه‌های سمنو و شیرینی سنتی مناسب ایام نوروز کرمان نیز در این نمایشگاه وجود داشت تا شهروندان ضمن بازدید از غرفه‌ها، اقلام مورد نیاز خود را خریداری کنند.
همچنین به روال سال‌های گذشته نمایشگاه سفره هفت‌سین و صنایع دستی، در فرهنگسرای کوثر هم‌زمان با نمایشگاه موزه‌ی حیاتی با 30غرفه‌ی صنایع‌دستی و آموزشی از قبیل هفت‌سین‌های به‌روز و هنرهای دستی برگزار شد. ضمن این که با هدف تبیین قدمت آیین نوروز ایرانی برای کودکان، در حاشیه‌ی این نمایشگاه، برنامه‌های متعددی مانند نقاشی، قصه‌گویی و کارهای دستی در کارگاه آموزشی مادر و کودک توسط کارشناس حوزه‌ی خردسالان در تاریخ‌های 25 و 26 اسفندماه جاری برگزار شد.
معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان برای ایام نوروز امسال نیز همانند سال‌های گذشته فعالیت‌ها و برنامه‌های گوناگونی برای شهروندان و مسافران نوروزی تدارک دیده است. به عنوان مثال امسال این معاونت، جشن سال تحویل را با حضور هنرمندان استان در میدان گنجعلی‌خان برگزار می‌کند. همچنین جشن‌های شبانه هرشب از دوم تا پایان تعطیلات در سالن ایرج بسطامی بوستان مادر با حضور هنرمندان مطرح استان برگزار می‌شود.
برگزاری تورهای نیم روزه و یک روزه‌ی کرمان‌گردی با عنوان «کرمون گردون»، برای معرفی آثار و جاذبه‌های شهر کرمان برای هفتمین سال متوالی، برپایی دو نمایشگاه هم‌زمان کتاب و محصولات فرهنگی در پارک‌های «شهید» و «مطهری»، برپایی نماز جماعت در پارک‌های محل اسکان مسافران نوروزی از جمله کارها و اقدامات این معاونت در ایام نوروز است.
البته تورهای «کرمونگردون» در ایام نوروز به صورت ویژه برگزار می‌شوند. این تور در ایام نوروز به صورت ویژه و به شکل یک روزه و نیم روزه در دو مسیر متفاوت برای مسافران و شهروندان برگزار می‌شود.
برپایی تورهای شهری برای مراکز خیریه در ایام نوروز از دیگر اقدامات این معاونت برای این ایام است.
همچنین شماره تلفن32533835 -034 را به راهنمایی مسافران سطح شهر به صورت 16 ساعت کاری اختصاص داده‌ایم.
استقرار 15 ایستگاه راهنمای مسافران نوروز با نام ایستگاه «از من بپرس» در ورودی‌ها و نقاط مختلف و به خصوص مسیرهای پرتردد شهر کرمان، تهیه و چاپ کامل‌ترین نقشه‌ی گردشگری شهر کرمان به تعداد 100 هزار نسخه، چاپ و نصب بیش از 1000 متر بیلبورد، سازه‌های تبلیغاتی و بنرهایی ویژه نوروز و خوش‌آمدگویی و اطلاع‌رسانی برنامه‌های نوروزی و تهیه 50 هزار اقلام تبلیغاتی برای معرفی شهر کرمان و آموزش مسائل شهروندی که بین شهروندان و مسافران توزیع خواهد شد؛ از دیگر برنامه‌های این معاونت برای ایام نوروز است.
برگزاری مسابقه‌ی عکس خویش‌انداز (سلفی) با جاذبه‌های گردشگری کرمان نیز از برنامه‌های دیگر این معاونت برای مشارکت و همکاری شهروندان در برنامه‌های این معاونت است و افراد می‌توانند عکس‌های خود را در این زمینه به شماره‌ی 9015168237 تلگرام و در این مسابقه شرکت کنند و بعد از داوری، به عکس‌های برتر جایزه اهدا می‌شود.
البته تمام این برنامه‌ها با حضور بیش از 50 نفر از افراد با تجربه و آموزش دیده در این زمینه در ایام نوروز برگزار می‌شود.

[object Object]

15.6259